onsdag 22 juli 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Persontågen mellan Finland och Norrbotten börjar rulla i augusti
    • O-Ringen intar Göteborg – elitsprint i city och folkfest i Slottsskogen
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
    • Arctic Bath har utvecklat SPA-menyn – platsen och närvaro i fokus
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
    • Trillevallen, Södra Årefjällen söker sin framtida VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 2026
    • Kvikkjokk fjällstation söker ett restaurangteam – nu, den här sommaren!
    • Restaurangchef sökes till Hotell Savoy i Luleå
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 24 2026
    • Vidbynäs Gård & Konferens söker efter en driven VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
    • HOUSE OF PEOPLE söker MICE säljare och Bokning & Säljkoordinator
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • 2017-10-14 14:04

    Så var årets mötesmässa i Göteborg

    Den gångna veckan arrangerades Möten & Events på Svenska Mässan i Göteborg. Detta är egentligen inte en ny mötesmässa utan en ”Göteborgsklassiker” på ny plats, ny tidpunkt och delvis ny skrud. Det är Konfexmässan som hållits vintertid i Eriksbergshallen som nu blivit en höstmässa med mer centralt läge men det är fortfarande Easyfairs som är arrangör. Nästa år, då mässan går av stapeln i september, kommer även mässan Personal och Chef att hållas samtidigt. Detta är ett koncept som har varit mycket framgångsrikt i Stockholm där de båda mässorna har arrangerats parallellt. I många företag är det just personalansvariga och personer i chefsposition som bokar möten vilket gör det effektivt för dem. För utställarna är det bra att få visa upp sig för, och möta dem, som initierar och fattar besluten om möten, men kanske inte alltid har direktkontakten med anläggningen.

    Hur var då årets mässa?

    Turismnytt pratade med både utställare och besökare och de flesta var positiva, men som alltid när man gör om så mycket och bland annat ändrar lokal så finns det en del att justera till nästa mässa. Flera namnkunniga talare såsom Fredrik Reinfeldt, Tobias Karlsson och Stefan Sauk kompletterades av mer nischade inspiratörer och branschprofiler som Antoni Lacinai, Jonas Hammarberg och vår egen bloggare Simon Strandvik som kunde ge handfasta tips och goda råd om allt från säkerhet och hållbarhet till marknadsföring och digitalisering.
    I montrarna bjöds det på alltifrån after-ski i Åres monter och möjlighet att prova på skyttedelen i skidskytte i Östersunds monter (man arrangerar skidkytte-VM 2019) till vegetarisk plockmat hos Lindholmen konferens och gott kaffe hos Auktionsverket Kulturarena. Allt för att få företagen att boka sitt möte eller event just där.

    Så var årets mötesmässa i Göteborg

    Utställarna

    Hur nöjd man är som utställare beror som alltid på flera faktorer, exempelvis var man har sin monter, vad man har att erbjuda, vad man har för upplägg i sin monter och inte minst hur man agerar och engagerar besökarna. En notering som undertecknad (som själv var utställare) och även andra gjorde var att besökarflödena var annorlunda än man hade väntat sig vilket var bra för vissa men inte andra. Något många upplevde var att besökarantalet, närmare tvåtusen enligt arrangörerna, inte var så stort även om de var väl utspridda över de två dagarna. Däremot var kvaliteten mycket bra, det vill säga det var många seriösa konferensbokare som var genuint intresserade och hade konkreta arrangemang som man ville diskutera och kanske till och med boka. En utställare från Stockholm som Turismnytt pratade med hade redan på förmiddagen andra dagen fått ihop mer än en handfull riktigt bra förfrågningar att göra offert av, bara som ett exempel.
    De flesta utställarna tyckte dock att det var alldeles för mycket seminarier. Besökarna hade helt enkelt för lite tid över att besöka utställarna på grund av detta. Stundtals överröstade talarna på två av de tre scenerna varandra så att ingen hörde något. Färre scener och längre pauser mellan föredragen så att besökarna kan fokusera mer på utställarnas utbud var ett önskemål från mer än en utställare.

    Besökarna

    De besökare vi talade med, och de var många, verkade nöjda med utbudet, intresserade av seminarierna och verkade uppskatta aktiviteterna, underhållningen och smakproven hos utställarna, men såg också nyttan med en mässa. Alla sociala medier till trots är ändå det mänskliga mötet mellan bokare och anläggning, kund och leverantör, och inte minst det mänskliga mötet som sådant, både positivt, inspirerande och många gånger effektivt på sitt sätt. Det visar att mässmediet definitivt fyller en funktion och har en framtid.

    Nästa Möten & Events-mässa arrangeras i Stockholm på Kistamässan 21-22 februari och i Göteborg är det 18-19 september som gäller nästa år.

    • Text: Jakob Norrby
    • Foto: Rickard Johansson
    Tweet
  • Haparandas stationshus är en historisk symbol för stadens roll som gränsnod. Nu får den ny aktualitet när persontågen från Finland återvänder till Norrbotten.
    2026-07-21 22:05

    Persontågen mellan Finland och Norrbotten börjar rulla i augusti

    Den 10 augusti börjar persontågen rulla mellan Uleåborg, Torneå och Haparanda. För Norrbotten är det mycket glädjande.

  • En löpare springer längs en bana vid O-ringen, omgiven av åskådare och träd. Evenemanget återvänder till Göteborg den 19-25 juli.
    2026-07-21 17:10

    O-Ringen intar Göteborg – elitsprint i city och folkfest i Slottsskogen

    Den 19–25 juli kommer O-Ringen till Göteborg. Under en vecka fylls staden av världens största orienteringsäventyr.

  • Boende Skånes Djurpark - besöksnäring
    2026-07-20 03:06

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026

    Mest om Destination, Boende samt Konstateranden/beslut/rapporter

  • Vid Lule älv, där årstiderna sätter rytmen, har Arctic Bath arbetat med att förfina och utveckla sin SPA-upplevelse.
    2026-07-19 15:50

    Arctic Bath har utvecklat SPA-menyn – platsen och närvaro i fokus

    Arctic Bath har utvecklat sin SPA-upplevelse. En meny där behandlingarna i större grad speglar gästernas behov av återhämtning.

  • Åre Hostel öppnar vid Åre torg med Cecilia Lind och Isabel Hamilton bakom satsningen.
    2026-07-19 15:14

    Åre Hostel – Cecilia Lind och Isabel Hamilton bakom satsningen

    I september tar två välkända profiler över en verksamhet vid Åre torg. Åre Hostel har som målsättning att öppna i vinter.

  • Hotell i Stockholm. Junistatistiken från Visita är i hög grad positiv.
    2026-07-18 22:38

    Visita – bra intäktsutveckling på hotellmarknaden i juni

    I juni ökade belagda hotellrum med 3 procent jämfört med motsvarande månad 2025. Intäkterna ökade samtidigt enligt Visita.

  • Trillevallen, Södra Årefjällen letar nu efter sin nya VD.
    2026-07-17 21:28

    Trillevallen, Södra Årefjällen söker sin framtida VD

    Trillevallen, Södra Årefjällen söker nu efter sin framtida VD. En operativ ledare som ska ta destinationen till nästa nivå.

  • Museet Vraks marinarkeolog Jim Hansson, framför skeppet Af Chapman på Skeppsholmen. Han berättar om öns historia i en ny ljudvandring.
    2026-07-16 22:52

    Vrak – Skeppsholmens dolda historia avslöjas i ny ljudvandring

    Upptäck en ny sida av Skeppsholmen via Vrak. En gratis ljudvandring med marinarkeologen Jim Hansson tar en genom historia.

  • En ny busslinje stärker resandet mellan Kiruna och Narvik.
    2026-07-15 22:44

    Ny busslinje stärker resandet mellan Kiruna och Narvik

    En ny busslinje - Kiruna och Narvik gör det enklare att resa mellan Sverige och Norge. Det innebär en förbättrad tillgänglighet.

  • Blomsterhjärtat i Göteborg. Juni månad var positiv för besöksnäringen i staden.
    2026-07-15 22:04

    Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – juni 2026

    Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen. En ökad internationell efterfrågan skapar goda förutsättningar.

  • Veckans profil

    Sylvia Nylin Destination Sigtuna en hållbar destination

    Sylvia Nylin

    VD Destination Sigtuna

    Från starka enskilda aktörer till en kraftfull helhet – där samverkan skapar en destination som ger mer än den tar

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Augustifesten i Norrköping 13-15 augusti
      2026-08-13
      • Norrköping
      • visit.norrkoping.se/se-och-gora/evenemangskalender/evenemang-augusti-2026/augustifesten
    • Placebranders Day
      2026-09-03
      • Härnösand
      • placebrander.se/placebranders-day-2026/
    • BarCamp – Nätverket Hållbar Besöksnäring – 7-8 september
      2026-09-07
      • Karlstad
      • www.natverkethallbarbesoksnaring.se/barcamp/
    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    • Sweden Event Expo
      2027-05-12
      • Nacka Strand
      • swedeneventexpo.se
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-07-13 03:48

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende samt K...

    • 2026-07-13 01:32

      Almedalsveckan 2026, del 1: Tillgänglighet har blivit besöksnäringens viktigaste tillväxtfråga

      Som alltid när AI är med i sammanställningen av en artikel så blir det ganska generellt och sammanfattande men be...

    • 2026-07-14 17:45

      Den största outnyttjade resursen i besöksnäringen finns redan på lönelistan

      Att besöksnäringen behöver tillsätta omkring 137 000 tjänster fram till 2028 är ingen nyhet -det har diskuterats ...

    • 2026-07-20 03:06

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende samt K...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      Jag har jobbat som naturguide i 23 år och tagit emot besökare från mer än 75 länder. En sak har blivit väldigt tydlig f...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      Efter en weekend i Helsingfors tillsammans med min pappa och bror har jag gått och funderat på vad svenska kommuner, platsutvecklare och des...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      I maj 2022 föreläste jag om hållbarhetskommunikation i Falun på Swedish Workshop för Visit Swedens räkning. Ett av mina starkaste exempel...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet