-
Scandic – vinnaren i svenska sömnmästerskapet har korats
Sveriges första rikstäckande sömnmästerskap som arrangerats av Scandic Hotels har lockat deltagare från alla hörn av landet och engagerat svenskar i alla åldrar. Hundratals tävlande har strävat efter en plats i finalen genom att samla sömnpoäng under en enda natt.
Under natten stod de fem bästa deltagarna i Sverige på startlinjen. Nu kan vinnaren presenteras – Sveriges bästa sjusovare är Mattias Carlqvist från Jönköping.
Vinnaren är Mattias Carlqvist från Jönköping
Efter tre veckor av deltävlingar i Scandics sömnmästerskap har nu fem finalister gjort upp om titeln ”Sveriges bästa sjusovare” på Scandic Continental i Stockholm. Vinnaren är Mattias Carlqvist, från Jönköping.
“Det har varit en jättekul upplevelse det här! Att gå från en tredjeplats i kvalet till att leverera en första plats i finalen är jag väldigt stolt över. Jag har faktiskt inte känt av nerverna nu under finalen, vilket kan ha bidragit till vinsten. Ett sömntips som ofta funkar för mig är att jag känner mig mätt och nöjd när jag går och lägger mig.” Säger Mattias Carlqvist.
Riksfinalen – en riktig rysare
Finalen blev rafflande ända in på morgontimmarna då kvaltrean Mattias Carlqvist visade på en starkt ihållande djupsömn mot slutet av sovstadiet. Trots finalnerver och upptrappad mediebevakning lyckades han till och med sova ännu bättre än under kvalnatten. Tvåan, Frida Karlsson från Arboga, fick till snäppet mer av kronjuvelen djupsömn, men med en imponerande mängd drömsömn och i särklass minst lättsömn lyckades Mattias knipa segern med ynka 0,5 poäng.
“Nu står det klart att vi har att göra med en riktig sömnelit. Finalisternas poängsnitt är nämligen 42 procent bättre jämfört med hela mästerskapets kvalsnitt. Riksfinalen bjöd däremot på lite mer pressade omständigheter vilket kastade om placeringarna från kvalet en aning. Att förbättra sin sömn är något som går att träna på och Mattias har varit öppen med att han legat i hårdträning inför finalen, vilket har gett utdelning.” Säger Christian Benedict, sömnforskare och domare i tävlingen.
21 länsmästare – de 5 bästa till riksfinalen
Kvalet bestod av 21 stycken länsmästerskap och sammanlagt har 365 tävlande från alla Sveriges län försökt sova sig till en av fem finalplatser på 21 olika hotell över hela landet.
Det var ett brett spann av deltagare i kvalet, där den yngsta deltagaren var 18 år och den äldsta 72 år, medelåldern var 40 år. Vidare har det varit 248 kvinnor och 177 män som deltagit i tävlingen. Under kvalet blev högst uppmätta sömnpoäng 126,692 och lägst uppmätta −34,400. Medelvärdet av all sömndata hamnar på 83,799 sömnpoäng.
“Det är otroligt kul att så många svenskar runt om i Sverige har valt att engagera sig i vårt sömnmästerskap. Genom initiativet vill vi få svenskar att öka kunskapen om sömn och få fler att reflektera över sina sömnvanor, oavsett om man sover som en sjusovare eller inte. Stort grattis till vinnaren av årets sjusovare som nu får sova extra gott i en av Scandics sviter under en hel vecka.” Säger Mikaela Björkander, Marknadschef på Scandic Hotels.
Finalresultat:
1. Mattias Carlqvist, Jönköping, 124.47 poäng
2. Frida Karlsson, Arboga, 123.90 poäng
3. Anna Olofsson, Göteborg, 119.76 poäng
4. Robert Eriksson, Örnsköldsvik, 116.16 poäng
5. Filippa Sundberg, Järfälla, 107.21 poängLäs mer om Scandic på Turismnytt här.
- Text: Scandic
- Foto: Scandic
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 -25
Mest om Destination, Boende, Evenemang och Konstateranden/beslut/rapporter
-
Turismnytts sammanfattning av Almedalsveckan 2025 – del 3
Istället för att skriva ihop något analytiskt om Almedalsveckan 2025 samlar Turismnytt anteckningarna från de olika seminarierna, här del 3
-
Regeringen föreslår ett förbättrat resegarantisystem
Ökad trygghet för resenärer och förenkling för branschens aktörer. Regeringen föreslår en reform av dagens resegarantisystem.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – juni 2025
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen i destinationen. Juni var en händelserik månad.
-
Regeringen föreslår sammanslagning av museiorganisationer
Regeringen förbereder Statens maritima och transporthistoriska museer och Statens försvarshistoriska museers för en sammanslagning.
-
Cabonline – flygtaxi utvald till preferred partner i SAS Transfer
Flygtaxi Sverige, en del av Cabonline Group, är stolta över att ha valts till föredragen taxipartner för SAS nya tjänst - SAS Transfer.
-
Swedish Lapland – upphandling av nattågen och nya vagnar
I dagsläget är det SJ som kör nattåg enligt ett specialavtal. Swedish Lapland har en uppdaterad avsiktsförklaring och nya vagnar är på gång.
-
Visita – en tydlig ökning för hotellmarknaden i juni
Juni månad gav det bästa utfallet på länge på svensk hotellmarknad enligt Visita statistik. Trots det är hotellkonjunkturen svag.
-
Höga Kusten – nya satsningar och storslagen sommar
Ute hos besöksmål i Sverige råder det stor aktivitet nu. Höga Kusten Destinationsutveckling berättar om sommaren hos dem.
-
Färgglada Sala-cyklar blir rullande turistbyråer
Platsvarumärkesgruppen i Sala kommun har tagit fram två unika Sala-cyklar som i sommar kommer att synas runt om i kommunen.
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Yrkeshögskolan satsar på gårdsförsäljning – ny kurs får grönt ljus
Yrkeshögskolekursen Hållbar affärsutveckling inom gårdsförsäljning har nu fått ett positivt besl...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 -25
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan mest under Destination, Flyg, Evenemang och ...
-
The Crane Hotel – ett nytt hotellkoncept i Hudiksvall
Där världens första hydrauliska kran en gång uppfanns, växer nu något helt nytt fram. I den gamla industribyggnad...
-
Turismnytts sammanfattning av Almedalsveckan 2025 – del 2
Som ni såg i del 1 blir det inte något analytiskt långt redaktionellt mästerverk med journalistisk höjd om årets ...
-
-
Gästbloggare
-