-
Så ska skidanläggningen Hundfjället bli bekvämare
Skidanläggningen Hundfjället står inför en stor utveckling till att bli ett roligare och mer tillgängligt besöksmål. Det är SkiStar Sälen som äger skidanläggningen och som ska investera 100 miljoner kronor i utvecklingen av skidområdet i Hundfjället.”- Det här är ett viktigt steg för att utveckla SkiStar Sälen mot en internationell fjällresort. Det blir en total förändring av Hundfjällets skidområde där skidåkningen blir både tillgängligare och roligare. Den nya expressliften blir något unikt i Skandinavien och en alldeles extra upplevelse med hög komfort genom värme i säten och vindskydd samt en snygg design”, säger Jonas Bauer, destinationschef SkiStar Sälen. Ny lift med värme och vindskydd

Redan i december 2018 öppnar en ny lift – West Express Hundfjället. Liften är en 8-stolslift och kommer att starta från mitten av Hundfjällstorget och gå västerut upp på fjället. Liftåkarna kommer att få en mer behaglig upplevelse då liften de skyddas från både väder och vind och har värme i sätena. Den totala åktiden är 3 minuter och 48 sekunder, att jämföra mot de gamla liftarna som tog 8 minuter. Kapaciteten utökas därmed till 2.600 personer per timme.
Två nya knappliftar kommer också att byggas för att förbättra för barnfamiljerna som gärna åker i äventyrsnedfarten Trollskogen.
Man kommer också att utöka snösystemet och anlägga nya nedfarter.
”- Förutom att vi utvecklar skidåkningen så flyttar och förbättrar vi barnpassningen, Valles Snölekis, samt det mycket populära och charmiga matstället Fompes Grill. Ambitionen är att detta ska matcha vad som förväntas av en internationell fjällresort och ska passa både våra svenska men också kommande utländska gäster, avslutar Jonas Bauer.
Hela Sälenområdet håller på att utvecklas, för att möta den efterfrågan som man tror kommer att uppkomma när flygplatsen Scandinavian Mountain Airport öppnar. Från Hundfjället tar det cirka 10 minuter att åka till flygplatsen.
Källa: SkiStar- Text: Maria Lindqvist
- Foto: SkiStar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 30 2026
Nyhetsfattig vecka men mest är det om Destination, Boende, Evenemang samt Konstateranden/beslut/rapporter
-
SHL-klubbarna skapar miljardvärden – turismen pekas ut som en av de största vinnarna
Grant Thornton, har på uppdrag av SHL kartlagt vilket samhällsvärde ligan och elitklubbarna skapar och kommit fram till att det är så mycket som 3,8 miljarder
-
Ny undersökning: Svenska föräldrar vill ge barn en sommar med mer närvaro
Mer än var tredje förälder vill att barnen minns sommarlovet för dess närvaro. Enligt en undersökning på uppdrag av First Camp.
-
Sveriges Bussföretag: Turistbussar på el – hur svårt kan det vara?
Elbussar introduceras i stor skala i den upphandlade kollektivtrafiken. Men turistbussar lyser med sin frånvaro. Vad beror det på?
-
Finnlines lyfter sjöfartens avgörande roll för Nordens försörjningsberedskap
Finnlines deltog i Almedalsveckan och SuomiAreena för att diskutera sjöfartens betydelse för Sveriges och Finlands försörjningsberedskap.
-
Visit Sweden – värmeböljan i Europa kan stärka Sverige som destination
Den extrema sommarvärmen i Europa kan ge ytterligare skjuts åt intresset för Sverige som resmål enligt Visit Sweden.
-
Persontågen mellan Finland och Norrbotten börjar rulla i augusti
Den 10 augusti börjar persontågen rulla mellan Uleåborg, Torneå och Haparanda. För Norrbotten är det mycket glädjande.
-
O-Ringen intar Göteborg – elitsprint i city och folkfest i Slottsskogen
Den 19–25 juli kommer O-Ringen till Göteborg. Under en vecka fylls staden av världens största orienteringsäventyr.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
Mest om Destination, Boende samt Konstateranden/beslut/rapporter
-
Arctic Bath har utvecklat SPA-menyn – platsen och närvaro i fokus
Arctic Bath har utvecklat sin SPA-upplevelse. En meny där behandlingarna i större grad speglar gästernas behov av återhämtning.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
O-Ringen intar Göteborg – elitsprint i city och folkfest i Slottsskogen
Den 19–25 juli kommer O-Ringen till Göteborg. Under en vecka fylls staden av världens största or...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende samt K...
-
Persontågen mellan Finland och Norrbotten börjar rulla i augusti
Den 10 augusti börjar persontågen rulla mellan Uleåborg, Torneå och Haparanda. För Norrbotten innebär det en hist...
-
Visit Sweden – värmeböljan i Europa kan stärka Sverige som destination
Den extrema sommarvärmen i stora delar av Europa kan ge ytterligare skjuts åt intresset för Sverige som resmål. E...
-
-
Gästbloggare
-