-
Staden som skapar ett maritimt aktivitetsstråk
Efter beslutet om att anlägga ett nytt båtmuseum på Tobaks i Härnösand går man nu vidare och arbetar nu för att sträckan längs vattnet skall bli ett maritimt aktivitetsstråk.
”- Med ett nytt båtmuseum på Tobaks ser vi hela sträckan därifrån till First Hotel, vid Nybron, och centrum som ett maritimt aktivitetsstråk och Utsprångskajen blir då en väldigt viktig del i det”, säger näringslivsutvecklaren Olle Lidgren.
Fler och större kryssningsfartyg
Man vill välkomna fler fartyg och därmed fler kryssningsresenärer till staden, anordna maritima aktiviteter som skapa bättre möjligheter att fiska från kajen.
Idén har kommit efter att man ändå måste göra en renovering av Utsprångskajen.
Inspiration hämtar man från besök i hamnarna i Stockholm, Malmö och Köpenhamn.
”- Vi har tittat mycket på de tekniska lösningarna i de olika hamnarna och det har varit väldigt värdefullt”, säger Staffan Gilliusson.Man har också haft möte med Birka Cruises som planerar fler kryssningar till Härnösand de kommande åren. Rederiet gav värdefulla synpunkter på mottagningsstrukturen, till exempel på hur resenärerna fick tillgång till turistinformation och bussar iland, enligt Härnösands kommun.
Man hoppas att kryssningsrederierna väljer att ta sina gäster till Härnösand – idag går de ”bara” till Stockholm och inte mer norrut.
”- Vi får göra en rejäl inventering av vilka kryssningar som finns och vad som krävs för att Härnösand och Höga Kusten ska kunna ingå i ett sådant paket”, säger Olle Lidgren.
Om staden skall ta emot fler och större kryssningsfartyg så måste man bygga en större kaj än den som finns idag. Samtidigt måste man ser till att kajen också kan fungera för FMV, försvaret och Kustbevakningen”, säger näringslivsutvecklaren Henrik Olsson.
Tidsplanen är att kunna ta emot kryssningar 2018, vilket innebär att kajen kommer att vara stängd även sommaren 2017.
Men det är viktigt att det blir en mötesplats för alla
”- Det är viktigt att det blir en mötesplats för alla, både invånare och besökare, och att det finns möjlighet till olika aktiviteter där. Några lösa idéer är fisketävlingar, maritima evenemang och marknader, men vi ska inventera även den delen”, säger Olle Lidgren.
Läs också artiklarna:
Kommuner satsar mer pengar på besöksnäring
Kryssningsresenärerna ökar handel i Härnösand
Källa: Härnösands kommun
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Härnösands kommun
-
Island of Light är Västsveriges kandidat till Stora Turismpriset 2026
Turistrådet Västsverige har nominerat ljuskonstfestivalen Island of Light på Smögen som kandidat till Stora Turismpriset 2026.
-
Finnsirius firar tre år i trafik på linjen Sverige-Finland
Finnlines Superstar-fartyg Finnsirius firade tre år på rutten Kapellskär-Långnäs-Nådendal den 15 september 2026.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 38 2026
Mest om Destination, Evenemang och Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering
-
Nu är värdstäderna för deltävlingarna i Melodifestivalen klara – Norrköping, Göteborg och Karlstad är några av dem
Nu är det klart vilka orter som står värd för Melodifestivalen 2027. Det blir Karlstad, Göteborg, Malmö, Halmstad, Norrköping och final i Stockholm
-
Affärsutveckling i Skaraborg – fler företag redo för internationella marknaden
Ett gediget arbete med affärsutveckling i Skaraborg har gett resultat. Fler företag än förr är redo att välkomna internationella gäster.
-
Säljansvarig ambassadör för Rönneberga: En ny roll, därför söker vi dig som redan kan det här
En Säljansvarig för hotellet Rönneberga sökes. Det är en ny tjänst, så en etablerad och ansvarig utesäljare behövs.
-
PM & Vänner – Del 6 i serien “Goda hållbara exempel”
Bianca bloggar om PM & Vänner som i många år varit ett av de goda exempel hon återkommit till när hon föreläst om hållbarhet i besöksnäringen
-
Östersund signerar globalt klimatåtagande för evenemangs- och besöksnäringen
Genom att ansluta sig till Glasgow Declaration on Climate Action in Tourism tar Östersund steg i arbetet för en mer hållbar destination.
-
Kultur och lokala upplevelser ska locka fler internationella besökare till Västsverige
Den 6–10 september genomförde Turistrådet Västsverige en visningsresa för internationella researrangörer på temat kultur.
-
Coolcation-trenden gav fler internationella resenärer till Viking Line
Under sommaren reste 10 % fler internationella gäster med Viking Line jämfört med 2025. Det speglar efterfrågan på svalare resor.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 37 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Boende, Eveneman...
-
Skellefteå Airport i projekt för framtidens regionalflyg
Tillsammans med organisationer från sju länder ska Skellefteå Airport bidra till att utveckla lö...
-
Där skärgården möter framtiden – nya perspektiv på tillväxten inom nordisk turism
Teknik, marknadsförändringar, hållbarhet och ansvaret för att värna våra destinationer stod i centrum när den nor...
-
PM & Vänner – Del 6 i serien “Goda hållbara exempel”
När Småland blir en del av affärsmodellen PM & Vänner har under många år varit ett av de god...
-
-
Gästbloggare
-