-
Stort samarbete kring besöksnäringen i Norrland
Nu håller alla tummarna i Norrland för att utvecklingsprojektet Destination Capacity Building in Swedish Lapland skall få projektstöd.
Projektet är ett samarbete mellan hela 47 kommuner och två län.
Syftet är att öka besöksnäringen i Norrland genom att öka små och medelstora företags konkurrenskraft.
Tillsammans med företagarna har man tagit fram listor över de mest affärskritiska faktorerna som skall åtgärdas. Sedan har man prioriterat vilka aktiviteter som skall genomföras i projektet, det vill säga exportinriktad affärsutveckling och skapande av arktiska upplevelser.
Om projektet får ekonomiskt stöd så startar det i juli 2015 för att sedan hålla på till den 30 april 2018.
- Text: Maria Lindqvist
-
Turism i Sverige utanför sommarhögsäsongen växer snabbast
Sedan 2015 har antalet gästnätter ökat snabbare utanför sommarhögsäsongen än under den enligt Visit Sweden.
-
Världscupen i orientering sätter Skara och Lidköping på den internationella kartan
Den 28–31 maj riktas idrottens ögon mot Sverige när världscupen i orientering avgörs i Skara och Lidköping.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 21 2026
Mest under Destination, Konstateranden/Rapporter samt Stöd/Insatser/Utmärkelser/Initiativ
-
Debattartikel – Ett resegarantisystem som driver företagen ur landet
I denna debattartikel undrar flera branschföreträdare varför resegarantisystemet som regeringen har skapat utformats så att det urholkar sig självt
-
SkiStar – fler bokar fjällsemester i sommar till Sälen och Åre
SkiStar ser en tydlig uppgång i efterfrågan på fjällsemester. Med en särskilt stark utveckling i Sälen och Åre.
-
Ljungleden – ny regional cykelled mellan Göteborg och Falköping
Den 20 maj invigdes Ljungleden - en ny regional cykelled som binder samman Göteborg och Falköping.
-
Kiruna hyllas som ”the best Swedish Workshop ever”
Swedish Workshop 2026 samlade besöksnäringen i Kiruna under april. Det var ett av de mest uppskattade upplagorna hittills.
-
Svenska Regionala Flygplatser: Ett flyg för alla, eller bara för vissa?
I en artikelserie kommer Svenska Regionala Flygplatser berätta om krisen för inrikesflyget och hur de regionala flygplatserna påverkas
-
Visita – fortsatt ökning på hotellmarknaden i april
I april 2026 ökade antalet belagda hotellrum med drygt 7 procent jämfört med motsvarande månad 2025 enligt Visita.
-
Avenyn stängs av när Göteborgskalaset växer
Folkfesten Göteborgskalaset växer. Festivalen, som äger rum den 27–30 augusti 2026, tar nu mer plats i stadskärnan.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang sam...
-
Visit Sweden – tävlingsdeltagarna som vinner de fem svenska öarna
Visit Sweden har nu publicerat vinnarna av de fem öar som bokstavligen mer än halva världen tävl...
-
Stockholms skärgård som inspelningsplats nominerad till Global Production Award i Cannes
Stockholms skärgård genom Vi på Saltkråkan blev i år nominerad till ”Best Location – Natural” på Global Pro...
-
Sveriges femstjärniga campingplatser 2026 utsedda
Det växande intresset för campingsemester i Sverige fortsätter, både bland svenska och internationella gäster. Sa...
-
-
Gästbloggare
-