-
Stureplansgruppen tar över ikoniska Avalon Hotel i Göteborg
Stureplansgruppen kommer att starta det nya året med en etablering och ett första hotell i Göteborg. Det är inget mindre än Avalon Hotel.
Är en oas av inspiration och lugn i göteborgspulsen
Från årsskiftet tar Stureplansgruppen över Avalon Hotel i centrala Göteborg. Det 101 rum stora hotellet med takterrass och utomhuspool är en oas av inspiration och lugn i göteborgspulsen. Med det centrala läget utgör Avalon en perfekt utgångspunkt för shopping, kultur, nöjen och ett pulserande liv.
Tillskottet är en del i koncernens satsning inom hotell med bland annat Berns Hotel, Bank Hotel, Boo Boo Living och nu senast det klassiska spa- och möteshotellet Skepparholmen.
”Jag har varit stamgäst sedan de öppnade 2007 och alltid tyckt att det är ett fantastiskt hotell. Allt från servicen, läget, arkitekturen och de härliga personerna har ständigt gjort intryck. Inte minst har Torbjörn (grundare av Avalon) imponerat med att skapa ett hotell som precis lika gärna skulle kunna ligga på Ocean Drive i Miami.” Säger Stureplansgruppens koncernchef, Vimal Kovac.
Kommer fortsätta arbetet med att förädla boutiquehotellet
Avalon Hotel är och kommer fortsatt vara medlem av Nordic Hotels & Resorts. Hotellet arbetar med att göra hela vistelsen minnesvärd, där hotellets läge är central. Arkitekturen och adressen sätter mycket av atmosfären. Utsikten från sjätte våningen och uppåt är enastående.
Stureplansgruppen tar nu över och kommer fortsätta arbetet med att förädla boutiquehotellet. Med starkt fokus på att vara en given destination för upplevelser inom restaurang och bar.
2022 utsågs Avalon Hotel till årets affärshotell via Travel News. 2017 blev Avalon årets hotell inom Nordic Hotels & Resorts, som de varit medlem i sedan 2015. Hotellet nominerades till Kasper Salin-priset 2007 och mottog 2008 priset för Göteborgs vackraste byggnad.

Stureplansgruppen står för kvalitet, service och långsiktighet
Avalon Hotel byggdes 2007 i tätt samarbete mellan Semrén & Månsson Arkitektkontor, Fastighetsbolaget ByggGöta och Svenska Stadshotell. Redan från början var målet att skapa en utåtriktad och experimentell byggnad som förenade offentligt innehåll med en uttrycksfull exteriör. Nu säljer grundaren Avalon Hotel vidare till Stureplansgruppen.
”Stureplansgruppen står för kvalitet, service och långsiktighet på samma sätt som Avalon, vilket ger unika gästupplevelser. Jag är stolt och glad att lämna arvet vidare till Vimal med medarbetare och är övertygad om att Avalon fortsätter sin framgångsrika resa.” Säger Torbjörn L. Johansson, grundare av Avalon Hotel, Svenska Stadshotell.
Med start från 2 januari 2023 tar Stureplansgruppen över verksamheten. Fastigheten ägs även framgent av fastighetsbolaget ByggGöta.
- Text: Stureplansgruppen
- Foto: Stureplansgruppen
-
Debattartikel – Ett resegarantisystem som driver företagen ur landet
I denna debattartikel undrar flera branschföreträdare varför resegarantisystemet som regeringen har skapat utformats så att det urholkar sig självt
-
SkiStar – fler bokar fjällsemester i sommar till Sälen och Åre
SkiStar ser en tydlig uppgång i efterfrågan på fjällsemester. Med en särskilt stark utveckling i Sälen och Åre.
-
Ljungleden – ny regional cykelled mellan Göteborg och Falköping
Den 20 maj invigdes Ljungleden - en ny regional cykelled som binder samman Göteborg och Falköping.
-
Kiruna hyllas som ”the best Swedish Workshop ever”
Swedish Workshop 2026 samlade besöksnäringen i Kiruna under april. Det var ett av de mest uppskattade upplagorna hittills.
-
Svenska Regionala Flygplatser: Ett flyg för alla, eller bara för vissa?
I en artikelserie kommer Svenska Regionala Flygplatser berätta om krisen för inrikesflyget och hur de regionala flygplatserna påverkas
-
Visita – fortsatt ökning på hotellmarknaden i april
I april 2026 ökade antalet belagda hotellrum med drygt 7 procent jämfört med motsvarande månad 2025 enligt Visita.
-
Avenyn stängs av när Göteborgskalaset växer
Folkfesten Göteborgskalaset växer. Festivalen, som äger rum den 27–30 augusti 2026, tar nu mer plats i stadskärnan.
-
BWH Hotels Skandinavien – Anna Spjuth blir ny VD
För att stärka sin position rekryterar BWH Hotels Skandinavien Anna Spjuth som ny VD. Hon ska driva nästa fas av tillväxt.
-
Sveriges femstjärniga campingplatser 2026 utsedda
Allt fler campingplatser väljer att kvalitetssäkra sin verksamhet genom Svensk Camping nationella klassificering.
-
Visit Sweden – tävlingsdeltagarna som vinner de fem svenska öarna
Visit Sweden lanserade i februari en tävling som ger vinnarna tillgång till fem små öar i Sverige. Nu har vinnarna korats.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Färna Herrgård & Spa – Del 3 i serien ”Goda hållbara exempel”
Välkommen tillbaka till serien Goda hållbara exempel, där jag lyfter aktörer inom svensk besöksnäring so...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang sam...
-
De tävlar om Placebrander of the Year 2026
Efter rekordmånga nomineringar står det klart vilka som tävlar om utmärkelsen Placebrander of the Year 2026. Pris...
-
Finnlines öppnar ny kryssningsterminal på Åland
Fredagen den 8 maj 2026 invigde Finnlines tillsammans med Långnäs hamn en ny kryssningsterminal ...
-
-
Gästbloggare
-