-
Succéår för Postmuseum, besökarna ökade med mer än det dubbla
Nästan ett år har gått sedan Postmuseum nyöppnade den 19 oktober 2024 – och året som följt har överträffat förväntningarna med råge. Museets målbild var att öka antalet museibesökare från senaste rekordår 2019 med 21 000 gäster till 25 000. Nu när nästan ett år har gått kan Postmuseum med glädje konstatera att de har mer än dubblat det målet. Till dagens datum (2025-10-15) har museet haft 51 942 museibesökare. Jämför man med precis samma period: oktober 2018–oktober 2019 har museet gjort en ökning med 168%. Ett fint kvitto på att Postmuseums nya utbud är relevant och en besöksupplevelse som engagerar och attraherar.
Under året har Postmuseum återetablerat sig som en levande mötesplats i hjärtat av Gamla stan och lockat både återkommande och nya besökare. Dessutom uppmärksammades museet i Stockholmarnas favoritmuseum 2024, där Postmuseum tog brons i kategorin “Årets klättrare” – trots att museet bara hade varit öppet i drygt två månader vid tidpunkten för omröstningen.
– Det varma mottagandet visar att våra utställningar och vårt nya programutbud engagerar människor i alla åldrar. Att så många vill besöka, utforska och delta i museets aktiviteter bekräftar att vi är på rätt väg, säger Malin Valentin, museichef på Postmuseum.
Ny biträdande museichef och publik chef
Den 1 november tillträder Erika Lanner som ny biträdande museichef och publik chef, med fokus på att vidareutveckla besöksupplevelsen. Erika kommer närmast från Nobelprismuseet.
Utökat program och nya mötesrum
Som en del av museets ambition att vara en kulturell mötesplats har aktiviteter för olika målgrupper utökats, bland annat genom temavisningar och kvällsevenemang som Post Work – ett koncept med fri entré, kvällsöppet och After Work på restaurang AVI. Programutbudet har bland annat innehållit skrivarkvällar med Yrsa & Flora, workshops i Lettering och designföredrag.
Museet har utökat sin mötes- och eventverksamhet med ytterligare en yta, nämligen ett källarvalv för möten och tillställningar – mitt i hjärtat av Gamla stan. I tegelvalven, där historien alltid är närvarande och där utställningar en gång tog plats, har nu Källarloungen öppnat – en inbjudande miljö för möten, samtal och firanden.
Hela fastigheten har grundförstärkts och stod klart hösten 2024. De nya rummen i källaren har formats med varsam hand av inredaren Malin Palm. Resultatet är en varm och funktionell miljö som både lyfter fram rummens egna historia och ger plats åt dagens behov av personliga möten.
– Vi har arbetat med ett flexibelt och karaktäristiskt anslag som tar hänsyn till rummen, där en noggrant avvägd mix av nya och återbrukade möbler skapar både funktion och karaktär, säger Malin Palm, inredare.
De nya mötesrummen fungerar lika bra som breakout rooms och kreativa workshops, eller som ytor för mingel eller firanden. I museets atrium ligger restaurang AVI – en perfekt plats för god mat och dryck under mötesdagen, oavsett om det handlar om en paus, ett avslappnat samtal eller ett festligt avslut.
– Det känns otroligt kul att äntligen öppna upp Källarloungen för våra mötesgäster. Här vill vi uppmuntra till det genuina samtalet och fysiska mötet. Jag hoppas att våra gäster ska trivas, säger Sofia Ström, mötes- och eventansvarig.
Spännande historia
Källarvalven under Postmuseum har en lång och spännande historia. Redan på 1600-talet byggdes de första husen på platsen, och tegelvalven bär fortfarande spår av den tiden. Under århundradena har lokalerna använts för olika ändamål, och här har man hittat allt från senmedeltida kakel till tegelplattor med franska liljor. På väggarna syns fortfarande igensatta källargluggar som en gång släppte in dagsljus från gatan utanför.
Med rekordpublik, utökat program och förstärkt organisation fortsätter arbetet på Postmuseum med att vara en självklar destination i Gamla stan.
Mer om Postmuseum på Turismnytt
- Text: Postmuseum
- Foto: Postmuseum
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
Mest under Evenemang, Mat och dryck, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Stöd, insatser, utmärkelser och initiativ
-
Visita – fortsatt ökning på hotellmarknaden i mars
I mars 2026 ökade antalet belagda hotellrum jämfört med 2025. Samtidigt sjönk RevPAR enligt statistik från Visita.
-
Spritmuseum: Dubbla utmärkelser i Stockholmarnas favoritmuseum
1:a pris i kategorin Årets klättrare och 3:e pris i Bästa restaurang/café
-
Gratis friluftsdagar med SummerSki i Hammarbybacken
SkiStar välkomnar grundskolor till kostnadsfria friluftsdagar med SummerSki i Hammarbybacken för att främja rörelseglädje.
-
STF – halverad budget för friluftsliv under mandatperioden
Anslagen för friluftsliv/naturturism har halverats under de fyra senaste åren. Det visar Svenska Turistföreningen och Friluftsfrämjandets granskning.
-
Bianca bloggar – AI-verktyg i besöksnäringen – rond 3
Bianca tipsar om hur AI kan användas på ett smart och effektiviserande sätt av besöksnäringsföretagare
-
Över 200 000 resenärer på två år för Finnlines linje mellan Polen och Sverige
Färjerutten från Finnlines mellan Świnoujście och Malmö fortsätter att öka i popularitet. Milstolpen firas med extra avgångar under april.
-
Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
Svensk Camping i Göteborg söker en affärsdriven digital produktägare som vill forma framtidens digitala tjänster inom camping.
-
SM i utomhusmatlagning i Halmstad – juryn och lagen presenteras
Den 11–12 april 2026 är det dags för Halmstad Outdoor Weekend. En av höjdpunkterna är deltävlingen i SM i utomhusmatlagning.
-
Årsrapport 2025: Ett starkt år för Visit Swedens marknadsföring
Genom sin globala marknadsföring befäster Visit Sweden Sveriges position som attraktivt och konkurrenskraftigt resmål.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 14 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende samt K...
-
Framtidens fjällturism: AI, personalisering och sömlösa gästresor
Sammanfattning av r360 Kundträff 2026 i Stöten Den 24–25 mars 2026 samlades representanter från ...
-
Utländska turister spenderade 121,7 miljarder i Sverige 2025
Sveriges turismexport (utländska besökares konsumtion i Sverige) är en ljuspunkt i svensk export 2025, med en ökn...
-
Årsrapport 2025: Ett starkt år för Visit Swedens marknadsföring
Genom sin globala marknadsföring befäster Visit Sweden Sveriges position som attraktivt och konk...
-
-
Gästbloggare
-