-
Svensk djurpark vann miljöpris
Borås Djurpark har tagit emot priset av EcoOnline Award – årets kemikalieregister 2015.
Djurparken lägger ned mycket arbete på sitt miljöarbete och särskilt med hanteringen av kemikalier. Svårigheten innan inträdet i Eco Archive, EcoOnlines Webbaserade kemikalieregister var att alla uppdateringar inom området förvarades i pärmar. Nu kan man lägga ned mindre tid och få en bättre översikt över hur man arbetar med kemikalier.
Den stora utmaningen är att hitta alternativ till kemikalierna. Djurparken har lyckats med detta i ett flertal fall men har mycket kvar att arbeta med. Det är de inköpsansvariga som ansvarar för detta arbete.
Därför vann Borås Djurpark priset:
”Borås Djurpark är ett medvetet företag som alltid har värnat om miljön och strävar efter en hållbar framtid. De ser en effektiv och säker kemikaliehantering som en viktig del i sitt långsiktiga miljöarbete. Med stort engagemang har Borås Djurpark arbetat med riskbedömningar av kemikalier och med att aktivt fasa ut kemikalier med störst miljöpåverkan.”
Andra nominerade för priset var: Ramirent, Berendesen Textil och Atlas Copco Secoroc.
Fakta Borås Djurpark:
- Ägs av Borås kommun
- Har en yta av 37 hektar
- Innehar 500 djur
- 54 anställda
- Miljödiplomerad i juli 2013, Svensk Miljöbas
- Text: Maria Lindqvist
-
De är finalister till Värmlands Turismpris och Årets Uppstickare
Nu är det klart vilka besöksnäringsaktörer som är finalister till Värmlands Turismpris 2027 och Årets Uppstickare 2026.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – september 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen. Sommaren slog rekord, men september visade svagare siffror.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 41 2026
Mest om Destination, Evenemang, Mat och Dryck samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Pressvisning för Halloween på Gröna Lund – Gnuttätaren, pirater och smarriga nyheter
Den 9 oktober öppnade parken för allmänheten, men Turismnytt besökte pressvisningen av Halloween på Gröna Lund några dagar innan.
-
Från strategi till handling – några lärdomar från Placebranders Day
Platsutvecklare och destinationsföreträdare samlades i Höga Kusten där kanske den viktigaste lärdomen var, inte att strategier har blivit mindre viktiga, utan att kraven på genomförandet har ökat
-
Stark sommar för Jönköping – nytt rekord för antalet gästnätter
Jönköping stärker sin position som en attraktiv destination. Statistik visar att antalet kommersiella gästnätter slog rekord under sommaren.
-
Sverige lyfts fram av Condé Nast Traveler, Lonely Planet och Time Out som en av världens bästa destinationer
Sverige får just nu uppmärksamhet från flera av världens ledande resemagasin. Condé Nast Traveler, Lonely Planet och Time Out.
-
Fler internationella gäster valde Värmland i sommar
Årets sommarsäsong var stark för Värmland. Totalt registrerades ca 1 115 000 gästnätter. En ökning med 3,6 procent jämfört med 2025.
-
Östersund fortsätter klättra i GDS-Index – nu på plats 33
Östersund tar ytterligare steg i Global Destination Sustainability Index (GDS-Index) och placerar sig i år på plats 33.
-
10 år som kryssningsdestination – Höga Kusten siktar på fler internationella anlöp
År 2016 lade det första kryssningsfartyget till i Härnösand. Sedan dess har tusentals kommit sjövägen för att upptäcka Höga Kusten.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
10 år som kryssningsdestination – Höga Kusten siktar på fler internationella anlöp
För tio år sedan lade det första kryssningsfartyget till i Härnösand. Sedan dess har tusentals resenärer kommit s...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 41 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Evenemang, Mat o...
-
Från strategi till handling – några lärdomar från Placebranders Day
Hur går man från platsstrategier och varumärkesplattformar till verklig utveckling? Det var en av huvudfr...
-
Östersund fortsätter klättra i GDS-Index – nu på plats 33
Östersund tar ytterligare ett steg i årets Global Destination Sustainability Index (GDS-Index) o...
-
-
Gästbloggare
-