lördag 9 maj 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Visitadagen uppmärksammar gott värdskap, eldsjälar och livsverk
    • 2025 ett rekordår för Norrköping – 714 037 gästnätter
    • Internationella intresset för Höga Kusten växer
    • Norrtåg – upptäck halva Sverige för under tusenlappen i sommar
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
    • Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 14 2026
    • Kommunikatör sökes till Upplev Norrköping
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 12 2026
    • Arctic Sweden Visitors Board söker ny organisationskommunikatör
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 46 2025
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 40 -25
    • Stockholm söker en projektledare kompetensförsörjning och internationell talangattraktion
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Matarengi Lodge i Övertorneå är ett exempel på ett arktiskt destinationhotell i Swedish Lapland.
    2025-06-19 23:56

    Swedish Lapland – satsning på destinationshotell i nytt projekt

    Swedish Lapland Visitors Board har tillsammans med LTU Business tilldelats finansiering för projektet AHEAD (Accelerera Hållbara investeringar och Export av Arktiska Destinationshotell). Projektet ska stärka Norrbottens exportsatsande destinationshotell genom innovation, investeringar och internationell marknadsutveckling.

    ”Trots en stark efterfrågan på arktiska upplevelser finns utmaningar vad gäller möjligheten att förverkliga våra destinationshotells stora utvecklingspotentialer.” Säger David Lind, Travel Trade Manager, Swedish Lapland Visitors Board.

    Vill stötta destinationshotell att utvecklas

    Begränsad bäddkapacitet, aktiviteter för säsongsvariationer och otillräcklig reseinfrastruktur är affärshinder som gör att länet riskerar att gå miste om potentiella besökare om istället väljer andra resmål i världen.

    Genom AHEAD vill vi stötta ett urval av länets destinationshotell till att utvecklas som exportmotorer och skapa förutsättningar för en långsiktigt hållbar och konkurrenskraftig besöksnäring. Med ett växande nätverk av underleverantörer och nya eller breddande affärssamarbeten med internationellt reseled B2B.

    ”Genom att utveckla destinationshotellens och underleverantörernas kapacitet stärks hela värdekedjan och ökar möjligheterna att attrahera prioriterade målgrupper.” Menar David Lind.

    Sondera, Accelerera, Innovera och Distribuera

    Projektet bygger på fyra huvudområden, så kallade arbetspaket:

    ◆ Sondera – Kartlägger och rekryterar tillväxtorienterade boendeanläggningar.
    ◆ Accelerera – Stärker affärsutveckling och möjliggör investeringar.
    ◆ Innovera – Utvecklar upplevelser, kluster och hållbara affärsmodeller.
    ◆ Distribuera – Bygger internationella försäljnings- och transportlösningar.

    Med en platsanpassad klustermetod för utbyggda affärssamarbeten främjas även en jämnare beläggning året runt och bidrar till ytterligare stärkta lokala ekonomier med underlag för fler och växande företag.

    ”Vi arbetar ständigt med metodutveckling som i grunden vilar på systeminnovation, anpassat till Norrbotten och vårt arktiska resmåls ekosystem och många företagskluster. Det blir spännande att följa projektets resultat och effekter, kopplat till ambitionerna om destinationshotellens ytterligare bidrag till regional innovation och förnyelse.” Säger Annika Fredriksson, VD för Swedish Lapland Visitors Board.

    Kan göra anspråk på en större marknadsandel

    En central del av projektet är att attrahera tillväxtkapital och etablera fler direktflyg. Detta för att underlätta tillgängligheten för internationella gäster.

    ”Vi ser hur våra grannregioner i Norge och Finland går framåt. Det är avgörande att även vi tar vara på vår potential. Annars riskerar vi att tappa den attraktion som vi arbetat upp under de senaste tio åren.” Fortsätter Annika Fredriksson. ”Med AHEAD-projektet kan länet göra anspråk på en större marknadsandel och bidra till att nå målet om att platsens besökare medvetet uppfyller potentialen att bidra till vårt arktiska resmåls hållbara utveckling.”

    Genom samverkan mellan Swedish Lapland Visitors Board, LTU Business, lokala främjaraktörer samt destinationshotell och dess underleverantörer vidareutvecklas länets marknadsposition som ett globalt attraktivt och besöksmål som även bidrar till en mer hållbar utveckling i länets alla kommuner.

    Finansiärer är Utveckla Norrbotten – en del av Region Norrbotten, Tillväxtverket och Längmanska företatagarfonden.

    Läs mer om Swedish Lapland Visitors Board på Turismnytt här.

    Vad menas med destinationshotell?

    Ett destinationshotell är ett hotell som inte bara erbjuder boende, utan i sig självt är en resmålsupplevelse. Gäster reser dit just för upplevelsen hotellet erbjuder, snarare än för att besöka något annat. Det kan handla om spektakulär arkitektur, ett genomtänkt koncept eller unika aktiviteter som gör vistelsen till något utöver det vanliga.

    Intresset för destinationshotell har ökat de senaste åren. Bidragande orsaker är bland annat förändrade resvanor, ett hållbarhetsfokus, sociala medier och lokal samverkan. Samtidigt har destinationshotell blivit en viktig del av upplevelseekonomin.

    Camp Ripan i Kiruna och Treehotel i Harads är exempel på hur destinationshotell kan bygga på platsens unika värden och samtidigt fungera som en motor för lokal turism och hållbar utveckling.

    Destinationshotell spelar en nyckelroll i AHEAD-projektet. Då de fungerar som självständiga resmål som skapar efterfrågan på lokala upplevelser och tjänster.

    Här kan ni läsa mer om destinationshotell på Turismnytt.

    • Text: Swedish Lapland Visitors Board
    • Foto: Swedish Lapland Visitors Board
    Tweet
  • Flera prisades under Visitadagen. Bland annat Flens turistinformation som vann ”Bästa värdskap inom turistinformation 2025”.
    2026-05-08 21:27

    Visitadagen uppmärksammar gott värdskap, eldsjälar och livsverk

    Den 4 maj samlades Sverige för Visitadagen i Stockholm. Ett årligt event som bland annat prisar personer inom besöksnäringen.

  • Evenemang såsom SM-veckan, utställningar som Tutankhamon – The Immersive Exhibition och hotellsatsningar som Arkösund har bidragit till att 2025 blev ett rekordår för Norrköping.
    2026-05-07 18:26

    2025 ett rekordår för Norrköping – 714 037 gästnätter

    2025 blev ett rekordår för turismen till Norrköping. Den fina sommaren och många höjdpunkter under året bidrog starkt.

  • Förra veckan genomförde Höga Kusten en riktad internationell satsning. Dels en visningsresa med researrangörer samt deltagande på Swedish Workshop i Kiruna.
    2026-05-07 17:08

    Internationella intresset för Höga Kusten växer

    Nyligen genomförde Höga Kusten en riktad internationell satsning, med visningsresa och deltagande på Swedish Workshop i Kiruna.

  • Norrtåg släpper sin semesterbiljett för sommaren 2026 – upptäck en yta av halva Sverige för under tusenlappen.
    2026-05-06 19:48

    Norrtåg – upptäck halva Sverige för under tusenlappen i sommar

    Nu släpps Norrtåg semesterbiljett för sommaren. 14 dagars obegränsat tågresande i norra Sverige, utan att behöva boka i förväg.

  • Belloras takterass - besöksnäring
    2026-05-04 02:19

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 18 2026

    Mest under Destination, Evenemang samt Stöd, insatser, utmärkelser och initiativ

  • Göteborg bjuder på ett gediget och brett musikprogram i sommar.
    2026-05-03 22:11

    Sveriges musikstad Göteborg – sommarens höjdpunkter

    Från utsålda konserter på Ullevi till festivaler och spelningar vid vattnet – Göteborg fyller sommaren 2026 med musik.

  • Munkedals Herrgård, ett av de nya hotellen i Countryside Hotels.
    2026-05-02 16:24

    Countryside Hotels – weekendboom under 2026

    Countryside Hotels ökar omsättningen under första kvartalet 2026. Statistik visar att många yngre svenskar bokar en weekend.

  • Destination Kalmar och Kalmar kommun har tagit fram en rad idéer. Den första är Träd på vift. Ett inslag för att skapa grönska i stadskärnan.
    2026-05-01 21:45

    Träd på vift – ett överraskande inslag i Kalmar stadsmiljö

    Grönska är viktigt för en stadskärna. Träd på vift är början på en serie inslag som kommer dyka upp i Kalmar framöver.

  • Trelleborg slog rekord i gästnätter under 2025.
    2026-05-01 20:40

    Rekord i kommersiella övernattningar i Trelleborg

    När Tillväxtverket redovisar den officiella inkvarteringsstatistiken så visar det att Trelleborg slog rekord i gästnätter 2025.

  • Plan 5 nyinvigs på Kulturhuset Stadsteatern i Stockholm.
    2026-04-30 21:22

    Plan 5 nyinvigs på Kulturhuset i Stockholm – konst, musik och mat

    I maj nyinvigs plan 5 i Kulturhuset vid Sergels torg. Med ny planlösning samspelar här konst, musik och restaurang.

  • Veckans profil

    Sylvia Nylin Destination Sigtuna en hållbar destination

    Sylvia Nylin

    VD Destination Sigtuna

    Från starka enskilda aktörer till en kraftfull helhet – där samverkan skapar en destination som ger mer än den tar

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Från synlighet till lönsamhet – så bygger du en digital närvaro som säljer

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Visit Sweden – Digital föreläsning: Förstå resenärens digitala beteende
      2026-05-20
      • Digitalt
      • https://sv-se.eu.invajo.com/event/visitsweden/digitalforelasningforstaresenarensdigitalabeteende205
    • Besöksnäringsforum Eskilstuna
      2026-05-21
      • Sundbyholms Travbana
      • visiteskilstuna.se/kontakta-oss/om-destination-eskilstuna
    • Forum för naturturism 2026 – från värdskap till global räckvidd
      2026-05-22
      • Stockholm (Djurgården)
      • www.naturturismforetagen.se/natur-och-ekoturism/forum-for-naturturism/
    • Outdoor Festival Stockholm 23-24 maj
      2026-05-23
      • Stockholm (Djurgården)
      • www.outdoorfestival.se/
    • Världscup i orientering 28-31 maj
      2026-05-28
      • Skara & Lidköping
      • www.vastsverige.com/skara/evenemang/varldscupen-i-sprintorientering-2026/
    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-04-30 21:22

      Plan 5 nyinvigs på Kulturhuset i Stockholm – konst, musik och mat

      Den 9 maj nyinvigs plan 5 i Kulturhuset vid Sergels torg. Med ny planlösning samspelar här konst, musik och resta...

    • 2026-05-01 21:45

      Träd på vift – ett överraskande inslag i Kalmar stadsmiljö

      Den 27 april landade ett fyrtiotal kruk-planterade träd i Kalmars stadskärna. Tanken är att kommunens många inköp...

    • 2026-05-04 02:19

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 18 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang sam...

    • 2026-05-03 22:11

      Sveriges musikstad Göteborg – sommarens höjdpunkter

      Från utsålda arenakonserter på Ullevi till festivaler, klubbscener och spelningar vid vattnet – Göteborg fyller s...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      Jag har jobbat som naturguide i 23 år och tagit emot besökare från mer än 75 länder. En sak har blivit väldigt tydlig f...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      I stora delar av Norden har mörkret länge setts som ett problem. Något som ska lysas bort, förkortas eller uthärdas. Men tänk om vi har tänk...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      Biancas spaning inom AI Människa, maskin och meningen med det vi gör AI kan idag skriva, analysera och ge svar på nästan al...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet