måndag 25 maj 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 21 2026
    • Debattartikel – Ett resegarantisystem som driver företagen ur landet
    • SkiStar – fler bokar fjällsemester i sommar till Sälen och Åre
    • Ljungleden – ny regional cykelled mellan Göteborg och Falköping
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
    • HOUSE OF PEOPLE söker MICE säljare och Bokning & Säljkoordinator
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
    • Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 14 2026
    • Kommunikatör sökes till Upplev Norrköping
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 12 2026
    • Arctic Sweden Visitors Board söker ny organisationskommunikatör
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 46 2025
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • 2017-03-17 15:25

    Så utvecklar vi den gränsöverskridande nationalparken

    I ett samarbete mellan Sverige och Norge har ett projekt med syfte att skapa en gemensam svensk-norsk besöksnäringsstrategi för Fulufjällets nationalpark.

    Man vill locka fler besökare
    Syftet med projektet är att locka fler besökare till Fulufjällets nationalpark utan att förstöra värdefulla natur- och kulturvärden.Målsättningen är att öka tillgängligheten över gränsen och skapa fler möjligheter för besöksnäringen att utvecklas.

    Fulufjällets nationalpark sträcker sig över Sverige och Norges gräns och besöks årligen av cirka 40-70.000 personer per år (sedan år 2002).

    Så utvecklar vi den gränsöverskridande nationalparken

    I början av mars träffades turismföretag, destinationsbolag, kommuner och nationalparksförvaltare i Stöten för att starta arbetet. Initiativet till mötet var taget av Länsstyrelsen Dalarna och Fylkesmannen i Hedmark, Norge.

    Under de två dagarna diskuterade man:

    • Vem besöker nationalparken och vad gör besökaren?
    • Hur utvecklar vi besöksnäringen i området?
    • Hur visar vi upp och marknadsför nationalparken?
    • Hur utvecklar vi den infrastruktur och de leder som finns i parken?

    ”- Om de båda förvaltningarna tar fram en gemensam turismstrategi för hur vi ska utveckla parkerna som besöksmål, så skapar det grund för att besöksnäringen kan utvecklas. Då kan vi också få fler besökare till Fulufjället och en utveckling av regionen”, säger Jakob Ebner vid Länsstyrelsen Dalarna som är projektledare på den svenska sidan.

    Mötet bjöd på flera föreläsningar om besökarundersökningar i Fulufjället och andra exempel på strategiarbete för ökad turism. Bland annat föreläste George Hogg, enhetschef vid Scottish Natural Heritage, om arbetet med nationalparken Cairngorms i Skottland. Kärnan i hans budskap var att det är viktigt att myndigheter, kommuner, turistföretag och organisationer arbetar tillsammans för att lyckas med turistsatsningar. Om en park ska generera intäkter måste den tillgängliggöras så att folk får valuta för sina pengar.

    Så utvecklar vi den gränsöverskridande nationalparken
    Rösjöarna i Fulufjällets nationalpark

    I den svenska delen av Fulufjället gjordes den senaste besökarundersökningen 2014. Under seminariet presenterades också en färsk studie som gjorts på den norska sidan. Bland annat efterfrågar besökarna fler aktiviteter och fler förslag på kortare vandringar.

    • Besökarundersökningar visar också att besökarna blir yngre, att de stannar längre i parken och att de går längre in i parken, samt att de vill få bättre information om parken.
    • Nu handlar det att arbeta med bättre tillgänglighet till större delar av parken och att se över entréer och skapa nya besöksmål. På norska sidan med Trysil och Engerdal finns det till exempel fler utländska besökare än den svenska, särskilt från Storbritannien, och kan man locka dem och vända sig till nya målgrupper så är man en bit på vägen.

    En viktig del av seminariet var en workshop med deltagarna för att samla in synpunkter till grund för besöksstrategin. Det gav förslag om hur man ska arbeta med gemensam marknadsföring, skapa förutsättningar för turistföretag och utveckla besöksmål.

    ”- En slutsats vi kan dra av seminariet är att ett nära samarbete är det viktigaste för att lyckas, till exempel för förvaltarna att knyta nära kontakter med turistföretagare”, säger Jakob Ebner.

     

    Fakta om projektet

    • Vid Fulufjället finns Sveriges högsta vattenfall och världens äldsta levande träd.
    • Totalt ingår 140 kilometer markerade vandringsleder, flera övernattningsstugor och raststugor och besökscentret naturum Fulufjället.
    • Projektet pågår 2016–2018 och genomförs av Länsstyrelsen Dalarna och Nasjonalparksstyret for Fulufjellet i Norge.
    • Arbetet bekostas av Interreg Sverige-Norge, Länsstyrelsen Dalarna, Nasjonalparksstyret, Miljödirektoratet, Hedmark fylkeskommune och IR-medel.
    • Totalt omfattar projektet en budget på 7,7 miljoner kronor, varav 4,9 miljoner täcker den svenska sidans kostnader och 2,8 miljoner den norska sidans kostnader.
    • Nasjonalparkstyret for Fulufjellet är förvaltningsmyndighet for Fulufjällets nationalpark på norsk sida. Detta är en statlig myndighet bestående av representanter från Trysil kommun och Hedmarks fylkeskommun i Norge.

     

     

    Källa: Länsstyrelsen i Dalarnas län

     

    • Text: Maria Lindqvist
    • Foto: Länsstyrelsen Dalarna
    Tweet
  • Göta Kanal - barnfamiljer -besöksnäring
    2026-05-25 04:43

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 21 2026

    Mest under Destination, Konstateranden/Rapporter samt Stöd/Insatser/Utmärkelser/Initiativ

  • Bussresa - Resegarantisystemet
    2026-05-24 22:52

    Debattartikel – Ett resegarantisystem som driver företagen ur landet

    I denna debattartikel undrar flera branschföreträdare varför resegarantisystemet som regeringen har skapat utformats så att det urholkar sig självt

  • SkiStar ser ett rejält uppsving i bokningar inför sommaren till Åre och Sälen. Cykling och vandring lockar.
    2026-05-24 20:20

    SkiStar – fler bokar fjällsemester i sommar till Sälen och Åre

    SkiStar ser en tydlig uppgång i efterfrågan på fjällsemester. Med en särskilt stark utveckling i Sälen och Åre.

  • Ljungleden bjuder på naturnära cykling längs grusvägar och lummiga landskap i västsverige.
    2026-05-24 18:17

    Ljungleden – ny regional cykelled mellan Göteborg och Falköping

    Den 20 maj invigdes Ljungleden - en ny regional cykelled som binder samman Göteborg och Falköping.

  • Swedish Workshop genomfördes i Kiruna den 21-22 april 2026. Deltagarna fick uppleva destinationen på plats genom bland annat hundspann.
    2026-05-24 17:39

    Kiruna hyllas som ”the best Swedish Workshop ever”

    Swedish Workshop 2026 samlade besöksnäringen i Kiruna under april. Det var ett av de mest uppskattade upplagorna hittills.

  • Svenska Regionala Flygplatser - Ett flyg för alla
    2026-05-24 00:15

    Svenska Regionala Flygplatser: Ett flyg för alla, eller bara för vissa?

    I en artikelserie kommer Svenska Regionala Flygplatser berätta om krisen för inrikesflyget och hur de regionala flygplatserna påverkas

  • Ett hotell nära en hamn i Jönköping. I april 2026 ökade antalet belagda hotellrum enligt Visita.
    2026-05-23 22:45

    Visita – fortsatt ökning på hotellmarknaden i april

    I april 2026 ökade antalet belagda hotellrum med drygt 7 procent jämfört med motsvarande månad 2025 enligt Visita.

  • Konsert på Götaplatsen. Där kommer den stora scenen för Göteborgskalaset att vara i augusti.
    2026-05-22 15:29

    Avenyn stängs av när Göteborgskalaset växer

    Folkfesten Göteborgskalaset växer. Festivalen, som äger rum den 27–30 augusti 2026, tar nu mer plats i stadskärnan.

  • Erfarne Anna Spjuth blir ny VD för BWH Hotels Skandinavien.
    2026-05-21 22:10

    BWH Hotels Skandinavien – Anna Spjuth blir ny VD

    För att stärka sin position rekryterar BWH Hotels Skandinavien Anna Spjuth som ny VD. Hon ska driva nästa fas av tillväxt.

  • Böda Sand Beach Resort och Destination Apelviken. Två av fjorton femstjärniga campingplatser 2026.
    2026-05-21 21:13

    Sveriges femstjärniga campingplatser 2026 utsedda

    Allt fler campingplatser väljer att kvalitetssäkra sin verksamhet genom Svensk Camping nationella klassificering.

  • Veckans profil

    Sylvia Nylin Destination Sigtuna en hållbar destination

    Sylvia Nylin

    VD Destination Sigtuna

    Från starka enskilda aktörer till en kraftfull helhet – där samverkan skapar en destination som ger mer än den tar

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Från synlighet till lönsamhet – så bygger du en digital närvaro som säljer

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Världscup i orientering 28-31 maj
      2026-05-28
      • Skara & Lidköping
      • www.vastsverige.com/skara/evenemang/varldscupen-i-sprintorientering-2026/
    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-05-16 23:11

      Färna Herrgård & Spa – Del 3 i serien ”Goda hållbara exempel”

      Välkommen tillbaka till serien Goda hållbara exempel, där jag lyfter aktörer inom svensk besöksnäring so...

    • 2026-05-18 03:32

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang sam...

    • 2026-05-17 18:31

      De tävlar om Placebrander of the Year 2026

      Efter rekordmånga nomineringar står det klart vilka som tävlar om utmärkelsen Placebrander of the Year 2026. Pris...

    • 2026-05-20 15:28

      Visit Sweden – tävlingsdeltagarna som vinner de fem svenska öarna

      Visit Sweden har nu publicerat vinnarna av de fem öar som bokstavligen mer än halva världen tävl...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      Jag har jobbat som naturguide i 23 år och tagit emot besökare från mer än 75 länder. En sak har blivit väldigt tydlig f...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      I stora delar av Norden har mörkret länge setts som ett problem. Något som ska lysas bort, förkortas eller uthärdas. Men tänk om vi har tänk...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      Biancas spaning inom AI Människa, maskin och meningen med det vi gör AI kan idag skriva, analysera och ge svar på nästan al...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet