-
”Vikings before vikings” ny utställning på Vrak – Museum of Wrecks
I april kommer utställningen ”Vikingar före vikingarna”, som producerats av Saaremaa Museum i Estland, att resa över Östersjön för att visas på Vrak – Museum of Wrecks i Stockholm.
Vikingatidens början dateras ofta till år 793 då norska vikingar plundrade klostret i Lindisfarne, England. Men – arkeologiska fynd från skeppsbegravningar från Salme på ön Ösel i Estland visar att vikingar från det som idag är Sverige gjorde väpnade expeditioner till Baltikum redan före slutet av 700-talet.
Bakgrund till skeppsfynden från Salme och utställningen
Någon gång för cirka 1 300 år sedan ägde ett blodigt slag rum i Estland. På ön Ösel, nära den nuvarande byn Salme, begravdes över 40 stupade skandinaviska krigare. Tillsammans med sina vapen och annan utrustning i två fartyg på havsstranden. Salme är den äldsta kända begravningsplatsen för ett vikingatida krigsband i världen.
”Utställningen slog besöksrekord i Estland och när den nu kommer till Stockholm ges möjlighet att bekanta sig med århundradets mest extraordinära fynd, som redan har förändrat och säkert kommer att fortsätta förändra vår förståelse av vikingatiden.” Säger Priit Kivi, ledamot i styrelsen för Saaremaa Museum. ”Tack vare Salmefyndet har vi fått en helt ny insikt i de tidigaste vikingarna. Vilka männen var, vilka fartyg de använde på sina expeditioner, vilken utrustning de tog med sig, hur de slogs och hur de begravde sina döda.”
Salmefartygen är också en viktig källa till skeppsbyggeriets historia. Det mindre skeppet har rotts, men det större Salmeskeppet har även kunnat seglas. Det utgör därmed det äldsta kända nordiska segelfartyget.
Museet Vrak ser ett enormt intresse kring Vikingaämnet
Utställningen ingår i ordinarie entrépris och öppnar den 11 april. Visningar kommer att erbjudas dagligen. Utställningen ”Vikings before vikings” är producerad av Saaremaa Museum i Estland.
”Vi är väldigt glada att på Vrak få möjlighet att visa denna unika utställning om de allra första vikingarna. Vi ser ett enormt intresse kring ämnet.” Säger Odd Johansen som är museichef på Vrak – Museum of Wrecks.
Här kan ni läsa mer om museet Vrak på Turismnytt.
- Text: Vrak - Museum of Wrecks
- Foto: Vrak - Museum of Wrecks
-
Turismforskare prisas för metod att mäta det icke mätbara
De har kommit ett steg längre i jakten på att förstå samhällsvärdet av evenemang genom att mäta mjuka värden i kronor och ören
-
Topp 5 populäraste plattformarna för drömboende i Åre
Var bokar vi helst våra Åre-äventyr? Här listar vi de fem mest populära bokningsplattformarna just nu
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 26 -25
Mest om Destination, Boende, Evenemang, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Konstateranden/Rapporter
-
Turismnytts sammanfattning av Almedalsveckan 2025 – del 1
Istället för att skriva ihop något analytiskt om Almedalsveckan 2025 samlar Turismnytt anteckningarna från de olika seminarierna
-
SkiStar och Kairos Future samlar branschen kring framtidens resande
Under Almedalsveckan samlade SkiStar och Kairos Future branschen i ett rundabordssamtal kring framtidens resande.
-
Jämtland Härjedalen – värdet av infrastrukturen i naturen
Vandringen i Jämtland Härjedalen är den största reseanledningen. Trots detta är finansieringen av skötsel av lederna sårbar.
-
Svenska Möten tillgänglighetsanpassar sin webbplats
Svenska Möten fortsätter sitt hållbarhetsarbete och stärker sin position som en drivande kraft för ökad inkludering inom mötesbranschen.
-
Swedavia – tre nya flygplatser når högsta klimatcertifieringen
Visby Airport, Åre Östersund Airport och Kiruna Airport har nått Airport Carbon Accreditations nivå 5. Sju av tio Swedavia-flygplatser är certifierade på den högsta nivån.
-
Västkusten fortsatt i topp som campingdestination
Ny statistik visar att 6 kommuner på Västkusten finns med på topp 10-listan gällande antalet gästnätter på Sveriges campingplatser.
-
Varför BirchStreet Systems inte bara är för jättarna
I dagens hotellbransch är effektivitet inte längre ett mål – det är en konkurrensfördel. Det kan BirchStreet Systems hjälpa dig med.
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
SM-veckan i Norrköping certifieras som hållbart evenemang
I tisdags den 24 juni fick kom de glada nyheterna att SM-veckan i Norrköping uppfyller kriterier...
-
Varför BirchStreet Systems inte bara är för jättarna
I dagens hotellbransch är effektivitet inte längre ett mål – det är en konkurrensfördel. Oavsett om du driver en ...
-
Turismnytts sammanfattning av Almedalsveckan 2025 – del 1
Vi gör det enkelt. Istället för att skriva ihop något analytiskt om Almedalsveckan som aldrig blir klart eller bl...
-
Västkusten fortsatt i topp som campingdestination
Ny statistik från Tillväxtverket/SCB visar att 6 kommuner på Västkusten finns med på topp 10-listan när det gälle...
-
-
Gästbloggare
-