tisdag 17 mars 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 11 2026
    • Visita – fortsatt ökning på hotellmarknaden i februari
    • Destinationsdagen Jönköping 2026 – människor, mod och framtidstro i fokus
    • SRF – förödande när flyglinjer hotas av nedläggning
  • Platsannonser:
    • Arctic Sweden Visitors Board söker ny organisationskommunikatör
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 46 2025
    • +Katrineholm söker en innovativ marknadsförare
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 40 -25
    • Stockholm söker en projektledare kompetensförsörjning och internationell talangattraktion
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 33 -25
    • Projektledare möte och kongresser sökes till Helsingborg Arena
    • Stark efterfrågan – SkiStar rekryterar tusentals nya medarbetare
    • Gröna Lund, Kolmården och Furuvik rekryterar medarbetare till Halloween
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • 6-stolsliften WC Express på Stöten i Sälen har renoverats till säsongen.
    2024-11-10 20:01

    Vinteranläggningarnas nyheter 2024 – Stöten i Sälen & Ramundberget

    Sveriges anläggningar i fjällen förbereder sig inför en ny vintersäsong med roliga nyheter för alla åldrar. I den här artikeln ser ni vad Stöten i Sälen och Ramundberget kommer att erbjuda.

    Läs tidigare artiklar gällande vinteranläggningarnas nyheter här.

    Stöten i Sälen – Investerat 35 miljoner i anläggningen för säsongen

    Förra säsongen stod bygget av det nya premiumboendet Stöten Ski Lodge Soltorget i fokus. Till kommande vinter har 35 miljoner SEK investerats för att göra den populära skidorten i norra Dalarna ännu bättre. Prisbelönta Stöten i Sälen öppnar för säsongen den 12 december och har blivit många skidälskares favorit.

    ”Trots stora investeringar och enorma framsteg de senaste åren har vi inga planer på att sakta ner framöver. I takt med att vi växer, ökar också gästernas förväntningar och vi arbetar konstant för att försöka överträffa dem med råge.” Säger Johan Thorn, VD på Stöten i Sälen. ”Det kostar att ligga på topp, men det är precis där vi vill ligga, i skidbranschens framkant. Och dessa investeringar är långt ifrån de sista vi har i vår pipeline.”

    Sist i raden av nya investeringar är bland annat ett utökat snösystem som möjliggör en snösäker vinter för Stöten. Snösystemet har redan tidigare omfattat merparten av fjällområdet. Som om inte det vore nog har anläggningen även renoverat 6-stolsliften WC Express.

    Stöten i Sälen – Ny offpistslinga för puderåkning och bättre belysning

    Stöten i Sälen erbjuder fantastisk skidåkning från morgon till kväll. Det uppskattade konceptet Morgonskidåkning utökas till fyra gånger per vecka från kl 07.30. Liftarnas öppettider utökas även till klockan 18:00 varje dag. Nytt för i år är att belysning även installeras i Skidtorgsområdet, vilket innebär att samtliga av Stötens tre torg nu är upplysta. Dessutom består all belysning av LED-lampor.

    De senaste åren har intresset för offpiståkning ökat. Därför har Stöten valt att göra om en nedfart till en ren offpistslinga. Backen Illern kommer i vinter att lämnas orörd av pistmaskinerna så att gäster kan prova på äkta freerideåkning i fluffigt puder.

    Anläggningen introducerar även en helt ny snowpark, Stöten Junior Park, speciellt anpassad för de yngsta gästerna. Selftimer-banan blir också längre och får en bättre lutning när den till vintern flyttas till slutet av Familjebacken.

    Hotellet Stöten Ski Hotel på Stötentorget, har under sommaren fått ett lyft inför säsongen. Speciellt relaxavdelningen har fräschats upp.

    Här kan ni läsa mer om Stöten i Sälen på Turismnytt.

    Vinteranläggningarnas nyheter 2024 – Stöten i Sälen & Ramundberget
    Källa: Ramundberget.

    Ramundberget – Satsar stort i år på guidade toppturer

    Med fokus på att leverera Sveriges bästa skogsskidåkning och förbättra offpist-upplevelserna, fortsätter anläggningen sin satsning på att skapa en dynamisk miljö för alla skidåkare.

    Ramundberget ser en ökad efterfrågan på naturupplevelser, och svarar med att satsa stort på guidade toppturer. I år lanseras flera kurser för både nybörjare och erfarna åkare. Däribland nyheten ”Topptursweekend 4 Girls”, 13-16 mars. Fler toppturskurser som erbjuds är bland annat en nybörjarkurs 6-9 februari samt Topptursweekend Deluxe 19-23 mars.

    Anläggningen fortsätter att glesa ut skogen i offpistområdena Osthang och Västhang i syfte att skapa ännu mer tillgänglig och utmanande skogsskidåkning. Den nya skogsstigen, Solskogen, introduceras dessutom i anslutning till Ramundberget Snowparks, som får en utökad aktivitetsyta. Här erbjuds både hopp och rails för barn och vuxna.

    Ramundberget – Ny vintervandringsled och spännande events

    För de som vill njuta av fjällvärlden utan att ta på sig skidpjäxorna, introduceras en ny vintervandringsled uppe på fjället. Denna led, som startar vid sittliften Fjällgårdsbanans topp, är en utvidgning av den populära längdåkningsleden Tusenspåret.

    Ramundberget är en arena för spännande events året runt. Fjolårets eventsuccéer återkommer för att skapa minnesvärda upplevelser. Bland höjdpunkterna kan Freeride Days 30 januari – 1 februari, där puderälskare kan testa friåkning, och Ramundberget Winter Pride 3–6 april, som firar allas lika värde i fjällmiljö, nämnas. Ramundbergets eventkalender hittar ni här.

    Lillramis, Ramundbergets barnområde, expanderar med en större yta och ett uppgraderat längdspår. Vilket kommer att ge ännu bättre förutsättningar för lekfull skidåkning.

    Här kan ni läsa mer om Ramundberget på Turismnytt.

    • Text: Stöten i Sälen & Ramundberget
    • Foto: Stöten i Sälen
    Tweet
  • Grand Centrals stationshall i Göteborg - besöksnäring
    2026-03-16 01:22

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 11 2026

    Mest under Destination, Evenemang, Museer/Utställningar samt Utmärkelser/Initiativ

  • Visita såg en fortsatt ökning på hotellmarknaden under februari. Bilden är genererad med ChatGPT.
    2026-03-15 18:50

    Visita – fortsatt ökning på hotellmarknaden i februari

    I februari ökade antalet belagda hotellrum med drygt 3 procent jämfört med motsvarande månad 2025 enligt Visita.

  • Destinationsdagen i Jönköping 2026
    2026-03-15 16:08

    Destinationsdagen Jönköping 2026 – människor, mod och framtidstro i fokus

    Hur skapar man en attraktiv plats där människor vill bo, arbeta, investera i och besöka? Frågor som diskuterades under dagen.

  • Flyglinjerna Torsby, Hagfors, Mora och Kramfors hotas av nedläggning enligt ett förslag från Trafikverket. SRF är kritiska till detta beslut.
    2026-03-15 15:36

    SRF – förödande när flyglinjer hotas av nedläggning

    Flera flyglinjer (och därmed flygplatser) hotas av nedläggning enligt ett förslag från Trafikverket. SRF är kritiska till beslutet.

  • Wasaline - Isbild
    2026-03-15 13:56

    Februari blev rekordmånad för Wasaline – Iskryssningar populära

    Flera grupper från Europa har valt att resa med Wasaline för att uppleva vinterlandskapet i Kvarkenregionen

  • Vy Tåg klippkort
    2026-03-14 10:55

    Vy Tåg lanserar klippkort i retrostil – femte resan gratis

    Gäller för resenärer på helgavgångarna mellan Stockholm och Oslo via Karlstad

  • När världscupfinalen i skicross avgörs på Dundret 27–29 mars är det ett bevis på att Gällivare är tillbaka i det alpina finrummet.
    2026-03-13 14:44

    Dundret tar plats på världsscenen – världscupfinalen i skicross

    När världscupfinalen i skicross avgörs på Dundret 27–29 mars är det ett bevis på att Gällivare är tillbaka i det alpina finrummet.

  • 2026 har inletts mycket starkt inom samtliga centrala hotellnyckeltal i Göteborg.
    2026-03-13 13:48

    Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – februari 2026

    Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen. Februari visade på en stabil och bred tillväxt för hotellmarknaden.

  • Marie Linde ny VD på Turistrådet Västsverige
    2026-03-13 11:25

    Marie Linde ny VD på Turistrådet Västsverige

    Marie är i dag vice VD i bolaget och efterträder Fredrik Lindén, som går i pension efter 12 år

  • Daftö Resort i Strömstad har nyligen utsetts till en av de absolut högst klassade campingplatserna i Europa 2026 av tyska ADAC.
    2026-03-11 20:42

    Daftö Resort utsedd till en av Europas högst klassade campingplatser 2026

    Daftö Resort har utsetts till en av de högst klassade campingarna i Europa 2026 av ADAC. Enda i Sverige som tilldelats titeln.

  • Veckans profil

    Mikael Melin Invite

    Mikael Melin

    Chief growth officer på Invite Guest Technology med ansvar för den nordiska marknaden

    Vi frågar Mikael om varför Invite har introducerats på den svenska marknaden och vad det norska företaget kan hjälpa svenska hotell med.

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Så mycket att fira! Uppdaterad högtidskalender för 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Anmäl dig till Swedish Workshop Kiruna 2026

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Från synlighet till lönsamhet – så bygger du en digital närvaro som säljer

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Besökskraftsdagen 2026 (Region Stockholm) – Fullbokat
      2026-03-17
      • Stockholm
      • sv-se.eu.invajo.com/event/regionstockholm/besokskraftsdagen2026///invite
    • Visit Sweden – Digital föreläsning: Den måltidsintresserade globala resenären
      2026-03-17
      • Digitalt
      • sv-se.eu.invajo.com/event/visitsweden/digitalforelasningdenmaltidsintresseradeglobalaresenaren173
    • Ö- och Skärgårdsriksdag
      2026-03-18
      • Stockholm
      • skargardarna.se/2026/01/23/o-och-skargardsriksdag-2026/
    • Svenska Destinationsdagarna 2026 19-20 mars 2026
      2026-03-19
      • Norrköping
      • norrkoping/inbjudan-destinationsdagarna-2026
    • Spritmuseum Talks: berusning som kulturarv
      2026-03-24
      • Stockholm (Djurgården)
      • spritmuseum.se/event/spritmuseum-talks-berusning-som-kulturarv/?date=2026-03-24
    • Turistrådet Utbildning: Hur restauranger kan utvecklas inom måltidsturism för att möta den internationella marknaden
      2026-03-24
      • Digitalt
      • app.bwz.se/vastsverige/b/v?event=212&ucrc=32BDDE7C17
    • Busstorget 16-17 april
      2026-04-16
      • Halmstad (Tylösand)
      • nmevents.se/busstorget/
    • Swedish Workshop i Kiruna 21-22 april
      2026-04-21
      • Kiruna
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-workshop-2026/
    • Spritmuseum Talks: njutning & lidande
      2026-04-22
      • Stockholm (Djurgården)
      • spritmuseum.se/event/spritmuseum-talks-njutning-lidande/?date=2026-04-22
    • Världscup i orientering 28-31 maj
      2026-05-28
      • Skara & Lidköping
      • www.vastsverige.com/skara/evenemang/varldscupen-i-sprintorientering-2026/
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-03-08 17:57

      Svenska Turistföreningen utökar med 24 nya boenden

      Skärgårdsöar, fyrplatser, herrgårdar, fjällnära stugor och små personliga hotell. Under året har 24 nya b...

    • 2026-03-08 10:38

      Så kan tång bli västkustens nästa (besöks-)näring

      För många är tång något man kliver över på väg till badet. För andra kan den bli en ny grund för mat, t...

    • 2026-03-09 05:28

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 10 -26

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende och Ev...

    • 2026-03-08 20:36

      Stort intresse för kommande Halmstad Outdoor Weekend

      Den 11–12 april 2026 samlas Sverige på Tylebäck för en helt ny satsning på friluftsliv och aktiviteter –

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      När jag föreläser för regioner och destinationer kommer samma fråga ofta upp: Hur skapar vi levande vandringsleder – och vilken r...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      I stora delar av Norden har mörkret länge setts som ett problem. Något som ska lysas bort, förkortas eller uthärdas. Men tänk om vi har tänk...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      Bianca Brandon-Cox siar om framtiden… Observera: Detta är ett önskat framtida scenario baserat på min profession inom ...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet