måndag 25 maj 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Världscupen i orientering sätter Skara och Lidköping på den internationella kartan
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 21 2026
    • Debattartikel – Ett resegarantisystem som driver företagen ur landet
    • SkiStar – fler bokar fjällsemester i sommar till Sälen och Åre
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
    • HOUSE OF PEOPLE söker MICE säljare och Bokning & Säljkoordinator
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
    • Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 14 2026
    • Kommunikatör sökes till Upplev Norrköping
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 12 2026
    • Arctic Sweden Visitors Board söker ny organisationskommunikatör
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 46 2025
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Branäs nyheter för vintersäsongen - de har bland annat byggt om Nintendo Land.
    2023-10-25 18:46

    Vinteranläggningarnas nyheter för säsongen – Branäs & Järvsöbacken

    Sveriges anläggningar i fjällen förbereder sig inför en ny vintersäsong med roliga nyheter för alla åldrar. I den här artikeln ser ni vad Branäs och Järvsöbacken kommer att erbjuda.

    Branäs – Nytt skidområde Nötåsen och Nintendo Land byggs om

    Vintern närmar sig sakta men säkert och i Branäs pågår förberedelserna för fullt. Anläggningen presenterar flera nyheter inför säsongen 23/24.

    Storsatsningen på det nya skidområdet Nötåsen uppe på berget har dragit igång. Till denna säsong kommer en ny familjebacke från Nötåsen ner mot Björnliftarna, samt en tillhörande lift att stå klar. Det byggs också nytt boende och en transport till området som länkar samman Nötåsen med det redan befintliga skidområdet. Det är bara startskottet för det nya området. På sikt ska ytterligare fyra nedfarter byggas på Nötåsen. Två längre familjevänliga och två kortare backar för de allra yngsta besökarna.

    Inför säsongspremiären den 15 december kommer också den populära äventyrsbanan Nintendo Land att byggas om och den blir ännu bättre.

    ”Vi breddar banan i skogen för att det ska bli enklare för våra gäster att ta sig fram, och det byggs också fler vägar så att valmöjligheterna blir ännu större. Och givetvis så fyller vi på med ännu fler härliga figurer och karaktärer från Nintendos underbara värld.” Säger Patrik Buhrkall-Nilsson, sportchef på Branäsgruppen.

    Branäs – En rolig snowracerbacke och en ny unik skidskola

    Det är inte bara skidupplevelsen som blir bättre i Branäs i år, även övriga aktivitetsutbudet utvecklas. Intill liften Lilla Björn på berget byggs en helt ny snowracerbacke i samarbete med Stiga. Backen blir ett perfekt avbrott från skidåkningen och en plats där hela familjen kan ha kul tillsammans.

    ”Fem kvällar i veckan kommer vi också arrangera något vi kallar för Stiga Snowracer-utmaning både på berget och i byn. Då får alla barn som vill utmana sig i en bana med möjlighet att ta körkort speciellt framtaget för snowracer.” Säger Patrik Buhrkall-Nilsson.

    En annan spännande nyhet som lanseras är den nya skidskolan Kul på snö. Det är en äventyrlig skidskola där barn mellan 5-14 år får upptäcka hela berget på ett annorlunda sätt gentemot den traditionella skidskolan. Branäs smygstartade dock skidskolan redan ifjol och det blev en stor succé.

    Miniparken i Västersjöbacken byggs om. Den populära Funslopen på toppen får en ny sträckning. Den kommer att dras så att träd och andra naturliga hinder skapar velodromer och andra spännande utmaningar.

    Vinteranläggningarnas nyheter för säsongen - Branäs & Järvsöbacken
    Foto: Alpterassen i Järvsö

    Järvsöbacken – Stabil snöproduktion och ett nytt skidområde

    Det första riktiga snöfallet har fallit i landets nordligaste delar, som en föraning inför vintern. Järvsöbacken bjuder på flera intressanta nyheter med fokus på snösäkerhet, aktivitetsutveckling och boende.

    Järvsöbacken fortsätter säkerställa sin höga kvalitet på snöproduktion. För att hålla den så optimerad som möjligt ur ett hållbarhetssyfte är pistmaskinerna i anläggningen utrustad med GPS-utrustning som mäter exakt snödjup. Ett verktyg som därmed kan rikta in snöproduktionen till att rätt mängd läggs på de platser där den behövs.

    ”Vi har en väldigt modern maskinpark i vårt snöproduktionssystem. Det borgar för att vi kan tillverka snö med riktigt bra kvalitet i ett tidigt skede på säsongen. Den snö vi tillverkar håller sedan väldigt bra för resten av säsongen. Den natursnö som faller är såklart fin och riktigt härlig men inget måste för att vi ska kunna hålla öppet.” Säger Peter Augustsson, VD på Järvsöbacken.

    Sedan tidigare står det klart att det just nu byggs ett helt nytt skidområde på den norra sidan av berget. Det stora projektet handlar om en utbyggnad av anläggningen med tre nya nedfarter och en 6-stols expresslift.

    Järvsöbacken – Nytt boende Alpterassen och fler möjligheter till självhushåll

    I direkt anslutning till norra sidans barnområde växer det nya boendet Alpterassen fram. Här uppförs två moderna huskroppar med 6 lägenheter vardera. Lägenheterna är på cirka 70 kvadratmeter och inreds med gedigen fjällhuskänsla. Med en smidig uthyrningsförmedling genom Destination Järvsö kommer det nya boendet komplettera det befintliga utbudet då lägenhetsboende saknats och varit efterfrågat. Bakom projektet står lokala entreprenörer och försäljningen av bostäderna är i full gång.

    De senaste åren har efterfrågan på fler värmestugor och grillplatser ökat. För att möta den har Järvsöbacken både upprustat befintliga grillplatser i anläggningen och byggt en ny stor värmestuga.

    Ytterligare nyheter kring boende med självhushåll är möjligheten att boka stugor och lägenheter med in- och utcheckning på lördagar och onsdagar. Så kallade stugbytardagar. För att möta efterfrågan av skidåkning på vardagar i Järvsö har paket såsom Familjefavoriten och Loaveckor tagits fram.

    Fler artiklar om vad som är nytt för vintern på fjällanläggningarna kommer de närmaste veckorna.

    • Text: Branäsgruppen & Destination Järvsö
    • Foto: Branäsgruppen
    Tweet
  • Den 28–31 maj riktas idrotts ögon mot Sverige när världscupen i orientering avgörs i Skara och Lidköping.
    2026-05-25 21:05

    Världscupen i orientering sätter Skara och Lidköping på den internationella kartan

    Den 28–31 maj riktas idrottens ögon mot Sverige när världscupen i orientering avgörs i Skara och Lidköping.

  • Göta Kanal - barnfamiljer -besöksnäring
    2026-05-25 04:43

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 21 2026

    Mest under Destination, Konstateranden/Rapporter samt Stöd/Insatser/Utmärkelser/Initiativ

  • Bussresa - Resegarantisystemet
    2026-05-24 22:52

    Debattartikel – Ett resegarantisystem som driver företagen ur landet

    I denna debattartikel undrar flera branschföreträdare varför resegarantisystemet som regeringen har skapat utformats så att det urholkar sig självt

  • SkiStar ser ett rejält uppsving i bokningar inför sommaren till Åre och Sälen. Cykling och vandring lockar.
    2026-05-24 20:20

    SkiStar – fler bokar fjällsemester i sommar till Sälen och Åre

    SkiStar ser en tydlig uppgång i efterfrågan på fjällsemester. Med en särskilt stark utveckling i Sälen och Åre.

  • Ljungleden bjuder på naturnära cykling längs grusvägar och lummiga landskap i västsverige.
    2026-05-24 18:17

    Ljungleden – ny regional cykelled mellan Göteborg och Falköping

    Den 20 maj invigdes Ljungleden - en ny regional cykelled som binder samman Göteborg och Falköping.

  • Swedish Workshop genomfördes i Kiruna den 21-22 april 2026. Deltagarna fick uppleva destinationen på plats genom bland annat hundspann.
    2026-05-24 17:39

    Kiruna hyllas som ”the best Swedish Workshop ever”

    Swedish Workshop 2026 samlade besöksnäringen i Kiruna under april. Det var ett av de mest uppskattade upplagorna hittills.

  • Svenska Regionala Flygplatser - Ett flyg för alla
    2026-05-24 00:15

    Svenska Regionala Flygplatser: Ett flyg för alla, eller bara för vissa?

    I en artikelserie kommer Svenska Regionala Flygplatser berätta om krisen för inrikesflyget och hur de regionala flygplatserna påverkas

  • Ett hotell nära en hamn i Jönköping. I april 2026 ökade antalet belagda hotellrum enligt Visita.
    2026-05-23 22:45

    Visita – fortsatt ökning på hotellmarknaden i april

    I april 2026 ökade antalet belagda hotellrum med drygt 7 procent jämfört med motsvarande månad 2025 enligt Visita.

  • Konsert på Götaplatsen. Där kommer den stora scenen för Göteborgskalaset att vara i augusti.
    2026-05-22 15:29

    Avenyn stängs av när Göteborgskalaset växer

    Folkfesten Göteborgskalaset växer. Festivalen, som äger rum den 27–30 augusti 2026, tar nu mer plats i stadskärnan.

  • Erfarne Anna Spjuth blir ny VD för BWH Hotels Skandinavien.
    2026-05-21 22:10

    BWH Hotels Skandinavien – Anna Spjuth blir ny VD

    För att stärka sin position rekryterar BWH Hotels Skandinavien Anna Spjuth som ny VD. Hon ska driva nästa fas av tillväxt.

  • Veckans profil

    Sylvia Nylin Destination Sigtuna en hållbar destination

    Sylvia Nylin

    VD Destination Sigtuna

    Från starka enskilda aktörer till en kraftfull helhet – där samverkan skapar en destination som ger mer än den tar

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Från synlighet till lönsamhet – så bygger du en digital närvaro som säljer

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Världscup i orientering 28-31 maj
      2026-05-28
      • Skara & Lidköping
      • www.vastsverige.com/skara/evenemang/varldscupen-i-sprintorientering-2026/
    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-05-16 23:11

      Färna Herrgård & Spa – Del 3 i serien ”Goda hållbara exempel”

      Välkommen tillbaka till serien Goda hållbara exempel, där jag lyfter aktörer inom svensk besöksnäring so...

    • 2026-05-18 03:32

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang sam...

    • 2026-05-17 18:31

      De tävlar om Placebrander of the Year 2026

      Efter rekordmånga nomineringar står det klart vilka som tävlar om utmärkelsen Placebrander of the Year 2026. Pris...

    • 2026-05-20 15:28

      Visit Sweden – tävlingsdeltagarna som vinner de fem svenska öarna

      Visit Sweden har nu publicerat vinnarna av de fem öar som bokstavligen mer än halva världen tävl...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      Jag har jobbat som naturguide i 23 år och tagit emot besökare från mer än 75 länder. En sak har blivit väldigt tydlig f...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      I stora delar av Norden har mörkret länge setts som ett problem. Något som ska lysas bort, förkortas eller uthärdas. Men tänk om vi har tänk...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      Biancas spaning inom AI Människa, maskin och meningen med det vi gör AI kan idag skriva, analysera och ge svar på nästan al...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet