-
Visit Roslagen söker testpiloter i ny satsning
Visit Roslagen och Smartson söker testpiloter i ny satsning.
Testpiloternas uppdrag blir att prova ett urval av resepaket och genomföra olika videouppdrag.
Testpiloterna skall älska att berätta och dela sina egna upplevelser av Roslagen genom egna videos. Innehållet skall sedan spridas via Youtube och Instagram. Totalt anlitas 24 personer till uppdraget i olika team. Varje team får genomföra olika videouppdrag med utgångspunkt i sex olika upplevelsepaket.
”- De uttagna reseteamen kommer anta rollen som resereportrar. Vi kommer bland annat få följa med på kajakäventyr, golfutmaningar, spa, träning och motorsport”, berättar Smartsons Ulf Rödholm som projektleder aktiviteten från Smartsons håll.
”- Med Smartsons hjälp kan vi nå ut på innovativa sätt till hela Sverige och visa vår regions bredd och attraktivitet”, säger Gisela Norén.
De olika upplevelsepaketen som reseteamen testar är Gimo Herrgård, Nässlingen, Marholmen, Traneving Outdoor, Siaröfortet och Åtellet.
”- Det här är ett bra sätt att få besökare att uppleva olika delar av Roslagen som de sedan kan dela med sig av till släkt och vänner i hela Sverige. Det intressanta idag är att vi inte längre kan styra vad våra besökare skriver och hur vi kommer att uppfattas ”utåt”. Därför blir det ännu viktigare att fortsätta att arbeta med ett gott värdskap och kvalitetssäkring hos de aktörer som står för Roslagens erbjudanden”, avslutar Gisela Norén.
Källa: Visit Roslagen
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Visit Roslagen
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 14 2026
Mest under Destination, Boende samt Konstateranden/Beslut/Rapporter (plus några aprilskämt från branschen längst ned för den som är nyfiken)
-
Framtidens fjällturism: AI, personalisering och sömlösa gästresor
r360 samlade kunder och partners till kundträff i Stöten för nätverkande och utbyte av erfarenheter men även till workshops för att bidra till framtida utveckling
-
Finnair har lanserat en ny flyglinje till Umeå
I mars lanserade Finnair en flyglinje mellan Umeå och Helsingfors via Vasa. Tillgängligheten förbättras i båda riktningar.
-
Utländska turister spenderade 121,7 miljarder i Sverige 2025
Sveriges turismexport är en ljuspunkt i svensk export 2025, med en ökning på närmare 8 procent jämfört med 2024.
-
Här är vinnarna i Culinary Hotel Awards 2026
Den 23 mars samlades hotellbranschen på Berns i Stockholm för Culinary Hotel Awards 2026.
-
Publikrekord gav många övernattande besökare till Halmstad
Det blev publiksuccé i helgen när handbollslagen gjorde upp om guldet under ATG Svenska cupen i Halmstad.
-
AI som operatör – skapa mer utrymme för värdskap
De flesta hotell använder idag flera olika system. Med AI kan samordningslagret mellan systemen hanteras och utrymme frigörs för mer värdskap
-
Kommunikatör sökes till Upplev Norrköping
Brinner du för att kommunicera en plats? Ta chansen att bli vikarierande kommunikatör hos Upplev Norrköping.
-
Ny trendspaning från Visit Sweden visar ett förändrat resebeteende
Den alltmer osäkra bilden av världen förändrar människors syn på resande. Det visar Visit Sweden trendspaning för 2026.
-
Ny strategi: Kryssningar som verktyg för att utveckla Kalmar
Kryssningar ger inte bara intäkter till regionens besöksnäring. De kan också vara ett verktyg för att utveckla platsen enligt Kalmar.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Vad gör egentligen en liten ort eller by attraktiv att bo och leva på?
Det är en fråga vi på Fjällbyrån ofta återkommer till i vårt arbete med platsutveckling och besöksnäring. Inte mi...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 13 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Möten/Event s...
-
Till salu: Fjällhotell i attraktivt läge – Tärnaby
Nu finns möjlighet att förvärva ett charmigt och välkänt fjällhotell i hjärtat av Tärnaby, Tärnaby Fjällhotell, m...
-
Matmomsen sänks men komplexiteten ökar – en uppdatering
Vi på Turismnytt har tagit hjälp av vår samarbetspartner Grant Thornton för att ge er lite vägledning i hur ni na...
-
-
Gästbloggare
-