-
Gotlands besöksnäring samlades för att enas om en vision
Gotlands besöksnäring samlades under onsdagen för en besöksnäringsdag. Frågan som var i fokus var ”Hur ska Gotland bli en av världens mest attraktiva destinationer? ”.
Gotlands besöksnäring behöver ny strategi
Temat på dagen var ”Vart är vi på väg?”. På plats var många representanter från Gotlands besöksnäringsföretag. Besökarna kunde på plats lyssna på Caroline Strand, tf Vd Visit Stockholm, och Troed Troedsson, framtidsanalytiker. Caroline bjöd på egna tips om vad Gotland kan lära av andra destinationer och Troed på inspiration och nya synvinklar på vad Gotland kan göra för att vända på turismutvecklingen. Enligt Troedson är att branschen måste se bortom traditioner och branschspecifika kunskaper och istället erbjuda helhetslösningar. Det gäller att vara lyhörd och se vad turisterna vill ha.
Att Gotland behöver ändra sitt sätt att arbeta för att möta framtidens turister höll också Monika Frisk med om, verksamhetsledare på GFB, Gotlands förenade besöksnäring.
Behövs fler samarbeten
Många av besökarna var oroliga för att antal gästnätter har minskat. Varför har de gjort det och vad kan jag som aktör göra för att utvecklingen ska vända? Gotlands gästnätter ligger idag under det svenska genomsnittet.
En annan fråga som var i fokus under besöksnäringsdagen var hur man kan skapa förutsättningar för ökat samarbete inom branschen på Gotland.
Det finns en stor efterfrågan på – och det behövs – mer samarbeten mellan aktörer på Gotland. Men innan det kan ske så gäller det att skapa förutsättningar. Till att börja med behöver man att skapa tillväxt.
Ökad tillgänglighet behövs
Många hoppas att den nya styrelsemedlemmen i Gotlands Förenade Besöksnäring (som valdes in samma dag) Gunnar Jonasson ska tillföra bra strategier för besöksnäringen. Han menar på att näringen har försökt skapa fler gästnätter med kortsiktiga lösningar men att det nu behöver skapas långsiktiga strategier. Han tror att det behövs mer kapacitet på båtar och flyg så att tillgängligheten ökar. Förra året slogs rekord i antal resenärer på Visby flygplats men de bokningar som gjorts hitintills pekar på att antalet resenärer går ner i år. Jonasson arbetar som flygplatschef på Visby Flygplats för Swedavia till vardags.
Destination Gotland har satt in fler turer under sommarhalvåret 2018. Och hittills har det kommit in fler fler bokningar än under tidigare år. Turismnytt fortsätter att bevaka utvecklingen.Källa: Gotlands Besöksnäring
- Text: Maria Lindqvist
-
Trafikverket säkrar nattågstrafiken till övre Norrland
Trafikverket har tilldelat SJ uppdraget att driva nattågstrafiken till övre Norrland från december 2026 till 2028.
-
Fullsatt – Visit Värmlands välbesökta dejtingevent i Malmö
Visit Värmlands dejtingsatsning för att motverka ensamhet väckte engagemang. När det genomfördes var det rekordstort intresse.
-
Replik: Bra – då är vi överens om det viktigaste
Lars-Börje ”Bulan” Eriksson tror i denna replik att han och Visita kan vara överens om att det är en ny finansieringsmodell som behövs
-
Sverige saknar en modern mötesplats för eventbranschen – nu lanseras Sweden Event Expo
Sweden Event Expo är den nya mötesplatsen för utvalda leverantörer och särskilt inbjudna beslutsfattare i ett nytt fokuserat format
-
Nya satsningar på Kinnekulle stärker destinationens attraktivitet
Det puttrar på Kinnekulle. Flera entreprenörer har de senaste åren valt att utveckla nya besöksverksamheter i destinationen.
-
Norrbottniska smakvägar lanseras – guide till länets matupplevelser
Norrbottniska smakvägar är en guide som samlar matupplevelser från länet. Framtagen av Arctic Sweden Visitors Board och Nära Mat.
-
Göteborgs evenemang genererar miljarder år efter år visar rapport
Nio återkommande evenemang i Göteborg lockar årligen nära en miljon besökare, vars konsumtion uppgår till ca 2,3 miljarder kronor.
-
Replik: Rätt med investeringar men inte högre skatter
Replik från Visita på Lars-Börje Erikssons artikel "Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den".
-
Ko-llegor gör sommarcomeback i Järvsöbacken
Efter fjolårets premiär är de fyrbenta sommarjobbarna tillbaka i Järvsöbacken. Anläggningen fortsätter sitt prisade hållbarhetsarbete.
-
Flygplatsernas framtid diskuterades i Almedalen
Bostadsminister Andreas Carlson (KD), gav ett positivt budskap när flygplatsernas framtid diskuterades under Almedalsveckan.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Debatt: Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den
Sverige behöver en öppen diskussion om hur framtidens destinationer ska finansieras. Inte en debatt där varje for...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 25 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang och...
-
Marcus Ståhl: Sex lärdomar från Finland för dig som arbetar med platsutveckling
Efter en weekend i Helsingfors tillsammans med min pappa och bror har jag gått och funderat på vad svenska kommun...
-
Med rätt kunskap kan besöksmålen välkomna fler bussgrupper
Bussresearrangörer skulle kunna vara en större målgrupp för många besöksmål. Med större kunskap om deras beho...
-
-
Gästbloggare
-
