-
Nu inleder Kairos Future steg tre i projekt Fågel Fenix
Nu är det två år sedan Kairos Future initierade Fågel Fenix-projektet för att utforska olika scenarier för svensk besöksnäring under pandemin. Det gav många destinationer något att förhålla sig till när det mesta kändes osäkert.
Vad händer då under 2022? Vi frågade Erika Charbonnel, ansvarig för affärsområdet Travel & Tourism på Kairos Future.
“Näringen ser ljuset i tunneln men ingen såg nog riktigt att tunneln var så lång! Vi som i vanliga fall arbetar på 5-10 års sikt fick sätta på oss andra glasögon och undersöka läget fram till sommaren och sedan fram till nästa vintersäsong. Vi hade digitala workshops med destinationernas företagare och vi både skrattade och grät. Besöksnäringen består av så många eldsjälar och så mycket glöd!”
Hjälpte till att ge ett utgångsläge och gav inspiration
Klara Börjesson Ahlqvist från Visit Hornborgasjön berättar att projektet har varit mycket betydelsefullt för dem. –Den omvärlds- och framtidsspaning med scenarier för svensk besöksnäring som Kairos Future genom Fågel Fenix har gett oss har vi använt som planeringsunderlag och stöd för att se möjligheter men också för att kunna ta höjd för utmaningar.
Visit Värmland var en av de aktörer som gick med i Fågel Fenix för att undersöka hur resmönster och attityder förändrats från resenärer i närområdet i och med pandemin.
–För oss var Fågel Fenix en insats vi kunde göra tillsammans med andra aktörer för att skapa ett utgångsläge för besöksnäringen där och då. Det är tydligt att det vi trodde i första prognosen som värsta läge har förlängts och blivit ännu värre, men ändå har stora delar av näringen ändå ställt om och klarat det fantastiskt bra om man ser till förutsättningarna, säger Sarah Andrén, projektansvarig på Visit Värmland som konstaterar att det även gav inspiration och nya uppslag kring idéer och utvecklingsmöjligheter för företagen.
Nu lanseras Fågel Fenix III
Fågel Fenix I blev under 2021 Fågel Fenix II. Men trots att läget nu är annorlunda är det fortfarande väldigt osäkert. Därför lanserar Kairos Future nu Fågel Fenix III.
–Den här gången kommer vi att jobba med ”scenario-linser” där vi fokuserar på flera frågor som blir centrala framöver. Förutom själva pandemin vill vi tankemässigt utforska klimatomställningen, digitaliseringen, kompetensförsörjningen och hur de kommer att påverka återhämtningen av besöksnäringen i Sverige under 2022. Vi hoppas kunna belysa omvärlden och de viktigaste förändringarna att ta hänsyn till även denna gång. Säger Erika Charbonnel ansvarig för Travel & Tourism på Kairos Future,
Helene Berg från Smålands Turism är glad över att projektet fortsätter.
– Anledningen att vi gick med då och går med nu igen är att det sker otroligt mycket förändringar i näringen just nu och det är viktigare än någonsin att följa med. Fågel Fenix hjälper också till att vara mer snabbfotad inför de förändringar som vi ser sker.
Mer information om projektet hittar ni här.
- Text: Kairos Future
- Foto: Kairos Future
-
Trafikverket säkrar nattågstrafiken till övre Norrland
Trafikverket har tilldelat SJ uppdraget att driva nattågstrafiken till övre Norrland från december 2026 till 2028.
-
Fullsatt – Visit Värmlands välbesökta dejtingevent i Malmö
Visit Värmlands dejtingsatsning för att motverka ensamhet väckte engagemang. När det genomfördes var det rekordstort intresse.
-
Replik: Bra – då är vi överens om det viktigaste
Lars-Börje ”Bulan” Eriksson tror i denna replik att han och Visita kan vara överens om att det är en ny finansieringsmodell som behövs
-
Sverige saknar en modern mötesplats för eventbranschen – nu lanseras Sweden Event Expo
Sweden Event Expo är den nya mötesplatsen för utvalda leverantörer och särskilt inbjudna beslutsfattare i ett nytt fokuserat format
-
Nya satsningar på Kinnekulle stärker destinationens attraktivitet
Det puttrar på Kinnekulle. Flera entreprenörer har de senaste åren valt att utveckla nya besöksverksamheter i destinationen.
-
Norrbottniska smakvägar lanseras – guide till länets matupplevelser
Norrbottniska smakvägar är en guide som samlar matupplevelser från länet. Framtagen av Arctic Sweden Visitors Board och Nära Mat.
-
Göteborgs evenemang genererar miljarder år efter år visar rapport
Nio återkommande evenemang i Göteborg lockar årligen nära en miljon besökare, vars konsumtion uppgår till ca 2,3 miljarder kronor.
-
Replik: Rätt med investeringar men inte högre skatter
Replik från Visita på Lars-Börje Erikssons artikel "Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den".
-
Ko-llegor gör sommarcomeback i Järvsöbacken
Efter fjolårets premiär är de fyrbenta sommarjobbarna tillbaka i Järvsöbacken. Anläggningen fortsätter sitt prisade hållbarhetsarbete.
-
Flygplatsernas framtid diskuterades i Almedalen
Bostadsminister Andreas Carlson (KD), gav ett positivt budskap när flygplatsernas framtid diskuterades under Almedalsveckan.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Debatt: Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den
Sverige behöver en öppen diskussion om hur framtidens destinationer ska finansieras. Inte en debatt där varje for...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 25 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang och...
-
Marcus Ståhl: Sex lärdomar från Finland för dig som arbetar med platsutveckling
Efter en weekend i Helsingfors tillsammans med min pappa och bror har jag gått och funderat på vad svenska kommun...
-
Med rätt kunskap kan besöksmålen välkomna fler bussgrupper
Bussresearrangörer skulle kunna vara en större målgrupp för många besöksmål. Med större kunskap om deras beho...
-
-
Gästbloggare
-