-
Ny sightseeingtur till Ulriksdals Slott med Strömmas första elbåt
Strömma Turism & Sjöfart lanserar i sommar en unik sightseeingtur till Ulriksdals slott med sin nya elbåt, E/S Prins Daniel. Den guidade turen är framtagen i nära samarbete med Kungliga Hovstaterna och erbjuder resenärer en båtresa med natursköna vyer och unika upplevelser på plats.
Turen erbjuder resenärer en djupdykning i slottets rika historia
Ulriksdals slott är en historisk pärla i Kungliga Nationalstadsparken som är känd för sina vackra omgivningar. Strömmas nya sightseeingtur erbjuder resenärer en djupdykning i slottets rika historia. Från dess ursprung som kunglig tillflyktsort till dess nuvarande roll som ett blomstrande kulturellt centrum.
Turen kommer att guidas personligen av kulturguiden Fredric Cederlund, som även har en personlig historisk koppling till slottet. Hisnande skrönor och spännande historier utlovas under dagen. Turen inkluderar en guidad promenad genom slottsparken och ett besök i Orangerimuseet. Besökarna får dessutom chansen att se drottning Kristinas kröningsvagn på nära håll, en exklusiv möjlighet då vagnen sällan visas för allmänheten.
Hoppas den mer tystgående och miljövänliga resan uppskattas
Efter den guidade turen ges det tid att utforska slottet på egen hand. Med möjlighet att besöka Gustav VI Adolfs och Louise Mountbattens vardagsrum samt njuta av fika eller lunch på slottscaféet.
”Ulriksdals slott är en unik plats med lång och intressant historia. Vi vill ge fler möjlighet att upptäcka denna fantastiska pärla. Det är extra roligt att just denna tur körs med vår nya elbåt, E/S Prins Daniel, som vi under det senaste året har arbetat intensivt med att konvertera från dieseldriven sightseeingbåt till eldriven. Vi hoppas att våra gäster ska uppskatta den mer tystgående och miljövänliga resan.” Säger Peter Henricson, Sverigechef på Strömma.
Den nya turen kommer att gå under fyra lördagar i sommar, med start den 6 juli, följt av den 13:e, 20:e och 27 juli. Båten avgår från Strömkajen klockan 10.00 och återvänder klockan 15.30. Ett café finns tillgängligt ombord på E/S Prins Daniel.
Här kan ni läsa mer om Strömma på Turismnytt.
- Text: Strömma
- Foto: Raphael Stecksen - Kungligaslotten
-
Nya satsningar på Kinnekulle stärker destinationens attraktivitet
Det puttrar på Kinnekulle. Flera entreprenörer har de senaste åren valt att utveckla nya besöksverksamheter i destinationen.
-
Norrbottniska smakvägar lanseras – guide till länets matupplevelser
Norrbottniska smakvägar är en guide som samlar matupplevelser från länet. Framtagen av Arctic Sweden Visitors Board och Nära Mat.
-
Göteborgs evenemang genererar miljarder år efter år visar rapport
Nio återkommande evenemang i Göteborg lockar årligen nära en miljon besökare, vars konsumtion uppgår till ca 2,3 miljarder kronor.
-
Replik: Rätt med investeringar men inte högre skatter
Replik från Visita på Lars-Börje Erikssons artikel "Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den".
-
Ko-llegor gör sommarcomeback i Järvsöbacken
Efter fjolårets premiär är de fyrbenta sommarjobbarna tillbaka i Järvsöbacken. Anläggningen fortsätter sitt prisade hållbarhetsarbete.
-
Flygplatsernas framtid diskuterades i Almedalen
Bostadsminister Andreas Carlson (KD), gav ett positivt budskap när flygplatsernas framtid diskuterades under Almedalsveckan.
-
Ny Youtube-serie guidar till Göteborgs bästa matupplevelser
Göteborg stärker sin position som matdestination med en ny internationell Youtube-serie ”Where to eat? Gothenburg!”.
-
Debatt: Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den
I debattartikeln lyfts hur besöksnäringen kan ta makten över utformningen av en turistavgift så att både besökare, företag och kommuner/regioner gynnas
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 25 2026
Mest om Destination, Evenemang och Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Sveriges Bussföretag – Regeringen vill skärpa reglerna för busscabotage
Nyligen remitterade regeringen ett förslag om att skärpa reglerna för busscabotage i Sverige. Sveriges Bussföretag välkomnar beskedet.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Marcus Ståhl: Sex lärdomar från Finland för dig som arbetar med platsutveckling
Efter en weekend i Helsingfors tillsammans med min pappa och bror har jag gått och funderat på vad svenska kommun...
-
Med rätt kunskap kan besöksmålen välkomna fler bussgrupper
Bussresearrangörer skulle kunna vara en större målgrupp för många besöksmål. Med större kunskap om deras beho...
-
Debatt: Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den
Sverige behöver en öppen diskussion om hur framtidens destinationer ska finansieras. Inte en debatt där varje for...
-
SkiStar fortsätter att satsa på prisvärda SkiPass‑alternativ
Efter fjolårets lyckade lansering av resmålspass för Högfjället i Sälen samt Klövsjö och Storhogna i Vemdalen for...
-
-
Gästbloggare
-