-
Katrineholm – sommarkonserter med Marit Bergman och Jonathan Johansson
Katrineholms kommun satsar 210 000 kronor för att möjliggöra två gratiskonserter i sommar. Det är en satsning som ska bidra till att stärka kommunens attraktionskraft och långsiktigt locka fler att bo och verka i Katrineholm.
”Genom att arrangera evenemang som både engagerar invånare och lockar besökare vill vi stärka stoltheten för platsen och skapa nyfikenhet hos potentiella inflyttare.” Säger Johan Söderberg (S), kommunstyrelsens ordförande. ”Det här är ett lysande exempel på hur vi kan använda kulturen och lokala företag för att sätta Katrineholm på kartan. Genom samarbetet öppnar vi dörren för nya målgrupper som får upptäcka oss – som besöksmål, upplevelser eller som sina framtida hem.”
Visar hur hållbarhet och kultur samspelar
Först ut är Liv & Lust i Parken den 3 juli, då ingen mindre än Marit Bergman intar scenen i stadsparken. Kvällen bjuder även på ett antal lokala och regionala akter.
En vecka senare, den 10 juli, är det dags för Lustparken, som i år flyttar till ETC Solpark. På scen står den albumaktuella Jonathan Johansson, vars musik kompletteras av andra artister från närområdet.
Flytten till Solparken innebär ett samarbete som syftar till att synliggöra Katrineholm som en levande, hållbar och lockande plats att besöka och bosätta sig i.
“Att Lustparken flyttar ut till vår solpark känns helt rätt. Här får musiken en grönare inramning, samtidigt som vi kan visa hur hållbar energi och kultur kan samspela. Vi ser fram emot att välkomna både gamla och nya besökare till Katrineholm och till en sommarkväll de sent kommer att glömma.” Säger Lottie Winnerhed, verksamhetsansvarig på ETC Solpark.
Konsertprogram:
Marit Bergman – Liv & Lust i Parken
Den 3 juli 2024 i Stadsparken, Katrineholm.Marit Bergman, en av Sveriges mest hyllade artister, är känd för låtar som No Party och sina tolkningar i Så mycket bättre – bland annat av Mapei och Pär Wiksten.
Jonathan Johansson – Lustparken
Den 10 juli 2024 i ETC Solpark, Katrineholm.Jonathan Johansson, prisad låtskrivare med hits som Aldrig Ensam, Stockholm och Rosa Himmel – tolkad av Molly Sandén i Netflix-serien Störst av allt. I våras släppte han sitt nya album i två delar: Vita Skelett och Vita Pärlor.
“Vi är stolta över att två riktigt musikaliska genier kommer till Katrineholm. Artister och låtskrivare som rör sig sömlöst mellan hjärta och hjärna. Det känns extra kul att vi samtidigt utvecklar våra koncept som får inta helt nya platser och former.” Säger Jakob Jansson, VD för näringslivs- och destinationsbolaget +Katrineholm.
Här kan ni läsa mer om Katrineholm på Turismnytt.
- Text: Katrineholms kommun
- Foto: Katrineholms kommun
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 10 -26
Mest under Destination, Boende och Evenemang
-
Stort intresse för kommande Halmstad Outdoor Weekend
Den 11–12 april är det premiär för Halmstad Outdoor Weekend. Intresset för helgen är stort – över 15 utställare är bekräftade.
-
Svenska Turistföreningen utökar med 24 nya boenden
Det är alltifrån skärgårdsöar, fyrplatser och herrgårdar till fjällnära stugor och små personliga hotell
-
Östersund satsar på att locka fler möten och kongresser
Östersund är redan en stark evenemangsstad. Nu tas nästa steg – en satsning för att stärka destinationen som mötes- och kongresstad.
-
Naturturism i form av terränglöpning tar plats i Nyköping
Nyköping positionerar sig allt tydligare som frilufts-och naturdestination. Området utvecklas till ett nav för terränglöpning.
-
Så kan tång bli västkustens nästa (besöks-)näring
Tång kan bli en ny grund för mat, turism och livskraftiga kustsamhällen
-
Från lokal samsyn till global världsklass – lärdomar från Stockholm Archipelago
En kombination av djup analys, modiga prioriteringar och uthålligt samarbete över tid
-
EU-regler och digital hållbarhet: Så kan svensk turism vinna på tydligare spelregler
Svensk turism säljs, bokas och upplevs i dag till stor del digitalt
-
Affärsutveckling som stärker platsen och företagen
Genom projektet Växtkraft ska luckorna i kunskap mötas för att öka efterfrågan på natur- och kulturupplevelser och samtidigt gynna platsen
-
Villa Äng – nästa nivå av arktisk lyx i Arctic Sweden
Familjen bakom Treehotel i Harads presenterar Villa Äng – en privat och exklusiv villa mitt i hjärtat av det arktiska Sverige
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 09-26
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende, Evene...
-
Villa Äng – nästa nivå av arktisk lyx i Arctic Sweden
Familjen bakom Treehotel i Harads presenterar Villa Äng – en privat och exklusiv villa mitt i hjärtat av det arkt...
-
Från lokal samsyn till global världsklass – lärdomar från Stockholm Archipelago
Hur går en destination från att vara relativt okänd internationellt till att bli utsedd av National Geographi...
-
Så kan tång bli västkustens nästa (besöks-)näring
För många är tång något man kliver över på väg till badet. För andra kan den bli en ny grund för mat, t...
-
-
Gästbloggare
-