-
Visit Sweden – tävlingsdeltagarna som vinner de fem svenska öarna
Visit Sweden har nu publicerat vinnarna av de fem öar som bokstavligen mer än halva världen tävlat om – i vart fall sett till varifrån de tävlande kommer. 2 242 tävlingsbidrag har skickats in från 100 av världens 195 länder (självständiga stater, erkända av Sverige).
”Att människor från över halva världens länder deltagit i tävlingen bekräftar att Sveriges natur och livsstil väcker stark nyfikenhet och reslust. Samtidigt har vi kunnat lyfta fram det ansvar som följer med när vi delar våra unika naturmiljöer.” Säger Susanne Andersson, VD för Visit Sweden. ”Det stora internationella intresset visar att Sverige svarar väl mot en global längtan efter naturupplevelser, stillhet och autenticitet.”
Svenska naturupplevelser är tillgängliga för alla
Visit Sweden lanserade i februari en tävling, ”Your Swedish Island”, som skulle ge tävlingens vinnare tillgång till fem rätt svårtillgängliga, men nåbara öar, öppna för allmänhet att besöka och beträda.
Tävlingen tog avstamp i en växande efterfrågan på avskildhet, natur och enkelhet. Med syftet att skapa global uppmärksamhet om Sverige som en attraktiv och hållbar destination.
Genom tävlingen tydliggjordes det också att svenska naturupplevelser är tillgängliga för alla. De kan vara ensligt belägna men de är alltid något man delar, respekterar, skyddar och tar ansvar för tillsammans.
Visit Swedens ö-tävling – vida omtalad
Tävlingen och kampanjen har nått flera miljoner personer. Fler än 1850 tidningsartiklar har publicerats om Sverige och tävlingen i över 60 länder. Sverige ramas in som en destination med variationsrik och tillgänglig natur. Ett välkomnande land för turister, där kulturen är präglat av ansvar, respekt, balans och långsiktighet.
”Genom att paketera faktan att Sverige har flest öar i hela världen på ett lekfull och oväntat sätt skapade vi stort engagemang och global spridning som visar hur kreativ, idéburen kommunikation kan bidra till att öka intresset för Sverige som resmål.” Säger Nils Persson, marknadschef hos Visit Sweden.
Målet med Visit Swedens kampanjer och tävlingar är att genom kreativitet, nyfikenhet och relevans nå ut till personer globalt. Det stärker varumärket och positionen för Sverige.
Här är vinnarna av de fem öarna:
◆ Bronwen Bird från Kanada. Storberget (Nynäshamn, Stockholm.)
◆ Eric Holmer från USA. (Norrtälje, Stockholm.)
◆ Miriam Wiskemann från Tyskland. Marsten (Falkenberg, Halland.)
◆ Freek van Heertum och Eva Holleman från Nederländerna. Medbådan (Robertsfors, Västerbotten.)
◆ Jonathan Scyboz och Daniella Zarza Tapia från Schweiz. Tjuvholmen (Lidköping, Västra Götaland.)
Läs om alla vinnare och deras tävlingsbidrag här.
Vinner information, diplom och resa till Sverige
Vinsten inkluderar en resa till Sverige för två personer, ett diplom (ett slags vinstbevis) och information om den ö man tävlat om. Även information om hur man ansvarsfullt upplever svensk natur. Bland annat vår svenska stolthet allemansrätten.
Viktigt att notera att ingen vinnare ges äganderätt för öarna. De är fortsatt tillgängliga för allmänheten. Vinnarna förväntas, liksom andra som rör sig i naturen, att visa hänsyn och respekt.
Vinnarna har utsetts av en jury från Visit Sweden, Statens fastighetsverk och Prime Weber Shandwick. De bestämmer nu själva när, inom 12 månader, de vill besöka Sverige. Väl här ansvarar de för att organisera eventuella ö-besök, utifrån sina egna förutsättningar.
Här kan ni läsa mer om Visit Sweden på Turismnytt.
- Text: Visit Sweden
- Foto: Visit Sweden
-
Replik: Bra – då är vi överens om det viktigaste
Lars-Börje ”Bulan” Eriksson tror i denna replik att han och Visita kan vara överens om att det är en ny finansieringsmodell som behövs
-
Sverige saknar en modern mötesplats för eventbranschen – nu lanseras Sweden Event Expo
Sweden Event Expo är den nya mötesplatsen för utvalda leverantörer och särskilt inbjudna beslutsfattare i ett nytt fokuserat format
-
Nya satsningar på Kinnekulle stärker destinationens attraktivitet
Det puttrar på Kinnekulle. Flera entreprenörer har de senaste åren valt att utveckla nya besöksverksamheter i destinationen.
-
Norrbottniska smakvägar lanseras – guide till länets matupplevelser
Norrbottniska smakvägar är en guide som samlar matupplevelser från länet. Framtagen av Arctic Sweden Visitors Board och Nära Mat.
-
Göteborgs evenemang genererar miljarder år efter år visar rapport
Nio återkommande evenemang i Göteborg lockar årligen nära en miljon besökare, vars konsumtion uppgår till ca 2,3 miljarder kronor.
-
Replik: Rätt med investeringar men inte högre skatter
Replik från Visita på Lars-Börje Erikssons artikel "Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den".
-
Ko-llegor gör sommarcomeback i Järvsöbacken
Efter fjolårets premiär är de fyrbenta sommarjobbarna tillbaka i Järvsöbacken. Anläggningen fortsätter sitt prisade hållbarhetsarbete.
-
Flygplatsernas framtid diskuterades i Almedalen
Bostadsminister Andreas Carlson (KD), gav ett positivt budskap när flygplatsernas framtid diskuterades under Almedalsveckan.
-
Ny Youtube-serie guidar till Göteborgs bästa matupplevelser
Göteborg stärker sin position som matdestination med en ny internationell Youtube-serie ”Where to eat? Gothenburg!”.
-
Debatt: Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den
I debattartikeln lyfts hur besöksnäringen kan ta makten över utformningen av en turistavgift så att både besökare, företag och kommuner/regioner gynnas
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Debatt: Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den
Sverige behöver en öppen diskussion om hur framtidens destinationer ska finansieras. Inte en debatt där varje for...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 25 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang och...
-
Marcus Ståhl: Sex lärdomar från Finland för dig som arbetar med platsutveckling
Efter en weekend i Helsingfors tillsammans med min pappa och bror har jag gått och funderat på vad svenska kommun...
-
Med rätt kunskap kan besöksmålen välkomna fler bussgrupper
Bussresearrangörer skulle kunna vara en större målgrupp för många besöksmål. Med större kunskap om deras beho...
-
-
Gästbloggare
-