-
Förening bildas för att utveckla nationellt kulturarv
Den nybildade föreningen Göteborgs kulturhistoriska ekonomiska förening, GKEF, har som syfte att utveckla det nationella kulturarv som Skansen Kronan och Skansberget är.
Skansen Kronan var fram till 2005 ett militärmuseum inne i Risåsberget. Statens Fastighetsverk ville öppna upp den kulturhistoriska byggnaden för allmänheten och därför startades en verksamhet där man erbjuder bröllop, barndop, minnesstunder samt företagsevent.
Idag är Statens Fastighetsverk ansvarig för själva byggnaden och Skansen Kronan AB driver själva restaurangverksamheten.
Sedan starten så har antal besökare ökat markant och därför behöver nu verksamheten utvecklas. Utvecklingsarbetet kommer att tas hand om av den nybildade föreningen Göteborgs Kulturhistoriska Ekonomisk Förening.
Man vill skapa en hållbar, humanitär, historisk och kulturell mötesplats för både göteborgare och turister. Man vill vara en kunskapskälla för kulturturism och en mötesplats som andas mångfald och social sammanhållning. Besökarna skall uppmuntras att ta del av både konst och kultur men även till att börja skapa på egen hand.
Skansen Kronan kommer att integreras i utbudet som idag finns för göteborgare och dess besökare och därmed bidra till ökad turism i Göteborg.
Föreningen kommer även att vara en partner som arbetar för att utveckla Göteborgs historiska besöksmål. De platser som föreningen i första hand kommer att fokusera på är Skansen Kronan / Skansberget , Kronhuset / Kronhusbodarna samt Klippanområdet. På sikt kommer fler områden kan tillkomma.
Föreningen har även skapat en vänförening, GKEF Vänförening, där man skall sprida information om och engagemang för Skansen Kronan och Skansberget. Medlemsavgifterna i föreningen kommer att gå till att utveckla olika projekt för att göra Skansen Kronan och Skansberget till en mer hållbar mötesplats inspirerande och lättillgänglig för publik.
Källa: Göteborgs Kulturhistoriska ekonomisk förening
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Skansen Kronan
-
Nya satsningar på Kinnekulle stärker destinationens attraktivitet
Det puttrar på Kinnekulle. Flera entreprenörer har de senaste åren valt att utveckla nya besöksverksamheter i destinationen.
-
Norrbottniska smakvägar lanseras – guide till länets matupplevelser
Norrbottniska smakvägar är en guide som samlar matupplevelser från länet. Framtagen av Arctic Sweden Visitors Board och Nära Mat.
-
Göteborgs evenemang genererar miljarder år efter år visar rapport
Nio återkommande evenemang i Göteborg lockar årligen nära en miljon besökare, vars konsumtion uppgår till ca 2,3 miljarder kronor.
-
Replik: Rätt med investeringar men inte högre skatter
Replik från Visita på Lars-Börje Erikssons artikel "Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den".
-
Ko-llegor gör sommarcomeback i Järvsöbacken
Efter fjolårets premiär är de fyrbenta sommarjobbarna tillbaka i Järvsöbacken. Anläggningen fortsätter sitt prisade hållbarhetsarbete.
-
Flygplatsernas framtid diskuterades i Almedalen
Bostadsminister Andreas Carlson (KD), gav ett positivt budskap när flygplatsernas framtid diskuterades under Almedalsveckan.
-
Ny Youtube-serie guidar till Göteborgs bästa matupplevelser
Göteborg stärker sin position som matdestination med en ny internationell Youtube-serie ”Where to eat? Gothenburg!”.
-
Debatt: Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den
I debattartikeln lyfts hur besöksnäringen kan ta makten över utformningen av en turistavgift så att både besökare, företag och kommuner/regioner gynnas
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 25 2026
Mest om Destination, Evenemang och Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Sveriges Bussföretag – Regeringen vill skärpa reglerna för busscabotage
Nyligen remitterade regeringen ett förslag om att skärpa reglerna för busscabotage i Sverige. Sveriges Bussföretag välkomnar beskedet.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Marcus Ståhl: Sex lärdomar från Finland för dig som arbetar med platsutveckling
Efter en weekend i Helsingfors tillsammans med min pappa och bror har jag gått och funderat på vad svenska kommun...
-
Debatt: Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den
Sverige behöver en öppen diskussion om hur framtidens destinationer ska finansieras. Inte en debatt där varje for...
-
Med rätt kunskap kan besöksmålen välkomna fler bussgrupper
Bussresearrangörer skulle kunna vara en större målgrupp för många besöksmål. Med större kunskap om deras beho...
-
SkiStar fortsätter att satsa på prisvärda SkiPass‑alternativ
Efter fjolårets lyckade lansering av resmålspass för Högfjället i Sälen samt Klövsjö och Storhogna i Vemdalen for...
-
-
Gästbloggare
-