-
Sveriges största biluthyrningsföretag Hertz summerar 2020
Med en titt i backspegeln kan vi sammanfatta 2020 som ett ytterst ovanligt år där Hertz fick parera en pandemi och dess följdeffekter. En minskad flotta med en fluktuerande efterfrågan på hyrbilar har gett mindre omsättning men erfarenheter man sent kommer att glömma.
Hertz Long Term såg en ökning
När pandemin slog till hårt i Sverige i mars agerande Hertz, likt andra aktörer, med att dra ner på bilflottan. Totalt sett minskade antalet bilar med 20%.
De råd och restriktioner som förmedlades under året av Folkhälsomyndigheten har haft stor påverkan på efterfrågan på Hertz produkter och tjänster.
”När jag nu ska försöka sammanfatta detta märkliga år är det mycket som vi kan dra lärdom av. Våra kontor i anslutning till flygplatserna har tappat mest. Men flera av våra citykontor har haft minst lika hög beläggning som 2019. Vi kan dra slutsatsen att våra kunder uppskattat våra produkter i tider som dessa där social distansering varit ett ledord och man har kunnat boka online, hämtat ut bilen i våra self-serviceautomater och också behållit bilen i genomsnitt 20% mer än andra år. En av våra mest populära produkter under året har varit Hertz Long Term. Där vi sett en 10% ökning trots en annars nedåtgående marknad.” Säger Hertz Sveriges VD, Mattias Wäne.
En succesivt ökad efterfrågan
Under året har Hertz Sverige aktiverat sitt partnerskap med Svenska Röda Korset och bistått med bilar i arbetet mot Covid-19. Samtidigt har man stöttat flera andra ideella initiativ med gratis bilar, däribland WeFightCovid.
”Omsättningsmässigt när vi nu summerar året har vi tappat ca 20% jämfört med rekordåret 2019. Dock har vi under hösten sett en succesivt ökad efterfrågan på våra produkter och fyllt på med fler bilar i flottan. Glädjande är att vi inte bara lyckats behålla vår position som nummer ett inom branschen, utan även ökat vår marknadsandel och förstärkt vår position på marknaden. Priser som The Swedish Brand Award och Grand Travel Award för bästa biluthyrning 2020 är speciella ljusglimtar under året.” Säger Mattias.
Behövt se över organisationen
Som en direkt följd av pandemin har företaget också behövt se över organisationen. Hertz Sales Center flyttades från Arvidsjaur till Göteborg. Det slogs ihop med Customer Care Center med syftet att samla och därmed förstärka den mycket viktiga kundbemötande verksamheten.
Huvudkontoret och resterande funktioner förblir i Stockholm. Hertz varslade under året 70 personer men har totalt endast behövt säga upp ett 40-tal.
”Hösten har utvecklat sig positivt. Jul – och nyårshelgerna har i stort sett varit uppe på samma nivåer som föregående år. Även om det varit ett år där vi har behövt parera de utmaningar som vi och resten av världen ställts inför håller vi hela tiden blicken på horisonten och tittar framåt. Vi jobbar med många spännande projekt som kommer att lanseras under 2021 med syfte att digitalisera och förenkla för våra medarbetare och kunder. Trots ett turbulent år ser vi en förbättrad kundnöjdhet och fler återkommande kunder. Nu sätter vi vårt hopp till att det vaccinationsprogram som rullas ut i samhället ska få världen att återgå till en mer normal tillvaro och ser med spänning fram emot 2021.” Avslutar Mattias Wäne.
- Text: Hertz Sverige
- Foto: Hertz Sverige
-
Tekniska museet är Årets museum 2025
Tekniska museet har utsetts till Årets museum 2025 av Sveriges Museer och ICOM. De förnyar bilden av vad ett museum kan vara.
-
Västflyg – nyetablering av flyglinje mellan Växjö Småland Airport och Bromma Stockholm Airport
Från och med juni kommer Västflyg att utöka sin verksamhet med en ny flyglinje som utgår från Växjö till Bromma i Stockholm.
-
Arknat bygger vindskydd i Nyköping – arkitektur och natur i harmoni
Arknat skapar platsunika och arkitektritade vindskydd längs Sörmlandsleden i sommar för allmänheten att nyttja.
-
Nobis Hospitality Group öppnar nytt hotell – Hagastrand
Vid Hagaparken tar ett hotell form, Hagastrand. Det är Nobis Hospitality Groups prestigeprojekt, en social wellness-destination.
-
Nästan 17 miljoner gästnätter på campingplatser 2024
Ny statistik visar att gästnätter på Sveriges campingplatser ökade till 16,7 miljoner 2024. Dessutom är det valet för europeiska turister.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 17-25
Mest under Destination, Evenemang samt Konstateranden, beslut och rapporter.
-
Boule-VM 2027 kommer till Göteborg och Scandinavium
Boule-VM kommer att avgöras i Göteborg den 2–5 september 2027. På Scandinavium kommer atleterna att tävla om världsmästartitlarna.
-
Pontus Frithiof at Bro Hof har öppnat – ny gastronomisk destination
Den nya restaurangen Pontus Frithiof at Bro Hof erbjuder en unik matupplevelse. Förstärkt med en ny destination för event.
-
Daftö Resort – sommarjobbande unga kompletteras av pensionärer
För att komplettera ungdomarnas insatser under sommaren söker Daftö Resort pigga seniorer. De vill skapa en inkluderande arbetsplats.
-
Skaraborg som konstdestination – 5 stora nyheter i sommar
I sommar blomstrar Skaraborg med fem nyskapande konstupplevelser. I form av tre nya besöksmål, en designikon och ett jubileum.
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Utländska turister spenderar mer i Sverige än exportvärdet för järn och stål
Jämförs Sveriges exportsiffror för 2024 som presenteras av Statistiska Centralbyrån, SCB, och Ekonomifakta.se, sy...
-
Årets höjdpunkt för fjälldestinationer – r360 kundträff på Idre fjäll
r360 Resort Systems AB är leverantör av bokningssystemet r360 för resorts och destinationer i nordiska fjällen. T...
-
SkiStar utvecklar ett nytt skidområde i Vemdalen
SkiStar kan med glädje meddela att utbyggnaden av ett nytt skidområde, Hovde Syd i Vemdalen, har...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 17-25
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan mest under Destination, Evenemang samt Konst...
-
-
Gästbloggare
-