-
De första konkurserna i bussbranschen! Krävs enormt snabba åtgärder
Nu kommer de första konkursbeskeden från bussföretag in till Sveriges Bussföretag i spåren av Coronakrisen.
-Idag har jag talat med företagare som nu lämnar in sin konkursansökan i denna stund och andra företagare som förbereder sig för detsamma kommande vecka. Framförallt är det våra mindre medlemsföretag inom turist- och beställningstrafiken, men även våra större medlemsföretag sänder signaler om att om krisen fortsätter i månader är även deras läge mycket kritiskt. Samtidigt vittnat flera företagare om att de vid besök på bank och Almi i syfte att få ta del av regeringens krispaket mötts av beskedet att de får 6 procents ränta, måste presentera en prognos för verksamheten framåt under resten av året och behöver visa på kreditsäkerheter, säger en upprörd Anna Grönlund, branschchef på Sveriges Bussföretag, och fortsätter:
-Regeringen måste säkerställa att deras krisstöd når fram till de som det är avsett för. Tanken kan inte vara att bankerna skulle få hela krisstödet och diktera villkoren!
Svensk bussbransch domineras av små- och medelstora familjeföretag som företrädesvis kör skoltrafik samt turist- och beställningstrafik. Samtidigt finns majoriteten av branschens anställda i företagen med fler än 500 anställda som huvudsakligen kör offentligt upphandlad trafik åt landets regioner, genom de regionala kollektivtrafikmyndigheterna.
Regeringens olika stödåtgärder är positiva men flera av de mest kraftfulla åtgärderna passar bussbranschen illa. Sveriges Bussföretag kräver därför att
- Att det stödpaket som regeringen beslutat om genom Riksbanken når fram till landets bussföretag utan dröjsmål och att bankerna frångår ordinarie krav kring kreditprövning och krav på säkerhet, i linje med regeringens löften.
- Att svenska staten ersätter bussföretagen för direkt uppkomna skäliga kostnader i samband med arrangerade resor, som inte har kunnat undvikas med anledning av reseförbuden och regeringens införda begränsningar av sammankomster. Förslagsvis kan kostnaderna täckas mot uppvisande av kvitto, faktura eller annat verifikat samt skälig uppskattning av andra kostnader och tidsåtgång.
- Att Finansdepartementets förslag till korttidspermittering ändras så att även alla arbetstagare som ”inte tillhör arbetsgivarens familj” kan omfattas av stödet. Majoriteten av företagen inom turist- och beställningstrafikbranschen är SME-företag där hela familjen arbetar i företaget. Det behövs också ett förtydligande kring villkoren för trafikföretag som kör upphandlad kollektivtrafik och om de kommer att kunna använda de nya reglerna kring korttidspermittering. I Lagen om stöd vid korttidsarbete står nämligen i §3 p. 3 ”Lagen gäller dock inte… arbetsgivare i fråga om verksamhet som huvudsakligen är finansierad av allmänna medel och där det enligt en offentligrättslig reglering ankommer på det allmänna att tillhandahålla verksamheten.”.
- Att om regeringen beviljar stöd till landets regioner för att stödja kollektivtrafiken trots minskade biljettintäkter ska detta stöd också kunna tas i anspråk av de trafikföretag som idag kör såväl upphandlad kontraktsbunden busstrafik som kommersiell linjetrafik per den 1 januari 2020. I sammanhanget är det också viktigt att ersättning till trafikföretagen, i de fall avtalen med landets regionala kollektivtrafikmyndigheter och kommuner innehåller resandeincitament, beräknas på siffror om antal påstigande under normala omständigheter innan Coronakrisen.
- Text: Jakob Norrby
- Foto: Sveriges Bussföretag
-
1 359 250 personer besökte Vasamuseet år 2025
Det blev publikrekord på Vasamuseet i oktober och december. När besökssiffrorna för 2025 räknas ihop landar det på 1 359 250 personer.
-
Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft
För en växande internationell målgrupp är det upplevelser som kombinerar smak, plats och mänskliga möten som avgör valet av resmål
-
Nu öppnar Skistar Hammarbybacken för skidåkning
Även skidskolan drar igång.
-
Över 570 000 resenärer kryssade med Birka Gotland under 2025
Birka Gotland har avslutat sitt första hela kalenderår i trafik, med drygt 570 000 resenärer. En ökning med 30 % jämfört med 2024.
-
Mörkrets möjligheter – Tänk om mörkret är besöksnäringens mest outnyttjade naturtillgång
Kan bli en ännu starkare reseanledning om vi utvecklar den
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
Mest under Destination, Flyg, Museer och utställningar samt om helgernas oväder
-
Västerbottensföretag till resemässa i Nederländerna 8-11 januari
Rekordmånga företag från Västerbotten deltar på Vakantiebeurs i Utrecht
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – november 2025
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen baserad på preliminär data från Benchmarking Alliance.
-
Transportföretagen: Inrikesflyget fortsatt långt under normala nivåer
Swedavias årsstatistik för 2025 visar på ökningar i flygtrafiken jämfört med 2024, men låt sig inte luras, faran är långtifrån över
-
Ett litet hörn av Sverige – ny utställning om samtida frimärken på Postmuseum
Vad säger ett frimärke om Sverige? Ganska mycket, visar det sig
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Nu bildas Statens museer för maritim-, transport- och försvarshistoria – till lands, till sjöss och i luften
Den 1 januari 2026 blev Statens maritima och transporthistoriska museer och Statens försvarshistoriska museer en ...
-
Swedavias trafikstatistik för december och 2025: Stark efterfrågan
Flygets återhämtning fortsatte på Swedavias tio flygplatser under december och antalet passagera...
-
Ett litet hörn av Sverige – ny utställning om samtida frimärken på Postmuseum
Vad säger ett frimärke om Sverige? Ganska mycket, visar det sig. I Postmuseums nya utställning Ett litet hörn av ...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Flyg, Museer ...
-
-
Gästbloggare
-