-
Dundret väljer r360 som nytt boknings- & affärssystem
Dundret Gällivare tar sin digitala resa till nästa nivå och väljer r360 som sin nya samarbetspartner för boknings- och affärssystem.
r360 är ett marknadsledande affärs- och bokningssystem för resorts och destinationer i hela Norden. Målet är att tillgodose alla de behov som en destination kan ha kopplat till gästens besök. Allt för att skapa en smidig bokningsupplevelse och ökad försäljning.
“Vi är jätteglada och stolta över att få välkomna Dundret in i r360-familjen. Vi har haft en dialog under en längre tid och nu var de redo att växla upp och gå med oss. Dialogen med teamet på Dundret är väldigt bra och vi ser fram emot att få börja onboarda dem nu redan under våren.” Säger Ludvig Granberg, VD på r360.
Helhetslösning med onlinebokning och affärssystem från samma leverantör
På Gällivares hemmafjäll finns det stora upplevelser för hela familjen. Sedan 2019 ägs skidanläggningen Dundret av Gällivare kommun. De har en stark ambition att utveckla fjället till en helårsanläggning tillgänglig för alla. Samt att bli en destination att räkna med.
“Med r360 får vi en helhetslösning med onlinebokning och affärssystem från en och samma leverantör. Att r360 också ligger i framkant när det gäller funktionalitet och utveckling för branschen gör att vi kan ta vår digitala resa till nästa nivå. Vi får med r360 även möjlighet till ett automatiskt incheckningsflöde med koppling till digitala lås vilket skapar en smidig upplevelse för våra gäster samtidigt som det hjälper oss att bli mer effektiva och nyttja våra resurser på bästa sätt.” Säger Michael Lindgren, tf VD för Dundret.
Dundret förväntas att gå live med r360 som affärssystem och onlinebokning under september i år.
Här kan ni läsa mer om r360 på Turismnytt.
- Text: r360 Resort Systems
- Foto: r360 Resort Systems
-
Träd på vift – ett överraskande inslag i Kalmar stadsmiljö
Grönska är viktigt för en stadskärna. Träd på vift är början på en serie inslag som kommer dyka upp i Kalmar framöver.
-
Rekord i kommersiella övernattningar i Trelleborg
När Tillväxtverket redovisar den officiella inkvarteringsstatistiken så visar det att Trelleborg slog rekord i gästnätter 2025.
-
Plan 5 nyinvigs på Kulturhuset i Stockholm – konst, musik och mat
I maj nyinvigs plan 5 i Kulturhuset vid Sergels torg. Med ny planlösning samspelar här konst, musik och restaurang.
-
DreamHack genererade över 100 miljoner till Stockholm
En utvärdering från Upplevelseinstitutet visar att DreamHack Stockholm 2025 gav ett betydande ekonomiskt tillskott till regionen.
-
Marcus Eldh – Vild och vacker natur – värdefullt för turismen
”Ju fler som klickar hem thai-mat och kollar på AI-genererade dansande kameler medan de går på löpbandet på gymmet, desto större blir behovet av att komma ut i verkligheten, ut i naturen.”
-
Antikrundan besöker Kalmar i sommar – tre avsnitt spelas in
Kalmar är en av de städer som får besök av Antikrundan i sommar. Nytt för i år är att tre avsnitt spelas in i varje stad.
-
En bokstav och 25 mil: Linköping och Lidköping växlar upp kampen mot förväxlingen
Tinderdejter i fel stad och turister som åkt vilse. Nu växlar Linköping och Lidköping upp sin kampanj för att stoppa förvirringen.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 17 2026
Mest under Destination, Evenemang, Museer och Utställningar samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
2025 blev ett nytt rekordår för Höga Kusten
Höga Kusten fortsätter att stärka sin position. Under 2025 noterades 749 868 gästnätter - en ökning på 14,4 % jämfört med 2024.
-
Visit Sweden: Så kan världsläget påverka turism till Sverige
Intresset för att resa till Sverige är högt enligt Visit Sweden. Trots världsläget, energipriser och den globala osäkerhet som råder.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Gröna Lund – premiär för Spindeln och en explosion av K-pop
Den 23 april var Turismnytts Jakob Norrby och Isa Mörk på pressvisningen av Gröna Lund. Den nya ...
-
Rätt gäster, bättre affärer & starkare upplevelser – naturturismbranschen samlas i Stockholm
Naturturism är en av de starkaste reseanledningarna, nationellt och internationellt. Samtidigt står många...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 17 2026
Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang, Museer och Utställningar samt Konstateranden/Beslut/Rapp...
-
Visit Sweden: Så kan världsläget påverka turism till Sverige
Sommarens högsäsong för turism närmar sig. Intresset för att resa till Sverige är högt. Detta trots världsläget, ...
-
-
Gästbloggare
-