måndag 29 juni 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Trafikverket säkrar nattågstrafiken till övre Norrland
    • Fullsatt – Visit Värmlands välbesökta dejtingevent i Malmö
    • Replik: Bra – då är vi överens om det viktigaste
    • Sverige saknar en modern mötesplats för eventbranschen – nu lanseras Sweden Event Expo
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 24 2026
    • Vidbynäs Gård & Konferens söker efter en driven VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
    • HOUSE OF PEOPLE söker MICE säljare och Bokning & Säljkoordinator
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
    • Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 14 2026
    • Kommunikatör sökes till Upplev Norrköping
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 12 2026
    • Arctic Sweden Visitors Board söker ny organisationskommunikatör
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Louis De Geer Konsert & Kongress i Norrköping kommer att stå värd för två stora dryckesmässor under 2025. Elite Hotels of Sweden samarbetar med Svenska Dryckesmässor.
    2024-11-04 16:21

    Elite Hotels och Svenska Dryckesmässor presenterar två nya mässor i Norrköping

    Efter att Elite Hotels of Sweden förvärvat driftbolaget för Louis De Geer Konsert & Kongress i Norrköping, kommer anläggningen nu att stå värd för två stora dryckesevenemang under 2025. I ett samarbete med Svenska Dryckesmässor, arrangeras evenemangen ”Vin i Norrköping” och ”Dryck och Destillat Norrköping”.

    ”Just nu finns vi i sju av Sveriges största städer och så Karlstad, som trots att det är en mindre stad har en av Sveriges största och äldsta vinmässor. Vin är alltid uppskattat. Bland våra mässor mer inriktade på öl och spritdrycker ser vi en större svängning bland trenderna. Just nu är det mycket drinkar och i konceptet Dryck & Destillat ger vi utrymme för destillat, öl och drinkar att utveckla konceptet dit trenderna bär”. Säger Stanley Wong, grundare av Svenska Dryckesmässor.

    Ett stort steg i att stärka Norrköpings attraktionskraft

    Evenemangen kommer att äga rum den 28-29 mars 2025 respektive 17-18 oktober 2025. De kommer erbjuder unika upplevelser för både lokala besökare och långväga dryckesentusiaster. ”Vin i Norrköping” fokuserar på ett brett urval av viner. Medan ”Dryck och Destillat Norrköping” lyfter fram destillat och andra dryckeskategorier som speglar aktuella trender på marknaden.

    ”Att samarbeta med Svenska Dryckesmässor och lansera dessa två uppskattade evenemang i Norrköping är en fantastisk möjlighet. Louis De Geer Konsert & Kongress erbjuder en idealisk arena för att välkomna både lokala besökare och långväga gäster som vill ta del av dessa unika upplevelser. Det är ett stort steg i att stärka Norrköpings attraktionskraft som destination för dryckesälskare”. Säger Anders Karlsson, kongresschef Elite Hotels of Sweden.

    Samarbetet är ett led i Elite Hotels satsning på att skapa upplevelser

    Samarbetet med Svenska Dryckesmässor är ett led i Elite Hotels of Swedens satsning på att skapa starka upplevelser i de städer där företaget är verksamt. Tillsammans har aktörerna redan etablerat framgångsrika arrangemang i städer som Västerås och Örebro.

    ”Vi är väldigt glada för att kunna välkomna två nya dryckesmässor redan 2025 till Louis De Geer konsert och kongress. Vi är övertygade om att Norrköpingsborna och tillresta besökare verkligen kommer att uppskatta dessa mässor”. säger Liselotte Andersson, VD på Louis De Geer konsert och kongress.

    Här kan ni läsa mer om Norrköping på Turismnytt.

    • Text: Elite Hotels of Sweden
    • Foto: Elite Hotels of Sweden
    Tweet
  • Nattågstrafiken är viktig för en hållbar utveckling i hela Sverige. Jonas Abrahamsson, VD för SJ och Roberto Maiorana, GD på Trafikverket.
    2026-06-28 22:16

    Trafikverket säkrar nattågstrafiken till övre Norrland

    Trafikverket har tilldelat SJ uppdraget att driva nattågstrafiken till övre Norrland från december 2026 till 2028.

  • Visit Värmlands dejtingsatsning för att motverka ensamhet väckte stort engagemang.
    2026-06-28 21:55

    Fullsatt – Visit Värmlands välbesökta dejtingevent i Malmö

    Visit Värmlands dejtingsatsning för att motverka ensamhet väckte engagemang. När det genomfördes var det rekordstort intresse.

  • Bulan och Visita kan nog vara överens om att det är en ny finansieringsmodell som behövs
    2026-06-28 20:27

    Replik: Bra – då är vi överens om det viktigaste

    Lars-Börje ”Bulan” Eriksson tror i denna replik att han och Visita kan vara överens om att det är en ny finansieringsmodell som behövs

  • Sweden Event Expo - ny mötesplats för mötesplats för eventbranschen
    2026-06-28 12:14

    Sverige saknar en modern mötesplats för eventbranschen – nu lanseras Sweden Event Expo

    Sweden Event Expo är den nya mötesplatsen för utvalda leverantörer och särskilt inbjudna beslutsfattare i ett nytt fokuserat format

  • Allt från internationella konstsatsningar och skulpturparker till nya boende- och matupplevelser växer fram i Kinnekulle, samtidigt som etablerade aktörer fortsätter att utvecklas.
    2026-06-27 20:38

    Nya satsningar på Kinnekulle stärker destinationens attraktivitet

    Det puttrar på Kinnekulle. Flera entreprenörer har de senaste åren valt att utveckla nya besöksverksamheter i destinationen.

  • Norrbottniska smakvägar är en guide som samlar producenter, gårdsbutiker och måltidsupplevelser från hela länet.
    2026-06-26 18:22

    Norrbottniska smakvägar lanseras – guide till länets matupplevelser

    Norrbottniska smakvägar är en guide som samlar matupplevelser från länet. Framtagen av Arctic Sweden Visitors Board och Nära Mat.

  • Gothia Cups invigning 2025. Löpare och publik på Göteborgsvarvet. Två evenemang som återkommer varje år och genererar stora intäkter till Göteborg.
    2026-06-26 17:22

    Göteborgs evenemang genererar miljarder år efter år visar rapport

    Nio återkommande evenemang i Göteborg lockar årligen nära en miljon besökare, vars konsumtion uppgår till ca 2,3 miljarder kronor.

  • Anna Wallén, Visita
    2026-06-25 00:44

    Replik: Rätt med investeringar men inte högre skatter

    Replik från Visita på Lars-Börje Erikssons artikel "Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den".

  • Kossor är tillbaka som sommarjobbare i Järvsöbacken för att beta och bidra till den biologiska mångfalden.
    2026-06-24 21:03

    Ko-llegor gör sommarcomeback i Järvsöbacken

    Efter fjolårets premiär är de fyrbenta sommarjobbarna tillbaka i Järvsöbacken. Anläggningen fortsätter sitt prisade hållbarhetsarbete.

  • Flygplatsernas framtid diskuterades i Almedalen. I mitten: Andreas Carlson med regeringens nya strategi. Till vänster: moderator Fredrik Kämpfe, branschchef Transportföretagen flyg. Till höger Jonas Hagelqvist, VD Transportföretagen.
    2026-06-24 18:47

    Flygplatsernas framtid diskuterades i Almedalen

    Bostadsminister Andreas Carlson (KD), gav ett positivt budskap när flygplatsernas framtid diskuterades under Almedalsveckan.

  • Veckans profil

    Sylvia Nylin Destination Sigtuna en hållbar destination

    Sylvia Nylin

    VD Destination Sigtuna

    Från starka enskilda aktörer till en kraftfull helhet – där samverkan skapar en destination som ger mer än den tar

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    • Sweden Event Expo
      2027-05-12
      • Nacka Strand
      • swedeneventexpo.se
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-06-22 20:57

      Debatt: Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den

      Sverige behöver en öppen diskussion om hur framtidens destinationer ska finansieras. Inte en debatt där varje for...

    • 2026-06-22 04:02

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 25 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang och...

    • 2026-06-21 21:24

      Marcus Ståhl: Sex lärdomar från Finland för dig som arbetar med platsutveckling

      Efter en weekend i Helsingfors tillsammans med min pappa och bror har jag gått och funderat på vad svenska kommun...

    • 2026-06-20 00:39

      Med rätt kunskap kan besöksmålen välkomna fler bussgrupper

      Bussresearrangörer skulle kunna vara en större målgrupp för många besöksmål. Med större kunskap om deras beho...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      Jag har jobbat som naturguide i 23 år och tagit emot besökare från mer än 75 länder. En sak har blivit väldigt tydlig f...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      I stora delar av Norden har mörkret länge setts som ett problem. Något som ska lysas bort, förkortas eller uthärdas. Men tänk om vi har tänk...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      Välkommen tillbaka till serien Goda hållbara exempel, där jag lyfter aktörer inom svensk besöksnäring som visar vägen inom hållbarh...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet