fredag 26 juni 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Norrbottniska smakvägar lanseras – guide till länets matupplevelser
    • Göteborgs evenemang genererar miljarder år efter år visar rapport
    • Replik: Rätt med investeringar men inte högre skatter
    • Ko-llegor gör sommarcomeback i Järvsöbacken
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 24 2026
    • Vidbynäs Gård & Konferens söker efter en driven VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
    • HOUSE OF PEOPLE söker MICE säljare och Bokning & Säljkoordinator
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
    • Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 14 2026
    • Kommunikatör sökes till Upplev Norrköping
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 12 2026
    • Arctic Sweden Visitors Board söker ny organisationskommunikatör
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Eriksberg
    2022-09-15 15:26

    Eriksberg fortsätter att satsa: första spadtaget för nya hotellet

    Om några veckor är det dags att ta det första spadtaget för Eriksberg Hotel & Nature Reserve nya hotelldel. Verksamheten satsar på 23 nya hotellrum och hållbarhet är i fokus.

    Turismnytt skrev om att bygglovet för hotellet beviljades i en tidigare artikel här.

    ”Det känns bra att vi kommer i gång med den här satsningen på besöksnäringen som kommer att bli ett lyft för hela regionen.” Säger Per-Arne Olsson, VD på Eriksberg Hotel & Nature Reserve. ”Med den nya byggnaden fortsätter vi det hållbarhetsarbete som har pågått i naturreservatet i 80 år.”

    Satsar på hållbart byggande och besöksnäringen på landsbygden

    Ottosson Bygg från Växjö är entreprenör, och även för dem är hållbarhetsaspekten mycket viktig.

    ”Ottosson Bygg har varit miljöcertifierade sedan 2005 och vi bedriver mycket av vår verksamhet i glesbygd. Vi är stolta att få vara en del av detta projekt och glada att Eriksberg vågar satsa på både hållbart byggande och besöksnäringen på landsbygden.” Säger Lennart Ottosson, ordförande på Ottosson Bygg.

    Lämnar vardagen för en resa över ett drömlikt naturlandskap

    Arkitekt till den nya hotellbyggnaden är Oskar Årevall vid LBE arkitekt i Växjö. Han fick uppdraget att rita ett hotell med känslan av en båt som har landat i gårdsmiljön, där gästerna går ombord på en framtidsresa och upplever djuren i sin naturliga miljö.

    ”Byggnaden är ett skepp av trä, ställt på grund mot granitklipporna. Gästerna går över landgången och lämnar vardagen för en resa över ett drömlikt naturlandskap. Från de öppna söderbalkongerna ser man ut över ett vidsträckt panorama där visenter och kronhjortar betar nedanför rummet och örnarna gör cirklar på himlen.” Säger Oskar Årevall.

    Vill göra naturen tillgänglig på ett bekvämt och naturligt sätt

    I den nya hotelldelen får besökaren möjlighet att uppleva djur och natur på nära håll. Några av rummen får glasgolv med utfodring under.

    ”Vi vill sudda ut gränserna mellan att vara inne och ute och göra naturen tillgänglig 365 dagar om året på ett bekvämt och naturligt sätt, utan att störa djur och natur. Eriksbergs grundare Bengt Berg sa redan på 1940-talet att det behövdes ställen som Eriksberg för att visa den urbaniserade befolkningen hur djur och natur fungerar. Det är fortfarande Eriksbergs affärsidé.” Säger Per-Arne Olsson.

    Den nya hotelldelen blir en underhållsfri träbyggnad för att minimera miljöpåverkan och fotavtryck på miljön. Tanken är att det också blir ett regn- och vindskydd för djuren. Bergvärme integreras för att minimera energiförluster.

    Det nya hotellet kommer att locka besökare till regionen

    Verksamheten på Eriksberg har stadigt ökat de senaste åren. Forskning och statistik från besöksnäringen, både nationellt och internationellt, visar att gäster söker sig än mer till anläggningar på landsbygden. Naturreservatet och djurparken har lockat människor att lära sig mer om den biologiska mångfalden.

    ”Därav ser Eriksberg möjlighet att utöka antalet hotellrum. Blekinge har ett underskott på hotellrum totalt sett och vi tror att det nya hotellet kommer locka många besökare till regionen.” Avslutar Per-Arne Olsson.

    • Text: Eriksberg Hotel & Nature Reserve
    • Foto: Eriksberg Hotel & Nature Reserve
    Tweet
  • Norrbottniska smakvägar är en guide som samlar producenter, gårdsbutiker och måltidsupplevelser från hela länet.
    2026-06-26 18:22

    Norrbottniska smakvägar lanseras – guide till länets matupplevelser

    Norrbottniska smakvägar är en guide som samlar matupplevelser från länet. Framtagen av Arctic Sweden Visitors Board och Nära Mat.

  • Gothia Cups invigning 2025. Löpare och publik på Göteborgsvarvet. Två evenemang som återkommer varje år och genererar stora intäkter till Göteborg.
    2026-06-26 17:22

    Göteborgs evenemang genererar miljarder år efter år visar rapport

    Nio återkommande evenemang i Göteborg lockar årligen nära en miljon besökare, vars konsumtion uppgår till ca 2,3 miljarder kronor.

  • Anna Wallén, Visita
    2026-06-25 00:44

    Replik: Rätt med investeringar men inte högre skatter

    Replik från Visita på Lars-Börje Erikssons artikel "Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den".

  • Kossor är tillbaka som sommarjobbare i Järvsöbacken för att beta och bidra till den biologiska mångfalden.
    2026-06-24 21:03

    Ko-llegor gör sommarcomeback i Järvsöbacken

    Efter fjolårets premiär är de fyrbenta sommarjobbarna tillbaka i Järvsöbacken. Anläggningen fortsätter sitt prisade hållbarhetsarbete.

  • Flygplatsernas framtid diskuterades i Almedalen. I mitten: Andreas Carlson med regeringens nya strategi. Till vänster: moderator Fredrik Kämpfe, branschchef Transportföretagen flyg. Till höger Jonas Hagelqvist, VD Transportföretagen.
    2026-06-24 18:47

    Flygplatsernas framtid diskuterades i Almedalen

    Bostadsminister Andreas Carlson (KD), gav ett positivt budskap när flygplatsernas framtid diskuterades under Almedalsveckan.

  • Alica Andersson med den lokala stjärnkocken Sofia B. Olsson på restaurang Vrå. De är med i en Youtube-serie om Göteborgs matupplevelser.
    2026-06-23 23:58

    Ny Youtube-serie guidar till Göteborgs bästa matupplevelser

    Göteborg stärker sin position som matdestination med en ny internationell Youtube-serie ”Where to eat? Gothenburg!”.

  • Bulan i debattartikel om turistavgift
    2026-06-22 20:57

    Debatt: Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den

    I debattartikeln lyfts hur besöksnäringen kan ta makten över utformningen av en turistavgift så att både besökare, företag och kommuner/regioner gynnas

  • Visit Halland - Varberg - besöksnäring
    2026-06-22 04:02

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 25 2026

    Mest om Destination, Evenemang och Konstateranden/Beslut/Rapporter

  • Sveriges Bussföretag meddelar att Regeringen vill skärpa reglerna för busscabotage. Ett förslag som de välkomnar.
    2026-06-21 21:47

    Sveriges Bussföretag – Regeringen vill skärpa reglerna för busscabotage

    Nyligen remitterade regeringen ett förslag om att skärpa reglerna för busscabotage i Sverige. Sveriges Bussföretag välkomnar beskedet.

  • Marcus Ståhl har varit i Finland och inspirerats till platsutveckling av bland annat deras bibliotek
    2026-06-21 21:24

    Marcus Ståhl: Sex lärdomar från Finland för dig som arbetar med platsutveckling

    Turismnytts bloggare Marcus Ståhl har varit i Finland och fascineras av hur deras platser och miljöer fungerar inbjudande och bidrar till platsutveckling

  • Veckans profil

    Sylvia Nylin Destination Sigtuna en hållbar destination

    Sylvia Nylin

    VD Destination Sigtuna

    Från starka enskilda aktörer till en kraftfull helhet – där samverkan skapar en destination som ger mer än den tar

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    • Sweden Event Expo
      2027-05-12
      • Nacka Strand
      • swedeneventexpo.se
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-06-17 23:22

      Destination Sigtuna utvecklar värdskapet – samverkar med lokala aktörer

      Ett starkt värdskap formas i varje möte mellan människor. I Destination Sigtuna pågår ett långsi...

    • 2026-06-20 00:39

      Med rätt kunskap kan besöksmålen välkomna fler bussgrupper

      Bussresearrangörer skulle kunna vara en större målgrupp för många besöksmål. Med större kunskap om deras beho...

    • 2026-06-18 23:06

      SkiStar fortsätter att satsa på prisvärda SkiPass‑alternativ

      Efter fjolårets lyckade lansering av resmålspass för Högfjället i Sälen samt Klövsjö och Storhogna i Vemdalen for...

    • 2026-06-21 21:24

      Marcus Ståhl: Sex lärdomar från Finland för dig som arbetar med platsutveckling

      Efter en weekend i Helsingfors tillsammans med min pappa och bror har jag gått och funderat på vad svenska kommun...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      Jag har jobbat som naturguide i 23 år och tagit emot besökare från mer än 75 länder. En sak har blivit väldigt tydlig f...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      I stora delar av Norden har mörkret länge setts som ett problem. Något som ska lysas bort, förkortas eller uthärdas. Men tänk om vi har tänk...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      Välkommen tillbaka till serien Goda hållbara exempel, där jag lyfter aktörer inom svensk besöksnäring som visar vägen inom hållbarh...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet