-
Flygbolaget BRA och mobilitetsbolaget E-go ingår samarbete
Flygbolaget BRA och mobilitetsbolaget E-go inleder ett samarbete i syfte att tillsammans erbjuda sina kunder mer hållbara resalternativ hela vägen.
Under almedalsveckan erbjuds BRA:s resenärer att smidigt hyra elbil till och från Visby flygplats.
“BRA har ambitiösa hållbarhetsmål och tillsammans med E-go kommer vi kunna erbjuda ett hållbart resande från dörr till dörr. Med vår ambition för ett fossilfritt regionalflyg och E-gos färdiga tjänst med elbilar på flertalet flygplatser kommer framtidens resande bli mer ekonomiskt och miljömässigt hållbart.” Säger Maria Fiskerud, hållbarhetschef på BRA. ”Samarbetet innebär som ett första steg att våra kunder kommer hyra en E-go till och från Visby flygplats och resande på Gotland till ett extra bra pris.”
Samarbete med andra reseslag är självklartMobilitetsbolaget E-go erbjuder automatiserad nyckellös hyra av elbilar på kort och lång tid. Bilar som kan köras enkel resa till och från flertalet flygplatser, tågstationer, hotell, boende- och företagsparkeringar i Sverige. Deras mål är att öka nyttjandegraden och göra det enklare att hyra och använda fordon drivna av lokalproducerade förnybara drivmedel.
BRA jobbar för att driva på flygets och hela resans omställningsarbete och ser fram emot att kunna göra det genom samarbetet med E-go. I takt med deras etablering på Sveriges flygplatser kan verksamheterna tillsammans erbjuda mer hållbara val av transportmedel.
“I arbetet med att göra resor utan egen bil så enkel som möjligt blir samarbetet med andra reseslag självklart. För alla som reser till, från och på en plats ska E-go finnas som alternativ ”den sista milen”. E-gos ställplatser vid hotell, flygplatser och tågstationer är på god väg att bli lika vedertagna som taxistolpen.” Säger Daniel Arenholm på E-go.
- Text: BRA flyg
- Foto: BRA flyg
-
Sverige saknar en modern mötesplats för eventbranschen – nu lanseras Sweden Event Expo
Sweden Event Expo är den nya mötesplatsen för utvalda leverantörer och särskilt inbjudna beslutsfattare i ett nytt fokuserat format
-
Nya satsningar på Kinnekulle stärker destinationens attraktivitet
Det puttrar på Kinnekulle. Flera entreprenörer har de senaste åren valt att utveckla nya besöksverksamheter i destinationen.
-
Norrbottniska smakvägar lanseras – guide till länets matupplevelser
Norrbottniska smakvägar är en guide som samlar matupplevelser från länet. Framtagen av Arctic Sweden Visitors Board och Nära Mat.
-
Göteborgs evenemang genererar miljarder år efter år visar rapport
Nio återkommande evenemang i Göteborg lockar årligen nära en miljon besökare, vars konsumtion uppgår till ca 2,3 miljarder kronor.
-
Replik: Rätt med investeringar men inte högre skatter
Replik från Visita på Lars-Börje Erikssons artikel "Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den".
-
Ko-llegor gör sommarcomeback i Järvsöbacken
Efter fjolårets premiär är de fyrbenta sommarjobbarna tillbaka i Järvsöbacken. Anläggningen fortsätter sitt prisade hållbarhetsarbete.
-
Flygplatsernas framtid diskuterades i Almedalen
Bostadsminister Andreas Carlson (KD), gav ett positivt budskap när flygplatsernas framtid diskuterades under Almedalsveckan.
-
Ny Youtube-serie guidar till Göteborgs bästa matupplevelser
Göteborg stärker sin position som matdestination med en ny internationell Youtube-serie ”Where to eat? Gothenburg!”.
-
Debatt: Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den
I debattartikeln lyfts hur besöksnäringen kan ta makten över utformningen av en turistavgift så att både besökare, företag och kommuner/regioner gynnas
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 25 2026
Mest om Destination, Evenemang och Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Debatt: Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den
Sverige behöver en öppen diskussion om hur framtidens destinationer ska finansieras. Inte en debatt där varje for...
-
Marcus Ståhl: Sex lärdomar från Finland för dig som arbetar med platsutveckling
Efter en weekend i Helsingfors tillsammans med min pappa och bror har jag gått och funderat på vad svenska kommun...
-
Med rätt kunskap kan besöksmålen välkomna fler bussgrupper
Bussresearrangörer skulle kunna vara en större målgrupp för många besöksmål. Med större kunskap om deras beho...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 25 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang och...
-
-
Gästbloggare
-