onsdag 7 juni 2023
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Sveriges Landskapsmåltider gästspelar under Nationaldagen på Skansen
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 22 2023
    • Ny efterfrågad utbildning för gastronomiledare startas på YrkesAkademin
    • Pandemieffekten i skärgården utraderad men uthålliga satsningar lönar sig
  • Platsannonser:
    • Hotelldirektör sökes till Hernö Gin Hotell i Härnösand
    • En Hotellchef sökes till Källan Hotel Spa & Konferens
    • Treehotel i natursköna Harads söker även en F&B Manager
    • Treehotel i natursköna Harads söker en Sales Manager
    • Anläggningen Villa Baro letar efter en hungrig Köksmästare
    • Stora framgångar för Gigleer leder till nytt samarbete
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring 22-26 augusti 2022
    • Ny app hjälper arbetsgivare och arbetssökande att matcha varandra
    • Nöjesparker söker tusentals nya medarbetare inför Halloween och vinter
    • Restaurangchef sökes till Sigtunahöjden
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Påsk med Bamse på Kolmården
    2023-03-20 18:18

    Kolmården inleder säsongen med stort påskfirande

    Den 1 april slår Kolmården upp sina portar och inleder säsongen med ett storslaget påskfirande med Bamse och hans vänner. Under 15 dagar fylls parken med påskdekorationer och aktiviteter för hela familjen. Utöver spännande djurmöten och pirriga karuseller får man träffa häxorna i Häxköping, möta påskharen i Trädgårdslandet och besöka den läckra Godisstigen. Dessutom är det premiär för den nya föreställningen ”Bamse och den kluriga uppfinnartävlingen”. I år är det också extra prisvärt att besöka Kolmården då priset på biljetter för utvalda dagar sänks med över 30%.

    Bjuder alla sina besökare på ett storslaget påskfirande

    Den 1 april öppnar Kolmården för säsongen och bjuder alla sina besökare på ett storslaget påskfirande tillsammans med Bamse och hans vänner. Parken är fylld av påskdekorationer, barnunderhållning och kluriga aktiviteter för hela familjen. Påsk med Bamse bjuder dessutom på en stor nyhet – premiären av den helt nya föreställningen ”Bamse och den kluriga uppfinnartävlingen”.

    Som vanligt kan man också träffa djur från alla världens hörn, sväva över savannens mäktiga lejon och giraffer i linbanan Safari och åka en av världens bästa berg- och dalbanor, Wildfire.

    Bjuder alla sina besökare på ett storslaget påskfirande

    ”Det känns fantastiskt att få välkomna våra gäster tillbaka till parken. I år firar vi påsk extra länge, vi öppnar rekordtidigt och bjuder våra gäster på härliga påskaktiviteter ända fram till 23 april. För att fler ska ha möjlighet att besöka oss har vi dessutom sänkt biljettpriset på utvalda dagar med över 30%”. Säger Christine Karmfalk, vd på Kolmården.

    Biljetterna för Påsk med Bamse och sommarsäsongen 2023 släpptes den 28 februari. Det finns ett begränsat antal platser per dag och alla besök måste förbokas online.

    ALLT DET HÄR KAN DU UPPLEVA UNDER PÅSK MED BAMSE PÅ KOLMÅRDEN

    Bamse och den kluriga uppfinnartävlingen – en helt ny Bamseföreställning som sätts upp på teaterscenen i Bamses Värld. Krösus Sork utlyser en stor uppfinnartävling. Lille-Skutt tycker att Skalman ska vara med, han är ju så smart och klurig! Vännerna bestämmer sig för att delta i tävlingen, men vad ska Krösus Sork egentligen ha uppfinningen till?

    Besök häxorna i Häxköping – i Häxköping har häxorna mellanlandat i hundratals år på sin väg till Blåkulla. I den lilla handelsstaden finns allt som en häxa kan behöva; kvastservice, skönhetssalong, hattaffär, trolldrycksbutik och mycket mer.

    Trädgårdslandet – lekplatsen Kulmården har förvandlats till ett trädgårdsland med jättemorötter och massor av vårblommor! Här kan du träffa den skojiga påskharen och leka loss i en underbar sagolik vårvärld.

    Godisstigen – vandra längst den lekfulla godisstigen där det finns en klurig uppgift att lösa. Vem vet, du kanske får något smarrigt om du klarar det?

    Bamses Värld – här kan du se den nya Bamseföreställningen, träffa Bamse och hans vänner, äta Farmors köttbullar och åka alla Bamses pirriga karuseller.

    Djurparken – hela djurparken är öppen med fler än 60 arter på en utomhusyta stor som ungefär 214 fotbollsplaner (150 hektar).

    Delfinföreställningen Hope – följ med på en resa över jorden, från haven och de vidsträckta glaciärerna till savannerna och de allra högsta bergstopparna. Delfinföreställningen Hope är en unik upplevelse med starkt budskap som väcker glädje, hopp och engagemang för vår planets vilda djur.

    Wildfire – upplev en av världens bästa berg- och dalbanor! Längdgräns 120 cm.

    Läs mer om Kolmården på Turismnytt här

    • Text: Kolmården
    • Foto: Kolmården
    Tweet
  • Sveriges Landskapsmåltider
    2023-06-06 00:09

    Sveriges Landskapsmåltider gästspelar under Nationaldagen på Skansen

    Sju kockar från olika landskap kommer till Skansen för att tillaga och servera smakprov av Sveriges Landskapsmåltider

  • Triennalen - besöksnäring
    2023-06-05 03:13

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 22 2023

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 22 med mest under rubrikerna Destination, Boende, Evenemang och Hållbarhet

  • En person som tillagar grönsaker - gastronomiledare
    2023-06-02 14:17

    Ny efterfrågad utbildning för gastronomiledare startas på YrkesAkademin

    Efter analys av vad branschen behöver startas "Gastronomiledare – framtidens mat & protein" på YrkesAkademin Yrkeshögskola.

  • Grinda Värdshus i skärgården
    2023-06-02 13:54

    Pandemieffekten i skärgården utraderad men uthålliga satsningar lönar sig

    Siffrorna för 2022 visar en nedgång i antalet besökare i skärgården. Dock ser man en ökning för de som satsat på aktiviteter året runt.

  • Maria Åberg - besöksnäringen
    2023-06-02 12:52

    Tillväxtverket – arbetsmarknadskunskap ska locka fler till besöksnäringen

    Besöksnäringen behöver bli bättre på att attrahera personal. Arbetsmarknadskunskap i skolan ska hjälpa kompetensförsörjningen.

  • Region Örebro län logga
    2023-06-01 17:39

    Lyckad insats för projektet Hållbar besöksnäring i Örebro län

    Region Örebro län har arbetat med besöksnäringen för att belysa olika behov. Nu har resultatet av projektet presenterats.

  • Trollhättans representanter för nomineringen till City of Film
    2023-06-01 17:12

    Trollhättan nominerades som ”City of Film” i Cannes

    Trollhättan är en av fyra städer i världen som blev nominerade att ta hem utmärkelsen ”City of Film” under filmfestivalen i Cannes.

  • En kampanj i Finland ska locka besökare till Stockholm
    2023-05-31 17:47

    Stockholm flörtar med Finland – ny kampanj ska locka fler finländare

    Nu lanseras "Fall in Love With Stockholm (Again)". Kampanjen ska inspirera finländare att upptäcka den svenska huvudstaden.

  • Nature's Best på plats under GSTC:s årliga konferens
    2023-05-31 17:16

    Nature’s Best Sweden – nu del av globalt erkänd kvalitetsmärkning

    Nature's Best Sweden har erkänts enligt GSTC standard för natur- och kulturupplevelser enligt internationella kriterier för hållbar turism.

  • Strawberry intar nu reselivsbranschen
    2023-05-31 16:45

    Nordic Choice Hotels blir Strawberry och intar reselivsbranschen

    Nu har Strawberry lanserats. Nordic Choice Hotels byter namn och positionerar sig som en utmanare och rebell inom reselivsbranschen.

  • Veckans profil

    Felicia Carlsson MQ

    Felicia Carlsson

    Ansvarig för B2B-försäljning hos MQ Marqet

    Intervju med Felicia Carlsson, om MQ Marqets storsatsning på profilkläder

  • Nyheter från Tillväxtverket

    • Ny film om turism och besöksnäringens betydelse för Sverige

    • Inspireras av projekt som arbetat med hållbar platsutveckling

    • Kunskapsbank för turism och besöksnäring (kunskapbesoksnaring.se)

    • Läs mer om vårt arbete med turism och besöksnäring

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet, 16 maj 2023

    • Lyssna på det inspelade webbinariet: Hållbar tillväxt genom samverkan och partnerskap (56 minuter)

    • Följ med och träffa kvalitetssäkrade internationella researrangörer i Storbritannien!

    • Följ med och träffa kvalitetssäkrade internationella researrangörer i Kina och Indien!

  • Händelser i branschen

    • Revenue Forum – How the Hotel Industry can become a sustainable one (engelska)
      2023-06-08
      • Digitalt
      • revenueforum.net/coming-soon/revenue-forum-webinar-8th-of-june-2023/
    • Branschseminarium: Landsväg och cykelturism – är det verkligen raka spåret?
      2023-06-15
      • Motala
      • forum.vatternrundan.se/branschseminarium/landsvag-och-cykelturism/
    • Järvsö Sustainable Tourism Summit 30 augusti-1 september
      2023-08-30
      • Järvsö
      • jarvsosummit.com/
    • Svenska mästerskapen i Mathantverk 2023 17–19 oktober (save the date)
      2023-10-17
      • Borås
      • www.eldrimner.com/om-eldrimner/35674.sm_i_mathantverk_till_vastra_gotaland_2023.html
    • Turismdagen Jämtland Härjedalen
      2023-10-19
      • Åre
      • jht.se/save-the-date-turismdagen-jamtland-harjedalen-19-oktober-2023/
    • Forum för naturturism, 7-8 november
      2023-11-07
      • Friluftsbyn, Höga Kusten
      • naturturismforetagen.se/forum-for-naturturism/
    • Stockholm Gastronomy Conference 23-26 november
      2023-11-23
      • Stockholm (Aula Magna)
      • www.mynewsdesk.com/se/capitalofgastronomy/news/stockholm-gastronomy-conference-haalls-23-26-november-i-aula-magna-463647
    • Global Sustainable Tourism Councils (GSTC) internationella världskongress, 23-26 april 2024
      2024-04-23
      • Stockholm (Djurgården)
      • corporate.visitsweden.com/om-oss/i-fokus/visit-sweden-gstc/
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2023-05-29 03:43

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 21 2023

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring med mest om Destination, Boende och Evenemang. Destination N...

    • 2023-05-31 16:45

      Nordic Choice Hotels blir Strawberry och intar reselivsbranschen

      Nu har Strawberry lanserats. Nordens främsta hotellkoncern, Nordic Choice Hotels, byter namn och...

    • 2023-05-29 23:16

      Så kan du nyttja Telia Crowd Insights för att skapa databaserade insikter

      Som ni vet vid det här laget så är jag ett stort fan av mätbara resultat och databaserade insikter:) Jag har unde...

    • 2023-05-30 15:01

      Friends of Fridays – ny akademi med fokus på micro learning

      Vill du utvecklas och växa både som person och företagare? Behöver du stöttning i olika frågor? Är du i behov av ...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      Du har skapat en ny upplevelse som du lagt upp på hemsidan. Du har gjort flera inlägg på Facebook och Instagram… men ingen bokar.<...

    • Andrea Hartmann Jovell bloggar om svensk besöksnäring

      Andrea Hartmann Jovell

      Bloggar om utmaningar och framgångsfaktorer för svensk besöksnäring

      Våren är på intåg. Säkert som amen i kyrkan kommer kundlöftena: reklamen om att bli mer som sig själv, koppla av och unna sig varmare dagar ...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      Som ni vet vid det här laget så är jag ett stort fan av mätbara resultat och databaserade insikter:) Jag har under de senaste åren tagit min...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • kontakt@turismnytt.se
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2023 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet