-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Gästbloggare
-
-
Verksamheter till salu
Måste man verkligen ha onlinebokning på sin hemsida?
Boendeanläggningar, aktivitetsföretag och sevärdheter. Alla har de webbplatser. Där man vill att kunderna ska göra bokningar.
Men även om många hemsidor innehåller inspirerande bilder, texter och mer eller mindre flashiga upplägg, så är det många som missar just bokningsfunktionen.
Man har missat att göra det enkelt för kunden att boka och betala online.
Många boendeanläggningar har redan onlinebokning. Men när det kommer till sevärdheter och aktiviteter så saknas ofta den funktionen.
Där är det definitivt många bokningar som går förlorade.
Men varför är det så viktigt att erbjuda onlinebokning på företagets webbplats?
Tänk dig det här scenariot…
En holländsk kvinna sitter hemma i soffan i Rotterdam och funderar på att ta med familjen till Sverige i sommar. Hon ser fram emot att uppleva vild och vacker natur, bo på något mysigt ställe med rödfärg och vita knutar och plocka med sig fina minnen hem tillsammans.
Hon googlar på Sweden nature holidays eller liknande och blir inspirerad av allt som finns att göra och se. Hon hamnar på sajter i allt från Småland, Luleå och Koster.
Det finns mycket hon skulle vilja hinna med under sin första Sverigeresa och just den här kvällen råkar hon fastna för en fisketur i Jönköpingstrakten som ser spännande ut.
Du driver ett nystartat guideföretag och erbjuder fisketurer vid en sjö strax utanför Jönköping. Och just nu sitter den här holländska mamman och kikar på din hemsida.
Nu gäller det!
Av alla webbplatser på hela internet så har hon lyckats hamna på just din hemsida. Som du kämpat så mycket med att få till på ett bra sätt.
På hemsidan visar du upp dina fantastiska och unika erbjudanden.
Som du har översatt till engelska.
Och hon gillar verkligen det hon ser. Men kommer hon att göra en bokning?
Kom igen nu vafan, snälla! Boka!
Tänk om hon plötsligt klickar bort din sida. Och googlar sig vidare. Och bokar någon annans fisketur?
Tänk om hon slirar iväg på en cykeltur i Sörmland istället. Sörmland ligger trots allt bara ett klick bort.
Hela Sveriges utbud ligger ju bara ett klick bort.
Men vi vill inte att de ska klicka sig vidare. Först ska de boka din upplevelse, på din sida!
Vi ska se hur det går här. Hon är fortfarande inne på din webbplats.
Än så länge går allt precis som det ska.
Vad händer?
Det första hon möts av på din sajt är en fantastiskt inspirerande bild på en familj som fiskar. Ett bild på ett barn som drar upp en gädda med ett stort smil (inte gäddan, barnet) ur sjön. Och en nöjd förälder med vita tänder och goretex-jacka hjälper till att håva in den. Fiskeguiden (du själv) i fotot gör tummen upp samtidigt som solnedgången sänker sig bakom tallskogen.
Allt är perfekt.
Bilden är precis det semesterminnet som mamman vill ha. Som hon vill köpa. Av dig.
Bilden är så pass inbjudande och träffar så rätt rakt in i hennes hjärta att hon väljer att läsa rubriken som står intill fotot. Vad står det?
Family fishing adventure for beginners
Hon känner sig träffad.
-That’s me! Det här skulle kanske kunna vara nåt för oss… Tell me more!
Under den fantastiska rubriken levererar du sedan en knivskarp punktlista över varför man ska välja just din fisketur. Hela artilleriet.
Sedan själva säljtexten. Hon skummar sig igenom den också och känner sig nöjd.
Hon klickar på Read more för att få veta mer. Där hittar hon en faktaruta…
Okej, let’s go for it tänker hon! Det här känns ju klockrent.
Hon är redo att göra en bokning!
Men hur ska hon göra nu?
Finns det ingen boka-knapp!?
Hon scrollar snabbt upp och ner på sidan och hittar till slut ett telefonnummer längst ner i sidfoten.
Typ +46708585843543.
Men klockan är redan 10 på kvällen. Och vad är klockan i Sverige? Jag kan väl inte ringa nu?
Vad ska hon göra?
Hon klickar på Contact us i menyn överst på sidan. Där står att hon kan mejla till info@fiskeföretaget.se för att göra en bokningsförfrågan.
Det är sent på kvällen och hon är sugen på att boka. Att få det här avklarat. Det hade suttit väldigt fint att få det här bokat, klart och betalt.
Om hon mejlar lär hon inte få svar förrän i morgon. Eller förresten, det är ju lördag kväll. Då kanske hon inte får svar förrän på måndag? Och tänk om svaret är att det är fullbokat?
Okej, hon kan helt enkelt inte att boka den här fisketuren idag.
Det är då det händer.
Hon går in på google.
Och söker igen.
Och klickar på inspirerande artiklar om fiskeupplevelser i Sverige och hamnar på… nån helt annan hemsida. Hon kikar på fjällstationer, glasbruk, vandringsleder, kanotuthyrning, fjällstationer och en massa andra spännande saker som de kan göra på semestern med familjen.
Och så blev det med den bokningen.
Ingenting.
Du fick inget telefonsamtal. Och inget mejl heller.
Chansen att hon återkommer till din sida och faktiskt gör en bokning senare finns ju fortfarande, men vi kan nog konstatera att det här är ett väldigt vanligt sätt att gå miste om bokningar.
Om du inte kan erbjuda kunden att boka och betala på en gång så riskerar du att förlora många bokningar.
Exakt hur många bokningar man förlorar är omöjligt att veta, men man kan nog vara ganska säker på att om man gör det enkelt för kunden så får man fler bokningar.
Vad hade hänt om du istället för infoadressen hade haft en boka-knapp?
Jo, hon hade fått se dina tillgängliga turer i en kalender, välja ett passande datum, fylla i sina kontaktuppgifter och betala med kort direkt online.
En minut senare hade både hon och du fått ett mejl i inboxen.
Du står i skidliften eller spelar memory med barnen när det plötsligt plingar till i mobilen.
New booking confirmed!
Har du onlinebokning på din hemsida?
Många företagare som erbjuder onlinebokning på sin egen hemsida vittnar om att antalet bokningar ökar. Så var det för WildSweden också. Plötsligt blev allt mycket enklare. Mindre administration, fler bokningar, mer intäkter.
Men hur gör man för att erbjuda onlinebokning? Vad finns det för tekniska lösningar för aktivitetsföretag?
I mitt nästa blogginlägg tänkte jag presentera några olika bokningssystem som du kan kika på.
De erbjuder till största delen nätbaserade utbildningar som passar dig som vill studera flexibelt, men de har även platsbundna utbildningar.
Det stora intresset för klimatsmart resande fortsatte att öka under året till totalt 31,8 miljoner resor med SJ, vilket blev ett nytt rekord.
Utställningen öppnar på Tekniska museet den 17 juli 2019 och visas till och med mars 2020.
Målsättningen är att 100 nya housekeepers står redo inför sommarens högsäsong.
Nu gör Svenska Dansbandsveckan en storsatsning för att locka dansintresserade från Island att besöka eventet i Malung i Dalarna.
Samarbetet med föreningen Nollzon innebär att elbilar prioriteras för de besökare som väljer taxi som färdmedel.
Högfjällshotellet Fjällnäs är en av världens mest romantiska destinationer, enligt det internationella resemagasinet Condé Nast Traveller.
Kompensationen är ett led i flygbolagets ambitiösa program att reducera de klimatpåverkande utsläppen.
Miljöcertifiering är en viktig del av koncernens hållbarhetsarbete och centralt för att nå visionen att vara en dragkraft som utvecklar inlandet.
De goda resultaten från hösten 2018 gör att Gekås nu väljer att utöka öppettiderna mer för 2019.
Blidösundsbolaget AB har i februari 2019 rekryterat Annika Torstenson som Marknads och Försäljningschef. Under hö...
Styrelsen har utsett Kajsa Medin Hansen till Junibackens nya VD. Hon kommer närmast från rollen som digital affär...
För första gången arrangeras Eldfesten på Skansen i samarbete med Riksteatern. Vårvinterns stora utomhusfestival ...
Högfjällshotellet Fjällnäs Est. 1882 är en av världens mest romantiska destinationer, enligt det internationella ...
Kommentera