-
Onlinebokningssystem för aktivitetsarrangörer
Många hotell och vandrarhem har redan onlinebokning. Men när det kommer till aktivitetsföretag så saknas ofta den funktionen. Där är det definitivt många bokningar som går förlorade.
En fråga jag fått många gånger är…
Vilka bokningssystem finns det att välja mellan för aktivitetsarrangörer? Och vilket är bäst?
Jag har frågat runt bland ett större antal framgångsrika aktivitetsföretagare för att fråga just det. Vad kom jag fram till?
För det första…
Det finns en uppsjö med onlinebokningssystem för aktivitetsföretag att välja mellan. Minst hundra. Och fler är på väg. Ingen idé att lista alla här. Men det finns några som är mer populära än andra.
Kan jag nämna några? Absolut, några av de mest populära bokningssystemen för aktivitetsföretag runtom i världen är Rezdy, Bokun, Trekksoft, Checkfront, Bookeo och Rezgo.
Det går inte att säga vilket av dem som är bäst. Det beror helt på vad du har för verksamhet och vilka funktioner du har nytta av.
Gå in på deras sajter och kolla vilka funktioner de erbjuder. Men fundera inte för länge… Välj ett som känns bra och kom igång. Helst igår!
Vilket system rekommenderar jag?
Jag driver WildSweden som säljer aktiviteter och resor i Sverige. Mina kunder finns över hela världen, men mest i Europa. För några år sedan tog jag det stora steget. Jag skaffade mig ett onlinebokningssystem.
Jag kikade runt på nätet, läste blogginlägg, testade några bokningssystem som verkade lovande, ringde och mejlade deras support, och kollade på vilka andra företag som använder de systemen.
Jag signade upp mig på gratis testperioder på några olika system, testade, funderade och valde till slut Rezdy. Men det behöver inte betyda att Rezdy är bäst. Det kan finnas flera andra som är minst lika bra. Och tänk på att jag valde system för flera år sedan och att det har hänt mycket sedan dess.
Jag valde Rezdy för att de hade de funktioner jag ville ha, de hade många användare och jag fick bra respons från supporten. Och priset kändes vettigt. En liten nackdel är att supporten är i USA och Australien, men de svarar oftast på mejl samma dag.
Om jag skulle välja onlinebokningssystem idag kanske jag skulle välja något annat, tex Bokun eller Trekksoft. Men jag är väldigt nöjd med Rezdy.
Vad hände när jag skaffade ett onlinebokningssystem?
Märkte jag nån skillnad?
Ja, vi fick många fler bokningar. Så det var helt klart värt det.
När jag hade installerat onlinebokningssystemet så kunde mina kunder gå in på wildsweden.com för att:
- Se hur många platser som finns kvar på tex en älgsafari
- Klicka på boka-knappen
- Betala säkert och smidigt med kort online
- Få en bekräftelse automatiskt (eller efter ett godkännande av mig, det går att välja)
- Få påminnelser och trevliga välkomsthälsningar dagen innan safarin
- Få uppföljningsmejl och utvärderingsmejl
Plötsligt fick vi många fler bokningar.
Och plötsligt kunde jag som ägare till verksamheten:
- Se alla bokningar i ett översiktligt webb-baserat system
- Se om det är någon som inte har betalt
- Klicka på en knapp så att ett mejl skickas för att be om betalning
- Se vilka som kommer på en viss aktivitet en viss dag
- Låta mina anställda guider logga in för att skriva ut dagens deltagarlista
- Se hur mycket jag sålt för en viss månad och jämföra med föregående år
- Enkelt sälja extra tillval som enkelrumstillägg, transfers och utrustning
- Och så finns det en massa funktioner som jag knappt använder
Håll koll på skillnaden
Jag har märkt att en del blandar ihop onlinebokningssystem med onlinemarknadsplatser.
Vad är vad? Kortfattat…
Onlinebokningssystem gör att du kan ta emot bokningar på sin egen sajt. Det är vad det här inlägget handlar om.
Onlinemarknadsplatser är ett samlingsnamn på sajter som marknadsför och säljer dina aktiviteter. Återförsäljare som säljer dina och andras aktiviteter online helt enkelt. De kallas ofta Online Travel Agencies (OTA). På de sajterna kan du nå ut till kunder som du annars inte skulle nått ut till. Där syns dina aktiviteter bland andra aktiviteter, där kunderna har tillgång till ett stort utbud. Några exempel på onlinemarknadsplatser är ViaTor och GetYourGuide. De säljer alla möjliga aktiviteter över hela världen.
Kom ihåg: Det kan vara jättebra att synas på olika onlinemarknadsplatser men det gör inte att du har onlinebokning på din egen sajt. Onlinemarknadsplatser innebär bara att du finns onlinebokningsbar hos de återförsäljare som dina produkter säljs hos. Så du behöver ändå skaffa ett eget onlinebokningssystem, där kunderna kan boka direkt hos dig.
Så långt är det ganska tydligt vad skillnaderna är. Men sedan blir det krångligt… Det finns något som heter kanalhanterare.
Vad är en kanalhanterare?
Om du har svårt att hänga med så måste du läsa noga extra noga nu…
De flesta onlinebokningssystem som tex Rezdy och Bokun har inbyggda funktioner för att du ska kunna koppla ihop din försäljning med onlinemarknadsplatser (kanaler) som ViaTor och GetYourGuide. En kanalhanterare gör det alltså möjligt att sköta kontakten med onlinemarknadsplatser på ett smidigare sätt. När du kopplar ihop ditt onlinebokningssystem med hjälp av den inbyggda kanalhanteraren till en eller flera onlinemarknadsplatser så behöver du bara hantera antal tillgängliga platser och bokningar i ditt eget system. Kontakten med onlinemarknadsplatser sker mer eller mindre automatiskt. Fördelen med det är att du kan sälja via flera olika onlinemarknadsplatser men du behöver bara hantera produkter och tillgänglighet i ditt eget onlinebokningssystem.
Sammanfattning: Jag ser ofta tillbaka på tiden innan jag hade ett onlinebokningssystem och tänker… Hur fan gjorde jag innan?
- Text: Marcus Eldh
-
Arlanda är först i Europa med nytt inflygningskoncept
Luftfartsverket och Swedavia blir först i Europa med att införa ett nytt inflygningskoncept som kommer minska utsläppen.
-
Ny rockfestival till Norrköping sommaren 2026
Lördagen den 11 juli 2026 arrangeras Rock The Night Festival i Norrköping. Det är Sveriges största tribute-festival.
-
Naturturismföretagen hotas av konkurs efter beslut av Jordbruksverket
Naturturismföretagen hotas av konkurs då Jordbruksverket plötsligt dragit tillbaka sitt godkännande av ett stort projekt.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 43 -25
Mest under Destination, Evenemang, Flyg samt Stöd/Utmärkelser/Initiativ
-
Ett levande stadshotell i hjärtat av Österlen söker ny ägare
Dagens Hotel Svea har sitt ursprung i ett värdshus från 1840-talet och nu är det dags för nästa kapitel i hotellets historia
-
Arctic Bath tilldelas en MICHELIN Key för en enastående destination
Arctic Bath har tilldelats en MICHELIN Key. En prestigefylld utmärkelse som uppmärksammar hotell med enastående helhetsupplevelser.
-
Visit Skåne – ljudmätare avgör om du får stanna i skogsstugan
Visit Skåne lanserar konceptet Stay Quiet för internationella besökare. En vistelse i en skogsstuga under ett villkor: att de håller tyst.
-
Textilier i Jämtland Härjedalen – tema för brittisk gruppresa
Nästa år kommer britter att resa till Jämtland Härjedalen för att uppleva textila hantverk. Företaget Mid Scandinavia Tours har skapat resan.
-
Finalisterna till Värmlands Turismpris och Årets Uppstickare
Nu är det klart vilka som är finalisterna till Värmlands Turismpris 2026 och Årets Uppstickare. Tre aktörer i var kategori har utmärkt sig.
-
Skidaktörer inleder samarbete för att stärka svenska anläggningars synlighet
Freeride och r360 Resort Systems samarbetar för att göra det enklare att boka resor till svenska skidanläggningar.
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Skidaktörer inleder samarbete för att stärka svenska anläggningars synlighet
Att en medieplattform och ett affärs- och bokningssystem inleder ett samarbete är ovanligt. Men det är något som ...
-
Norrköping förvandlas åter till Spökköping under hösten
Upplev mörkrets magi och berättelser i Norrköping. Under höstlovet den 28 oktober till 2 november förvandlas Norr...
-
Ett levande stadshotell i hjärtat av Österlen söker ny ägare
Dagens Hotel Svea har sitt ursprung i ett värdshus från 1840-talet och nu är det dags för nästa kapitel i hotelle...
-
Naturturismföretagen hotas av konkurs efter beslut av Jordbruksverket
Föreningen Naturturismföretagen hotas av konkurs då Jordbruksverket plötsligt dragit tillbaka si...
-
-
Gästbloggare
-