-
Regeringens utredare imponerad av Blekinges besöksnäring
Regeringens tillsatta utredare Britt Bohlin reser runt i landet för att lyssna på och undersöka på hur man kan utveckla besöksnäringen. Hennes uppgift är att ta fram ett förslag till en sammanhållen politik för hållbar turism och växande besöksnäring.
”- Det är roligt att vara i Blekinge som är ett fantastiskt besökslän”, säger Britt Bohlin, särskild utredare för utredningen En sammanhållen politik för hållbar turism och växande besöksnäring.
Britt Bohlin arbetar (när hon inte arbetar med det aktuella regeringsuppdraget) som rådsdirektör Nordiska Rådet och var tidigare landshövding i Jämtlands län.
Träffade företagare, tjänstemän och politiker
Under dagen i Karlskrona träffade Bohlin Blekinges landshövding Berit Andnor Bylund, ett drygt 20-tal av länets speciellt inbjudna företagare, ansvariga tjänstemän och politiker.I inbjudan till länen hade utredningsgruppen önskemål om att det skulle vara en mindre grupp man samtalade med men som ändå kunde ge dem en bra bild av just Blekinge och de speciella förutsättningar och utmaningar som vi står inför om besöksnäringen ska kunna växa på ett bra sätt.
Så förbereddes mötet
Länsstyrelsen i Blekinge län förberedde mötet tillsammans med Region Blekinge och Länsturismchef Leif Wictorén och enades om vad det var man ville visa upp och vilka företag/organisationer och tjänstemän som kunde presentera det på ett bra sätt.Man hade tre timmar totalt att förfoga över och valde att först presentera länets turism och hur den är prioriterad i den regionala strategin. Därefter var det ett pass med utvalda företag och tjänstemän som fick 5 min var att presentera ett område och specifik utmaning. I Blekinge handlade det till exempel om olika ägarskap till besöksmål (statens fastighetsverk, fortifikationsverket, kommuner etc.), försäljning av vin på sin egen gård, utmaningar med att ha utländska ägare till ett besöksmål, strandskydd och andra regler som styr utveckling med mera.
Därefter var det en allmän diskussion och till sist en summering.
Alla var nöjda
Det blev en givande dag och Britt Bohlin samt utredningssekreterare Erika Rosander gav ett mycket positivt intryck och uttryckte en förhoppning och ambition att kunna ge konkreta förslag till regeringen när de lämnar sin utredning den 1 december 2017.
Källa: Länsstyrelsen i Blekinge län
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Länsstyrelsen i Blekinge län
-
Sveriges Bussföretag har lämnat in sitt remissvar på Arlandasamordningens betänkande
Förbundet välkomnar att frågan om Arlandas konkurrenskraft har utretts, men menar att betänkandet underskattar bussens betydelse
-
Succéår för Postmuseum, besökarna ökade med mer än det dubbla
Under året har Postmuseum återetablerat sig som en levande mötesplats i hjärtat av Gamla stan och lockat både återkommande och nya besökare
-
Anu Ala-Outinen utsedd till Årets Entreprenör vid Nordic Women in Tech Awards
Priset hedrar visionära kvinnor i hela Norden som förändrar tekniklandskapet genom innovation, ledarskap och påverkan.
-
Årets turismföretagare i Jämtland Härjedalen är Svenskt Skidskytte i Östersund
Susanne Andersson fick ta emot JHT's Hederspris 2025 och Årets eldsjälar inom turismen i Jämtland Härjedalen 2025 blev Jämtland och Härjedalens Fjällräddare
-
Charlotta Olsson blir ny Sverigechef för Strömma Turism & Sjöfart
Charlotta vill vidareutveckla Strömmas varumärke och skapa fler attraktiva upplevelser för alla
-
Mötesintensiv höst i Kalmar – viktigt bidrag till staden och näringen
Under några veckor i oktober och november välkomnar Kalmar fem olika möten
-
Efter examen – vad gör turismalumnerna från Mittuniversitetet nu?
JHT har kartlagt de alumner som arbetar inom besöksnäringen och som befinner sig i länet.
-
Fler reste med Finnlines i somras – I höst blir det temakryssningar
Under sommaren reste 14 procent fler privatpassagerare med Finnlines jämfört med 2024
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 41 -25
Mest under Destination, Mat och Dryck samt Stöd/Utmärkelser/initiativ
-
Västerbottens besöksnäringsdagar 2025 i Lycksele – del 1
Region Västerbotten Turism bjöd på besöksnäringsdagar med deltagare från de flesta av regionens destinationer samt besöksnäringsföretagare
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Nomineringar till Stora Turismpriset – museer, arrangemang och hotell
Som alltid är många värdiga besöksnäringsaktörer på Tillväxtverkets lista över nominerade till Stora Turismpriset...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 41 -25
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Mat och Dryck...
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – september 2025
Hur går det för besöksnäringen i Göteborg? Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild och ...
-
Pressvisning för Halloween på Gröna Lund – Gnuttarna och eldshow
Då var det dags för kusliga och busiga evenemang att ta scenen – Halloween kryper närmare. Den 8 oktober va...
-
-
Gästbloggare
-