-
SCR Svensk Camping – sveriges campingplatser går mot rekordår
Branschorganisationen SCR Svensk Camping årliga bokningsenkät bland medlemsföretag indikerar att branschen går mot ännu ett rekordår i sommar. Fler än 80 procent av företagarna uppger att bokningsläget är bättre eller lika bra i år jämfört med förra året.
Ett styrkebesked för campingnäringen
Svensk campingnäring verkar förstärka en långsiktig positiv trend. Fjolårets rekord på 17,1 miljoner gästnätter ser nu ut att övertrumfas i sommar. Iallafall enligt en enkätundersökning som SCR gjort bland medlemsföretagen inför den stundande högsäsongen.
För fler än hälften av alla campingplatser som deltog i undersökningen har bokningarna ökat jämfört med förra året och fler än var femte uppger en ökning på över 10 procent.
”Att bokningsläget är bättre i år jämfört med förra året – som blev ett rekordår – trots turbulenta ekonomiska tider, är ett styrkebesked och ett kvitto på att näringen gör många saker rätt och har ett utbud som matchar efterfrågan.” Säger Peter Jansson, tf VD för SCR Svensk Camping.
Enkäten visar att hela 63 procent av campingplatserna tror att 2023 kommer bli bättre än rekordåret 2022. Det är glädjande siffror för branschen men det innebär samtidigt en utmaning för de som ännu inte bokat sitt boende på camping.
”Det börjar nu bli hög tid att boka semestern för de som inte gjort det om man vill resa till de mest besökta destinationerna i Sverige.” Säger Peter Jansson.
Högt tryck på Kronocamping Lidköping
På Kronocamping Lidköping har sommaren rivstartat. Anläggningen som ligger alldeles invid Vänern drivs av tredje generationen Andersson och Söderström. Beläggningen under juni månad har ökat med drygt 20 procent jämfört med fjolåret. Bokningarna inför juli månad ser också bra ut.
”Bokningarna kom in lite senare i år men sedan tog det fart ordentligt. Det lutar åt ett rekordår.” Säger Pernilla Söderström, VD för Kronocamping Lidköping.
Läs mer om SCR Svensk Camping på Turismnytt här.
- Text: SCR Svensk Camping
- Foto: Anna Hult/SCR Svensk Camping
-
SJ och SkiStar samarbetar – fler ska kunna välja tåg till fjällen
SJ och SkiStar inleder ett samarbete för att få fler att välja tåget till skid- och sommarsemestern i de svenska fjällen.
-
Två länder på en resa: Gränslandet – där Norge och Sverige möts
Gränslandet är området där Norge och Sverige smälter samman. Här är tips på unika boenden och upplevelser där.
-
Två tyska kryssningsfartyg kommer till Härnösand och Höga Kusten
De två tyska rederierna Phoenix Reisen och Hapag Lloyd kommer till Härnösand i år. Därmed blir det åtta kryssningsanlöp under säsongen.
-
Destination Östersund vinner värdskapspris för personliga AI-guider
Destination Östersund har tilldelats Visitas pris ”Bästa värdskap inom turistinformation 2024” för sina målgruppsanpassade AI-guider.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 18 -25
Mest under Destination, Boende samt Konstateranden, beslut och rapporter
-
Visit Sweden – upplev Sverige och Bara bada bastu
Snart tar bastukulturen plats i rampljuset inför hela Europa. Samtidigt ser Visit Sweden att intresset för bastu och kallbad växer.
-
Jämtland Härjedalen Turism fyller 30 år – så startade föreningen
Jämtland Härjedalen Turism fyller 30 år som organisation. Men hur startade föreningen? Det går JHT igenom i den här artikeln.
-
Nytt förmånskort från Sweden by Bike lanseras våren 2025
Intresserade företag kan vara med i kortet och få digital synlighet. Ett extra värde i Sweden by Bike Förmånskort är en komma-fram-garanti.
-
Kungliga Djurgårdens Intressenter tar sikte på 2030
Kungliga Djurgårdens Intressenter tar ett nytt kliv framåt i sin utveckling. Nya hållbarhetsmål har antagits och sätter riktningen mot 2030.
-
Melodifestivalen i Jönköping får högt betyg
En turistekonomisk undersökning av Melodifestivalen deltävling 5 i Jönköping visar att besökarna var väldigt nöjda med evenemanget.
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Visit Sweden – ny kommunikationsstrategi för nationen Sverige
Nu lanseras en ny kommunikationsstrategi för nationen Sverige för att underlätta arbetet med att kommunicera om l...
-
Visit Sweden – upplev Sverige och Bara bada bastu
I vår tar den heta bastukulturen plats i rampljuset inför hela Europa. Med låten Bara bada bastu bjuder gruppen K...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 18 -25
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan mest under Destination, Boende samt Konstate...
-
Nytt förmånskort från Sweden by Bike lanseras våren 2025
En ny produkt som inte enbart berör Sweden by Bike och alla cykelturister, utan även besöksnärin...
-
-
Gästbloggare
-