fredag 9 maj 2025
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • SJ och SkiStar samarbetar – fler ska kunna välja tåg till fjällen
    • Två länder på en resa: Gränslandet – där Norge och Sverige möts
    • Två tyska kryssningsfartyg kommer till Härnösand och Höga Kusten
    • Destination Östersund vinner värdskapspris för personliga AI-guider
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 17 -25
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 17-25
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 -25
    • Camping Västkust rekryterar 1000 personer till sommaren
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 7 2025
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 6 2025
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 3 2025
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2025
    • Göteborg & Co söker Kommunikationsstrateg med pressansvar
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 51 -24
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • turismpris
    2016-10-19 10:21

    De vann Stora Turismpriset

    Stora Turismpriset 2016 delades ut på Quality Globe Hotel i Stockholm under tisdagseftermiddagen.

    På plats var representanter från alla nominerade företag och många åhörare från branschen.

    Minglet

    Man välkomnades av Tillväxtverkets trevliga personal och man hade möjlighet att mingla med de nominerade. När Turismnytt minglade så fick alla samma fråga: ”Vad tror ni om era vinstchanser” – och vi fick samma svar: ”- Jag vet inte om vi vinner eller inte, det är så många bra verksamheter som är nominerade”. Detta tycker vi visar på att besöksnäringen är en näring som är unik. Alla ser varandra som kollegor och inte som konkurrenter.

    Näringsministerns syn på besöksnäringen

    Detta med att se varandra som kollegor var något som näringsminister Mikael Damberg, som var på plats, tog upp i sitt tal. ”- För att lyckas att skapa en stor tillväxt inom besöksnäringen så måste alla, företagare och myndigheter, samarbeta”. Damberg talade vidare om att det krävs mycket för att besöksnäringen skall växa ännu mer, till exempel bättre infrastruktur.

    Damberg hade upplevt och lärt sig mycket om besöksnäringen på sin besöksnäringsturné som han genomfört under hösten och tackade alla han träffat. Han bekräftade sin syn på besöksnäringen – att det nu  är en basnäring som behöver stöd från staten för att bli ännu större.

    ”- Ikväll hyllar vi inte bara prisvinnarna utan alla företagare därute som sliter dag ut och dag in”.

    Marcus Eldhs tal

    Marcus Eldh, Wild Sweden, förra årets pristagare berättade hur hans företagsidé ser ut och hur han hela tiden arbetar för att utveckla den genom att åka på inspirationsresor. Marcus som arbetar med upplevelser i den vilda naturen talade om att inte alla företag vill växa mer – ett av dem är hans eget. ”- Man måste kunna se möjligheterna även i att människor väljer att driva mindre företag”. Näringsministern nickade och höll med.

    Vinnarna på galan

    När de nominerade skulle presenteras med korta filmsnuttar suckade flera i salen. ”- De nominerade var så många att man glömmer bort vilka de är”, sade en åhörare.

    Vinnaren av Det Stora Turismpriset 2016 blev Gotlands museum. Museet har länge arbetat med att utveckla sin verksamhet och erbjuder idag utställningar både från dåtid och nutid. Pristagaren fick förutom äran 100.000 kronor.

    Överraskningen på galan var att ytterligare ett pris delades ut, ett entreprenörspris. Priset gick till Little Rock Lake.

     

    Middagen efteråt

    Efter prisutdelningen fick alla gäster ta del av en middagsbuffé. Det var många som passade på att prata med varandra om sina verksamheter.

     

    Fler bilder kommer att publiceras under dagen..

    På bilden ovan: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg, Gotlands Museums chef Lars Sjösvärd samt Stiftelsens ordförande landshövding Cecilia Schelin Seidegård.

    • Text: Maria Lindqvist
    • Foto: Fotograf Ulf Berglund AB
    Tweet
  • SJ arbetar för att sätta in fler avgångar och snabbtåg mellan Stockholm och Åre. SkiStar möter därmed gästens behov bättre.
    2025-05-07 14:44

    SJ och SkiStar samarbetar – fler ska kunna välja tåg till fjällen

    SJ och SkiStar inleder ett samarbete för att få fler att välja tåget till skid- och sommarsemestern i de svenska fjällen.

  • Gränslandet erbjuder mycket. Exempelvis flytande igloos utanför Årjäng. Krappeto i norska Haldenkanalen. Eller vandring i Finnskogen.
    2025-05-07 14:12

    Två länder på en resa: Gränslandet – där Norge och Sverige möts

    Gränslandet är området där Norge och Sverige smälter samman. Här är tips på unika boenden och upplevelser där.

  • Den 22 september besöker både rederiet Birka Gotland och Hapag Lloyd Härnösand i Höga Kusten.
    2025-05-07 12:25

    Två tyska kryssningsfartyg kommer till Härnösand och Höga Kusten

    De två tyska rederierna Phoenix Reisen och Hapag Lloyd kommer till Härnösand i år. Därmed blir det åtta kryssningsanlöp under säsongen.

  • Destination Östersunds Mikael Jonsson och Elisabeth Richardsson tog emot priset inför en stor publik på Visitadagen.
    2025-05-07 00:10

    Destination Östersund vinner värdskapspris för personliga AI-guider

    Destination Östersund har tilldelats Visitas pris ”Bästa värdskap inom turistinformation 2024” för sina målgruppsanpassade AI-guider.

  • Göta Kanal - Så semestrar svensken i svensk besöksnäring
    2025-05-05 03:39

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 18 -25

    Mest under Destination, Boende samt Konstateranden, beslut och rapporter

  • Bastun i Jubileumsparken, Göteborg. En av pärlorna som Visit Sweden tipsar om.
    2025-05-05 00:06

    Visit Sweden – upplev Sverige och Bara bada bastu

    Snart tar bastukulturen plats i rampljuset inför hela Europa. Samtidigt ser Visit Sweden att intresset för bastu och kallbad växer.

  • En artikel från Östersundsposten om Jämtland Härjedalen Turism start på Vemdalsskalet år 1994.
    2025-05-03 23:58

    Jämtland Härjedalen Turism fyller 30 år – så startade föreningen

    Jämtland Härjedalen Turism fyller 30 år som organisation. Men hur startade föreningen? Det går JHT igenom i den här artikeln.

  • För cykelturisten innebär Sweden by Bike Förmånskort exklusiva rabatter på boende, cykeluthyrning, mat och dryck samt sevärdheter och aktiviteter.
    2025-05-03 23:36

    Nytt förmånskort från Sweden by Bike lanseras våren 2025

    Intresserade företag kan vara med i kortet och få digital synlighet. Ett extra värde i Sweden by Bike Förmånskort är en komma-fram-garanti.

  • En gång fanns det en gräns som stängde ut allmänheten från Djurgården. Idag står Blå porten öppen. Kungliga Djurgårdens Intressenter arbetar gemensamt för en hållbar utveckling.
    2025-05-03 00:45

    Kungliga Djurgårdens Intressenter tar sikte på 2030

    Kungliga Djurgårdens Intressenter tar ett nytt kliv framåt i sin utveckling. Nya hållbarhetsmål har antagits och sätter riktningen mot 2030.

  • Melodifestivalen deltävling 5 i Jönköping, som arrangerades den 28 februari - 1 mars 2025 i Husqvarna Garden, lockade 14 359 besökare.
    2025-05-03 00:10

    Melodifestivalen i Jönköping får högt betyg

    En turistekonomisk undersökning av Melodifestivalen deltävling 5 i Jönköping visar att besökarna var väldigt nöjda med evenemanget.

  • Veckans profil

    Teres Gärdin, VD Jämtland Härjedalen Turism

    Teres Gärdin

    VD för Jämtland Härjedalen Turism

    Efter fem år på posten berättar Teres hur hon jobbar, vad som är viktigt för destinationen och var hon får sin energi

  • Nyheter från Tillväxtverket

    • Tillväxtverket

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet, 29 april

    • Film att använda: Så bidrar globala gäster till din affär

    • Delta på Swedish Workshop Storbritannien 2025

    • Digitala föreläsningar om den globala resenären

  • Händelser i branschen

    • Svenska Resebranschföreningens vårmöte
      2025-05-13
      • Stockholm
    • Besöksnäringsforum – Destination Eskilstuna
      2025-05-22
      • Eskilstuna
      • form.apsis.one
    • Almedalsveckan 23-27 juni
      2025-06-23
      • Visby
      • www.almedalsveckan.info/
    • Svensk mountainbikekonferens – Platsutveckling med cykling som medel 1-2 september
      2025-09-01
      • Järvsö
      • cykelframjandet.se/svensk-mountainbike-konferens/
    • Besöksnäringsforum – Region Västerbotten Turism 1-2 oktober
      2025-10-01
      • Lycksele
    • BarCamp – Nätverket Hållbar Besöksnäring 6-7 oktober (save the date)
      2025-10-06
      • Skaraborg
    • Turismdag – JHT (save the date)
      2025-10-16
      • Jämtland
    • Stockholm Beer & Whisky Festival, 24-25 oktober
      2025-10-24
      • Stockholm (Nacka Strand)
      • stockholmbeer.se/om-massan/
    • Visit Smålandsdagen – Save the date
      2025-11-06
      • Växjö
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2025-05-02 00:47

      Visit Sweden – ny kommunikationsstrategi för nationen Sverige

      Nu lanseras en ny kommunikationsstrategi för nationen Sverige för att underlätta arbetet med att kommunicera om l...

    • 2025-05-05 00:06

      Visit Sweden – upplev Sverige och Bara bada bastu

      I vår tar den heta bastukulturen plats i rampljuset inför hela Europa. Med låten Bara bada bastu bjuder gruppen K...

    • 2025-05-05 03:39

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 18 -25

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan mest under Destination, Boende samt Konstate...

    • 2025-05-03 23:36

      Nytt förmånskort från Sweden by Bike lanseras våren 2025

      En ny produkt som inte enbart berör Sweden by Bike och alla cykelturister, utan även besöksnärin...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      Jag har funderat mycket på vad det är som gör att vissa paket blir succé och andra blir liggande på en undangömd del av hemsidan....

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      Så stärker du din synlighet i digitala kanaler som småskalig dryckesproducent – med gårdsförsäljningen som språngbräda ...

    • Andrea Hartmann Jovell bloggar om svensk besöksnäring

      Andrea Hartmann Jovell

      Bloggar om utmaningar och framgångsfaktorer för svensk besöksnäring

      Besöksnäringen lyfts ofta fram som tillväxtmotor. Många är de kommuner och regioner som stångas med att formulera tillväxtstrategier för jus...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, trender och hållbara måltidskoncept

      Trenderna 2025 visar på en stark efterfrågan på autenticitet, hållbarhet och innovation. Genom att satsa på hyperlokala smaker, förstklassig...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2025 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet