-
Stromma – långresa på Göta kanal alltmer populärt
Rederiet Stromma fortsätter att ha ett kraftigt bokningstryck efter pandemin. Många utländska turister står i kö efter att få uppleva Sverige. Speciellt Göta kanal lockar. Uppmärksamhet i TV och film kan ha bidragit till det ökande intresset.
Den tyska marknaden har fått en extra injektion
Göta kanal har alltid varit en populär sightseeingtur för den utländska marknaden. Inför säsongen märks det framför allt på bokningar för de längre resorna. 4-6 dagarsturer (en ökning med 38 % respektive 42 % jämfört med år 2019) är populära bland utländska och svenska gäster i år.
Särskilt högt är trycket att få åka längs med Göta kanal bland de tyska turisterna. Men besökare från Danmark och Norge har också visat ett ökande intresse för kanalen.
”Vi har en bra och kvalitativ produkt som lockar gäster från hela världen. Tyskarna har alltid varit en relativt stor målgrupp och nu har den tyska marknaden fått en extra injektion. Det har skett med hjälp av en dokumentärfilm om Göta kanal. Den sändes första gången för ett par år sedan och nu har den repriserats. Den charmar tyskarna rejält.” Säger Peter Henricson, Sverigechef på Stromma som äger Göta kanalbolaget.
Även svenskarna bokar de längre resorna
Nytt för i år är dock att även svenskarna bokar de längre resorna i sommar. Stromma har sett en ökning på 47 % i jämförelse med år 2019.
”Det är alltid roligt när vi ser att turister vill tillbringa längre tid på våra resor. Den svaga kronan förstärker viljan att semestra här hemma.” Säger Peter Henricson.
Läs mer om Stromma på Turismnytt här.
- Text: Stromma
- Foto: Almerängfoto
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 3 2026
Mest under Destination, Möten/Event, Evenemang och Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Göteborg utsedd till Sveriges främsta idrottskommun och evenemangskommun
Lyfter Göteborgs långsiktiga och strategiska arbete för att vara en levande idrotts- och evenemangsstad
-
Thérèse Lorenius utses till ny Business Director för VR Snabbtåg
Hon har en gedigen bakgrund i ledande befattningar på SAS bland annat
-
Skellefteå Kraft ska producera hållbart flygbränsle i Skellefteå
SkyKraft kommer bli en produktionsanläggning för hållbart flygbränsle. Ett samarbetsprojekt mellan Skellefteå Kraft och SkyNRG.
-
Ny rekordnivå – besökare spenderar 10,6 miljarder i Norrbottens kommuner
En ökning med 14 % jämfört med mätningens första år 2019
-
1 359 250 besökte Vasamuseet år 2025 och VRAK slog besöksrekord
Det blev publikrekord på Vasamuseet i oktober och december. Vrak – Museum of Wrecks slog besöksrekord året 2025.
-
Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft
För en växande internationell målgrupp är det upplevelser som kombinerar smak, plats och mänskliga möten som avgör valet av resmål
-
Nu öppnar Skistar Hammarbybacken för skidåkning
Även skidskolan drar igång.
-
Över 570 000 resenärer kryssade med Birka Gotland under 2025
Birka Gotland har avslutat sitt första hela kalenderår i trafik, med drygt 570 000 resenärer. En ökning med 30 % jämfört med 2024.
-
Mörkrets möjligheter – Tänk om mörkret är besöksnäringens mest outnyttjade naturtillgång
Kan bli en ännu starkare reseanledning om vi utvecklar den
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Flyg, Museer ...
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – november 2025
Hur går det för besöksnäringen i Göteborg? Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild och ...
-
1 359 250 besökte Vasamuseet år 2025 och VRAK slog besöksrekord
Det blev publikrekord på Vasamuseet i oktober och december år 2025. När besökssiffrorna för året...
-
Västerbottensföretag till resemässa i Nederländerna 8-11 januari
Intresset för natur- och kulturupplevelser i norra Sverige fortsätter att vara starkt på den internationella mark...
-
-
Gästbloggare
-