-
Svensk vinst på Euro Attractions Show 2015
Årets fackmässa för nöjesparker Euro Attractions Show, EAS, har genomförts i Göteborg. Det är första gången som Sverige är värdnation för mässan som är det största i sitt slag i Europa. Bakom arrangemanget i år stod Svenska Nöjesparksföreningen, SNPF och IAAPA, International Association of Amusement Parks and Attractions. Den svenska Infrastrukturministern Anna Johansson pratade om att det finns ett stort behov av en välfungerande infrastruktur och att regeringen därmed kommer att satsa mycket på underhåll av väg och järnväg samt kollektivtrafik. Under mässan delades det ut ett pris ”European Star Award” där Lisebergs berg- och dalbana Balder, som är byggd i trä, fick ta emot förstapris. Även nöjesparkens attraktioner , Mechanica och Helix vann priser. De vann andrapriset i ”Europe´s Best Wooden Coasters”, i ”Europe´s Best New Attractions” och i ”Europe´s Best Steel Coasters”.
VD för Lisberg Andreas Andersen är jättestolt över att parkens attraktioner kan mäta sig med de allra bästa i Europa.
På mässan kunde besökaren gå runt bland 425 utställare, gå på seminarier och mingla. Dessutom höll Liseberg öppet för att provåka och titta på parken. Totalt 9000 personer från branschen var anmälda.
Källa: Näringsdepartementet, Liseberg, Svenska Mässan- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Liseberg
-
Träd på vift – ett överraskande inslag i Kalmar stadsmiljö
Grönska är viktigt för en stadskärna. Träd på vift är början på en serie inslag som kommer dyka upp i Kalmar framöver.
-
Rekord i kommersiella övernattningar i Trelleborg
När Tillväxtverket redovisar den officiella inkvarteringsstatistiken så visar det att Trelleborg slog rekord i gästnätter 2025.
-
Plan 5 nyinvigs på Kulturhuset i Stockholm – konst, musik och mat
I maj nyinvigs plan 5 i Kulturhuset vid Sergels torg. Med ny planlösning samspelar här konst, musik och restaurang.
-
DreamHack genererade över 100 miljoner till Stockholm
En utvärdering från Upplevelseinstitutet visar att DreamHack Stockholm 2025 gav ett betydande ekonomiskt tillskott till regionen.
-
Marcus Eldh – Vild och vacker natur – värdefullt för turismen
”Ju fler som klickar hem thai-mat och kollar på AI-genererade dansande kameler medan de går på löpbandet på gymmet, desto större blir behovet av att komma ut i verkligheten, ut i naturen.”
-
Antikrundan besöker Kalmar i sommar – tre avsnitt spelas in
Kalmar är en av de städer som får besök av Antikrundan i sommar. Nytt för i år är att tre avsnitt spelas in i varje stad.
-
En bokstav och 25 mil: Linköping och Lidköping växlar upp kampen mot förväxlingen
Tinderdejter i fel stad och turister som åkt vilse. Nu växlar Linköping och Lidköping upp sin kampanj för att stoppa förvirringen.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 17 2026
Mest under Destination, Evenemang, Museer och Utställningar samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
2025 blev ett nytt rekordår för Höga Kusten
Höga Kusten fortsätter att stärka sin position. Under 2025 noterades 749 868 gästnätter - en ökning på 14,4 % jämfört med 2024.
-
Visit Sweden: Så kan världsläget påverka turism till Sverige
Intresset för att resa till Sverige är högt enligt Visit Sweden. Trots världsläget, energipriser och den globala osäkerhet som råder.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Gröna Lund – premiär för Spindeln och en explosion av K-pop
Den 23 april var Turismnytts Jakob Norrby och Isa Mörk på pressvisningen av Gröna Lund. Den nya ...
-
Rätt gäster, bättre affärer & starkare upplevelser – naturturismbranschen samlas i Stockholm
Naturturism är en av de starkaste reseanledningarna, nationellt och internationellt. Samtidigt står många...
-
Visit Sweden: Så kan världsläget påverka turism till Sverige
Sommarens högsäsong för turism närmar sig. Intresset för att resa till Sverige är högt. Detta trots världsläget, ...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 17 2026
Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang, Museer och Utställningar samt Konstateranden/Beslut/Rapp...
-
-
Gästbloggare
-