-
Sylvia Nylin blir ny VD för Destination Kalmar
Nu är det klart att Sylvia Nylin blir ny VD för Destination Kalmar.
“Vi är väldigt nöjda och glada över att vi kan knyta till oss Sylvia. Hon kommer att bidra med stor kunskap och energi som behövs för att föra Kalmar in i framtiden.” Säger Lasse Johansson, ordförande för Destination Kalmar AB.
“Destinationen har potential att utvecklas och Sylvia har en stor roll i processen att uppnå det.” Säger Lisa Jalmander, vice ordförande, Destination Kalmar AB.
“Vi får med denna rekrytering en ny vd med bred erfarenhet av lednings- och utvecklingsarbete från många olika sektorer i samhället. Sylvias kompetens inom kommunikation och att arbeta med att etablera och utveckla relationer med partners och andra intressenter kommer att stärka bolagets fortsatta utveckling.” Säger Ulrick Hultman, VD för Kalmar Kommunbolag AB.
Ser fram emot att bidra med sina erfarenheter
Sylvia Nylin har tidigare arbetat bland annat som VD för Svenska Möten och vice generalsekreterare vid Svenska Turistföreningen. Hon börjar sin anställning på Kalmars destinationsbolag i september.
“Kalmar är en fantastisk kommun med stor potential och jag ser fram emot att få bidra med mina erfarenheter till Kalmars fortsatta utveckling och självklart också att hitta mina små egna smultronställen i regionen.” Säger Sylvia Nylin. “Från mina år inom besöksnäringen tar jag bland annat med mig lärdomar om hur viktigt det är med samverkan mellan alla lokala aktörer och intressenter för att nå framgångar. Den kunskapen i kombination med mitt stora intresse och kunskaper inom kommunikation, hållbarhet och digitalisering tror jag blir en bra kombination för uppdraget.”
- Text: Destination Kalmar
- Foto: Destination Kalmar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 -25
Mest om Destination, Flyg, Evenemang och Hållbarhet/Tillgänglighet
-
Turismnytts sammanfattning av Almedalsveckan 2025 – del 2
Som ni såg i del 1 blir det inte något analytiskt långt redaktionellt mästerverk med journalistisk höjd om årets Almedalsvecka utan en sammanställning av anteckningarna från de olika seminarierna. Lit...
-
Läckö-Kinnekulle söker Operativ Marknadskommunikatör och Vikarierande Destinationsutvecklare
Destination Läckö-Kinnekulle söker två nya kollegor. En operativ marknadskommunikatör och en vikarierande destinationsutvecklare.
-
Swedish Lapland – Norrbottniska smakvägar synliggör matdestinationer
Norrbottens livsmedelsstrategi; Nära Mat och Swedish Lapland Visitors Board krokar arm i ett projekt för att öka matproducenters synlighet.
-
Katrineholm syns i Stockholms tunnelbana igen
I sommar är Katrineholm återigen synlig på reklam i Stockholms tunnelbana – denna gång för att lyfta fram boendemöjligheter.
-
Nöjda besökare och goda effekter av Ishockey-VM i Stockholm
Stockholm får högt betyg som värdstad för Ishockey-VM. En ny rapport visar att den turismekonomiska effekten var 729,9 miljoner kronor.
-
Fem nya reseguider gör det enklare att hitta sitt Järvsö
Nu har det blivit enklare att hitta rätt i Järvsö. Med fem nya reseguider vill destinationen göra det roligare att planera sin vistelse.
-
The Crane Hotel – ett nytt hotellkoncept i Hudiksvall
Där den första hydrauliska kranen uppfanns i Hudiksvall växer The Crane Hotel fram. Ett hotell med fokus på gemenskap och återhämtning.
-
Yrkeshögskolan satsar på gårdsförsäljning – ny kurs får grönt ljus
Hållbar affärsutveckling inom gårdsförsäljning från YH Akademin har nu fått ett positivt beslut från Myndigheten för yrkeshögskolan.
-
Krönika: OS i Göteborg – Starten för framgångssagan om evenemangsstaden
Stefan Gadd, fram till nyligen presschef på Göteborg & Co, berättar minnen från destinationens resa till det den är idag
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Turismnytts sammanfattning av Almedalsveckan 2025 – del 1
Vi gör det enkelt. Istället för att skriva ihop något analytiskt om Almedalsveckan som aldrig blir klart eller bl...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 26 -25
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan mest under Destination, Boende, Evenemang, H...
-
Turismforskare prisas för metod att mäta det icke mätbara
I denna artikel från Mittuniversitetet kan ni läsa mer om hur de gör. Forskare vid Etour Research Centre på M...
-
Yrkeshögskolan satsar på gårdsförsäljning – ny kurs får grönt ljus
Yrkeshögskolekursen Hållbar affärsutveckling inom gårdsförsäljning har nu fått ett positivt besl...
-
-
Gästbloggare
-