-
Vandrarhem hotas av försäljning
Högbonden är en ö som ligger i Kramfors kommun. Ön ingår i ett naturreservat men ägs av Naturvårdsverket. Det är Länsstyrelsen som förvaltar naturreservatet åt Naturvårdsverket.På ön ligger Högbondens vandrarhem som arrenderas och drivs av Marie och Olle Eriksson.Då naturvärden inte står i proportioner till kostnader vill nu Naturvårdsverket sälja en del av fastigheterna på ön. Nu kanske vandrarhemmet tvingas lägga ned sin verksamhet och att allmänheten därmed inte får tillgång till platsen. Högbondens fyr ägs av Sjöfartsverket och kommer inte att säljas. Men Naturvårdsverket har bekostat och genomfört en avstyckning av flera av de andra fastigheterna och en mäklare ska nu gå vidare med försäljningen.
För Marie och Olle Eriksson löper deras tid som arrendatorer snart ut. Hade de fått skulle de mer än gärna fortsätta att driva verksamheten. Men farhågan är att tiden då allmänheten får njuta av Högbondens magiska natur och historia snart är förbi.
Källa: Allehanda- Text: Maria Lindqvist
-
Cykelturismen i Sverige växer – drivs av internationella naturtrender
Utvecklingen av cykelturismen drivs av internationella besökare. Sverige står sig starkt som en cykeldestination enligt Visit Sweden.
-
Stockholm bubblar inför sommaren – tillväxt och högtryck i besöksnäringen
Stockholm går in i sommaren med starka signaler från besöksnäringen. Gästnätter ökar och bokningsläget är starkt.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 23 2026
Mest under Flyg, Museer och utställningar, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Konstateranden/Beslut/Rapporter.
-
Dags att boka in sig på årets BarCamp – 7-8 september i Karlstad
Besöksnäringens ledarforum för alla som vill driva på utvecklingen mot en snabbare omställning och möta likasinnade
-
Skaraborg är rikt på konstupplevelser – ny roadtrip lanseras
Visit Skaraborg lanserar en roadtrip på temat konst, vilket gör det enklare än någonsin att upptäcka destinationens kultur.
-
2026 års utgåva av MICHELIN Guide Nordic Countries
Nio nya restauranger i Norden har belönats med sin första MICHELIN-stjärna. Svenskar uppmärksammas i guiden.
-
SkiStars klimatarbete uppmärksammas i Europe’s Climate Leaders 2026
SkiStar har tagit plats på Europe's Climate Leaders 2026. Listan lyfter europeiska företag som gjort framsteg i sitt klimatarbete.
-
Från kursgård till skärgårdsdestination – ett nytt Marholmen
Efter år av intensiv utveckling mot målet att bli en självklar året-runt destination, står ett nytt Marholmen klart i sommar.
-
Rörstrand 300 år – mer än ett jubileum, ett arbete med platsens berättelse
När Rörstrand firar 300 år som varumärke uppmärksammas Lidköping. Arbetet med jubileet har handlat om mer än ett firande.
-
r360 växer och gasar: Stärker organisationen och går in i strategiskt partnerskap
Det är högtryck hos r360 som är marknadsledande leverantör av affärs- och bokningssystem för nordiska fjälldestinationer
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 22 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang, Ko...
-
Från värdskap till internationella affärer – årets Forum för naturturism pekade framåt
Forum för naturturism 2026 blev en mötesplats där internationella trender omsattes i konkreta verktyg och diskuss...
-
r360 växer och gasar: Stärker organisationen och går in i strategiskt partnerskap
Det råder högtryck hos r360 Resort Systems AB. Som en marknadsledande leverantör av affärs- och bokningss...
-
ESS Group – en pressrelease som blev ett brev om 116 000 kg plast
En riktig pressrelease börjar med datum och ett bolagsnamn i fetstil. Den har oftast ett citat från en VD som låt...
-
-
Gästbloggare
-