-
Vänersamarbetet – stort intresse för strand- och stadsnära fiske
I april 2021 publicerades en ny digital karta för strand- och stadsnära fiske i Vänern. Kartan har i juni 2025 passerat 1 miljon visningar på fyra år. Användningen av kartan tyder på att det finns ett väldigt stort intresse för det enkla fisket.
Fiske i Vänern är tillsammans med cykling, vandring, paddling och båtliv ett viktigt tema som ingår i Lake Vänern Grand Tour. Det är det samlade begreppet för att utveckla Vänern som en hållbar destination.
Marknadsföra, informera och tillgängliggöra fisket
För att bland annat informera och tillgängliggöra fisket i Vänern för en bredare målgrupp så togs en digital karta för strand- och stadsnära fiske fram 2021. Detta inom ett tidigare projekt finansierat av Leader och Fiskeområde Vänern i samarbete med lokala sportfiskeklubbar.
Mer information om den digitala fiskekartan finns här.
Sportfiske är ett av de allra största fritidsintressena i Sverige. Sportfisket i Vänern förknippas oftast med fiske från båt efter lax, öring, gädda och gös. Men faktum är att båt inte är ett måste.
“När vi tog fram kartan ville vi både marknadsföra, informera och tillgängliggöra det enkla fisket för fler som besöker och bor vid sjön.” säger Simon Jonsson, processledare på Vänersamarbetet och tidigare projektledare på Fiskeområde Vänern. “Kartan var också en del i att öka kunskapen om fisket i och runt Vänern. Samt som ett stöd för turistinformatörer och personal inom besöksnäringen.”
Här kan ni läsa mer om Vänersamarbetet på Turismnytt.
- Text: Vänersamarbetet
- Foto: Matilda Leijon
-
Spritmuseum ger 250 000:- till ny forskning om svensk alkoholkultur
Spritmuseum delar årligen (sedan 1998) ut stipendium för att främja forskning om svensk dryckes- och alkoholkultur
-
Göteborg kan inte låta bli, nu återuppstår namnet Göteborgskalaset
Göteborgs Kulturkalas byter namn och återtar det tidigare namnet Göteborgskalaset
-
First Camp fortsätter vintersatsa – förvärvar Camp Ripan i Kiruna
Fortsätter sin satsning på vinterturism
-
SkiStar samarbetar med OKQ8 för att minska gästernas klimatavtryck
SkiStar och OKQ8 vill göra det billigare att tanka förnybar diesel på vägen till fjällen
-
Bakslag för nattågstrafiken till Norrbotten
Trafikverket har aviserat att Norrbotten framöver ska trafikeras av ett nattåg, i stället för två som i dagsläget
-
Naturturismföretagen stärker ekonomin – redo att möta Jordbruksverket i rätten
Föreningens likviditet är nu säkrad inför rättsprocessen mot Jordbruksverket
-
Stora Karlsö vinnare av Stora turismpriset 2025
En av världens äldsta naturskyddade platser – och samtidigt en modell för framtidens hållbara besöksnäring
-
Marcus Eldh bloggar: Guiden som resurs för levande vandringsleder
De som inte har så stor vana av naturen behöver guider
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 49 2025
Mest under Destination, Boende, Tåg samt Konstateranden, beslut och rapporter
-
Hällsnäs storsatsar – 32 nya rum med naturen som inspiration
Hällsnäs utanför Göteborg fortsätter att utvecklas. 32 nya hotellrum har byggts med naturen som inspirationskälla.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Förenklade och förbättrade regler för delägare i fåmansföretag – Hur berörs du?
När börjar de nya reglerna gälla? Riksdagen har nu beslutat att anta ny lagstiftning för delägare i fåma...
-
Stena Line, SkiStar och Sembo lanserar nya skidsemesterlösningar
De senaste åren har danskarna i allt högre grad valt de svenska fjällen som sin vinterfavorit. Nu gör Ste...
-
Outdoor Festival satsar på destinationer och naturturism i Sverige
Outdoor Festival går nu in på sitt femte år på Djurgården i Stockholm och tar samtidigt ett strategiskt k...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 49 2025
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende, Tåg s...
-
-
Gästbloggare
-