måndag 25 maj 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Världscupen i orientering sätter Skara och Lidköping på den internationella kartan
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 21 2026
    • Debattartikel – Ett resegarantisystem som driver företagen ur landet
    • SkiStar – fler bokar fjällsemester i sommar till Sälen och Åre
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
    • HOUSE OF PEOPLE söker MICE säljare och Bokning & Säljkoordinator
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
    • Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 14 2026
    • Kommunikatör sökes till Upplev Norrköping
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 12 2026
    • Arctic Sweden Visitors Board söker ny organisationskommunikatör
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 46 2025
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • En skidåkare i Stöten i Sälen.
    2023-11-03 19:12

    Vinteranläggningarnas nyheter för säsongen – Stöten i Sälen & Idre Fjäll

    Sveriges anläggningar i fjällen förbereder sig inför en ny vintersäsong med roliga nyheter för alla åldrar. I den här artikeln ser ni vad Stöten i Sälen och Idre Fjäll kommer att erbjuda.

    Stöten i Sälen – Ski Lodge Soltorget är anläggningen största investering

    Sälens nordligaste skidanläggning gör sig redo för att möta ännu en succévinter. I vanlig ordning så är nyheterna som presenteras många. Stöten i Sälen öppnar för säsongen den 14 december.

    ”Vi har många nyheter att presentera i Stöten inför kommande säsong. Men den nya Ski Lodgen är vår enskilt största satsning någonsin! Stöten Ski Lodge Soltorget kommer, inte minst genom sitt unika läge mitt i backen, att bidra oerhört till gästernas totala skidupplevelse.” Säger Johan Thorn, VD för Stöten i Sälen AB.

    Stöten Ski Lodge Soltorget är anläggningens hittills största investering. Med en prislapp på 250 miljoner kronor. Boendet har getts ett strategiskt och unikt läge mitt i backen. Det inrymmer totalt 49 lägenhetsrum.

    Innanför entrén välkomnar en lounge, med brasa och ett 50-tal sittplatser. I anslutning ligger baren som erbjuder ett brett utbud av dryck och olika snacks. I Ski Lodgen finns det även en skidshop med uthyrning, Vargys barn-utrymmen och en avkopplande relaxavdelning. Upplev smakrika matupplevelser på den nya fjällbistron som serverar klassiker som bland annat Wallenbergare, biff Rydberg och toast Skagen.

    Stöten i Sälen – Soltorget har fått ett ansiktslyft och nya Familjebacken

    När det kommer till boendefronten så finns det två till nyheter. Från och med säsongsstart kommer samtliga fjällägenheter i Dalaviste samt Fjällvyn Ranchen att vara nyckelfärdiga.

    Hela Soltorget har fått ett rejält ansiktslyft. Det populära familjetorget är nu ännu hjärtligare då ytorna breddats betydligt. Jaktstugan är borta men det finns ett nytt matalternativ på Stötentorget och Vattufjäll. Där ska det öppna en ny hamburgeria som även serverar wraps, sallader och korvmenyer.

    Anläggningen bjuder på nya nedfarter till säsongen. Familjebacken har kommit till genom att den tidigare skråvägen ner till nedfarten Granen breddats ut rejält och transformerats till en backe. Som pricken över i är nedfarten även belyst hela vägen ner.

    Vargys äventyrsbana för barnfamiljen har utökats med fler attraktioner. Stöten Race Academy har utvecklats med längre nedfarter och högre fallhöjd som ger mer utmanande träningsmöjligheter. För att göra längdåkning mer tillgänglig för alla så har man också byggt en välkomnade längdstart vid Stötentorget.

    Och sist men inte minst så har snöläggningssystemet fortsatt att utvecklas och uppgraderats. En bonus med det uppgraderade systemet är att elförbrukningen minskar.

    Vinteranläggningarnas nyheter för säsongen – Stöten i Sälen & Idre Fjäll
    Foto: Idre Fjäll

    Idre Fjäll – Längdskidspår speciellt utformat för motionärer

    Den 20 oktober öppnade portarna på Idre Fjäll till en försäsong full av möjligheter för alla vinterälskare. (Ifall fler nyheter meddelas så kommer artikeln att fyllas på i efterhand.)

    En av de mest spännande nyheterna för vintern är ett längdskidspår speciellt utformat för motionärer. Den 2,2 km långa slingan möjliggör längdskidåkning för motionärer även under den stundande tävlingssäsongen. Därtill har den alpina arenan genomgått en uppgradering med ny belysning som säkerställer optimala träningsmöjligheter för träningsgrupperna.

    ”Äntligen är vintern här igen, och vi ser fram emot en fantastisk säsong. Det är alltid glädjande att introducera nyheter som kommer att förbättra våra besökares upplevelser.” Säger Calle Enarsson, försäljningschef på Idre Fjäll.

    För att säkerställa att det finns tillräckligt med snö på försäsongen så har Idre Fjäll infört nya och effektivare metoder för att spara snö. Genom att bland annat placera snöhögar strategiskt runt Skidstadion har man minimerat transportbehovet och optimerat snöläggningen.

    Den 18 december smygöppnar Idre Fjäll med en ny alpin nedfart, också för motionärer. Egentlig premiär för anläggningen äger rum den 21 december.

    Fler artiklar om vad som är nytt för vintern på fjällanläggningarna kommer de närmaste veckorna. Här kan ni läsa om Branäs & Järvsöbacken.

    • Text: Stöten i Sälen & Idre Fjäll
    • Foto: Henrik Trygg
    Tweet
  • Den 28–31 maj riktas idrotts ögon mot Sverige när världscupen i orientering avgörs i Skara och Lidköping.
    2026-05-25 21:05

    Världscupen i orientering sätter Skara och Lidköping på den internationella kartan

    Den 28–31 maj riktas idrottens ögon mot Sverige när världscupen i orientering avgörs i Skara och Lidköping.

  • Göta Kanal - barnfamiljer -besöksnäring
    2026-05-25 04:43

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 21 2026

    Mest under Destination, Konstateranden/Rapporter samt Stöd/Insatser/Utmärkelser/Initiativ

  • Bussresa - Resegarantisystemet
    2026-05-24 22:52

    Debattartikel – Ett resegarantisystem som driver företagen ur landet

    I denna debattartikel undrar flera branschföreträdare varför resegarantisystemet som regeringen har skapat utformats så att det urholkar sig självt

  • SkiStar ser ett rejält uppsving i bokningar inför sommaren till Åre och Sälen. Cykling och vandring lockar.
    2026-05-24 20:20

    SkiStar – fler bokar fjällsemester i sommar till Sälen och Åre

    SkiStar ser en tydlig uppgång i efterfrågan på fjällsemester. Med en särskilt stark utveckling i Sälen och Åre.

  • Ljungleden bjuder på naturnära cykling längs grusvägar och lummiga landskap i västsverige.
    2026-05-24 18:17

    Ljungleden – ny regional cykelled mellan Göteborg och Falköping

    Den 20 maj invigdes Ljungleden - en ny regional cykelled som binder samman Göteborg och Falköping.

  • Swedish Workshop genomfördes i Kiruna den 21-22 april 2026. Deltagarna fick uppleva destinationen på plats genom bland annat hundspann.
    2026-05-24 17:39

    Kiruna hyllas som ”the best Swedish Workshop ever”

    Swedish Workshop 2026 samlade besöksnäringen i Kiruna under april. Det var ett av de mest uppskattade upplagorna hittills.

  • Svenska Regionala Flygplatser - Ett flyg för alla
    2026-05-24 00:15

    Svenska Regionala Flygplatser: Ett flyg för alla, eller bara för vissa?

    I en artikelserie kommer Svenska Regionala Flygplatser berätta om krisen för inrikesflyget och hur de regionala flygplatserna påverkas

  • Ett hotell nära en hamn i Jönköping. I april 2026 ökade antalet belagda hotellrum enligt Visita.
    2026-05-23 22:45

    Visita – fortsatt ökning på hotellmarknaden i april

    I april 2026 ökade antalet belagda hotellrum med drygt 7 procent jämfört med motsvarande månad 2025 enligt Visita.

  • Konsert på Götaplatsen. Där kommer den stora scenen för Göteborgskalaset att vara i augusti.
    2026-05-22 15:29

    Avenyn stängs av när Göteborgskalaset växer

    Folkfesten Göteborgskalaset växer. Festivalen, som äger rum den 27–30 augusti 2026, tar nu mer plats i stadskärnan.

  • Erfarne Anna Spjuth blir ny VD för BWH Hotels Skandinavien.
    2026-05-21 22:10

    BWH Hotels Skandinavien – Anna Spjuth blir ny VD

    För att stärka sin position rekryterar BWH Hotels Skandinavien Anna Spjuth som ny VD. Hon ska driva nästa fas av tillväxt.

  • Veckans profil

    Sylvia Nylin Destination Sigtuna en hållbar destination

    Sylvia Nylin

    VD Destination Sigtuna

    Från starka enskilda aktörer till en kraftfull helhet – där samverkan skapar en destination som ger mer än den tar

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Från synlighet till lönsamhet – så bygger du en digital närvaro som säljer

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Världscup i orientering 28-31 maj
      2026-05-28
      • Skara & Lidköping
      • www.vastsverige.com/skara/evenemang/varldscupen-i-sprintorientering-2026/
    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-05-16 23:11

      Färna Herrgård & Spa – Del 3 i serien ”Goda hållbara exempel”

      Välkommen tillbaka till serien Goda hållbara exempel, där jag lyfter aktörer inom svensk besöksnäring so...

    • 2026-05-18 03:32

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang sam...

    • 2026-05-17 18:31

      De tävlar om Placebrander of the Year 2026

      Efter rekordmånga nomineringar står det klart vilka som tävlar om utmärkelsen Placebrander of the Year 2026. Pris...

    • 2026-05-20 15:28

      Visit Sweden – tävlingsdeltagarna som vinner de fem svenska öarna

      Visit Sweden har nu publicerat vinnarna av de fem öar som bokstavligen mer än halva världen tävl...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      Jag har jobbat som naturguide i 23 år och tagit emot besökare från mer än 75 länder. En sak har blivit väldigt tydlig f...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      I stora delar av Norden har mörkret länge setts som ett problem. Något som ska lysas bort, förkortas eller uthärdas. Men tänk om vi har tänk...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      Biancas spaning inom AI Människa, maskin och meningen med det vi gör AI kan idag skriva, analysera och ge svar på nästan al...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet