-
Webbstatistik visar på ett rekordintresse för Visit Linköpings hemsida
Webbstatistik för 2022 visar på ett rekordstort intresse för Linköping som en destination. Vid årets slut summerar de 1,26 miljoner besök på visitlinkoping.se. Det är en ökning med 35 procent jämfört med 2019 som var det tidigare rekordåret före pandemin.
Användarna gillar särskilt olika former av temasidor
Mest besökt enligt 2022 webbstatistik är information om olika evenemang, restauranger och olika former av temasidor. Bland de evenemang som genererade mest besök till webben finns Linköpings stadsfest inkl. Rix FM Festival, SM-veckan, Gamla Linköpings julmarknad och Winnerbäcks konsert på Stångebro.
”Vi försöker att vara relevanta och skapa innehåll som inspirerar och sparar tid för våra besökare. Användarna gillar särskilt olika former av temasidor och sammanställningar där vi samlat ihop t.ex aktiviteter, aktörer och evenemang på samma tema på en och samma sida. Det kan handla om såväl julmarknader och valborgsfiranden som hållbara upplevelser och loppisar. Det kan också innebära att vi presenterar färdiga förslag på dagsprogram som olika målgrupper kan inspireras av för sin egen resa.” Berättar Charlotte Magnusson, marknads- och kommunikationschef på Visit Linköping.
Den ska väcka intresse för Linköping som destination
Visit Linköpings webb driver också mycket trafik vidare till andra aktörer.
”Ett viktigt syfte med vår webbplats är förstås att den ska väcka intresse för Linköping som destination och att man sedan ska gå vidare till enskilda aktörer för att söka mer information och göra en bokning.” Fortsätter Charlotte Magnusson.
Ökningen beror delvis på mycket digital annonsering
Under pandemiåren 2020 och 2021 levererade hemsidan utifrån situationen väldigt bra trafik med mellan 736 000 och 784 000 besök enligt webbstatistik. Detta trots att evenemang under större delen av båda åren inte tilläts att genomföras i normal omfattning. Visit Linköping ställde istället om och lyfte fram pandemivänliga upplevelser vilket stärkte hemsidans funktion och därmed också indikerar basnivån för hemsidan exklusive evenemang.
Glädjande nog överträffades 2022 det tidigare rekordåret 2019 med råge och ökningen mellan åren var hela 35 procent.
”Ökningen beror delvis på att vi gör mycket digital annonsering som driver trafik till webben, men vi ser också att de organiska besöken har ökat stort, vilket indikerar på ett ökat intresse för Linköping som destination.” Säger Kristoffer Sund, digital strateg på Visit Linköping & Co .
Ett projekt för att bygga en ny modern webbplattform
Nu tar Visit Linköping & Co nästa steg i den digitala utvecklingen.
”Vår webbplattform har blivit till åren och har vissa tekniska utmaningar och brister i tillgänglighet. Vi påbörjar nu därför ett projekt för att bygga en ny modern webbplattform för Linköping som destination. Lansering är planerad till senhösten.” Avslutar Kristoffer Sund.
Läs mer om Visit Linköping på Turismnytt här.
- Text: Visit Linköping & Co
- Foto: Visit Linköping & Co
-
Naturen är gratis – men upplevelsen behöver inte vara det
Marcus Eldh bloggar om älgar som kan ses gratis men att göra upplevelsen större måste få kosta. Paketerar man naturen blir den värd att betala för
-
Daftöland investerar 9 miljoner i ny attraktion 2027
Inför säsongen 2027 får nöjesparken Daftöland i Strömstad ett nytt tillskott. En slänggunga, som kommer att heta Tromb.
-
Det är inte för många turister. Det är för lite styrning
Johan Engström, generalsekreterare, Naturturismföretagen gör en personlig reflektion efter två veckor med husbil längs Hallands och Skånes kust och på Österlen
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 31 2026
Mest är det om Destination, Hållbarhet/Tillgänglighet, Marknadsföring samt Konstateranden/Rapporter
-
Världspremiär på Kalmar Slott 2027: Ny utställning av Kirsty Mitchell
Kirsty Mitchells utställning Wonderland kommer till Kalmar slott 2027. Dessutom har hennes nya projekt Quiescence världspremiär.
-
Järvsö lanserar unikt Skogsbadsrum – en plats för återhämtning
I Järvsö finns det gott om rörelse och äventyr. Med nya Skogsbadsrum lägger destinationen till avkoppling som reseanledning.
-
Mathias Dahlgren – Del 5 i serien ”Goda hållbara exempel”
Mathias Dahlgren är en gigant i svensk gastronomi som varit före sin tid, men kanske inte alltid fått cred för det han faktiskt har bidragit med långt innan hållbarhet blev ett ord som alla ville äga
-
Visit Sweden – rekordstark juni för turism i Sverige
Turismstatistik visar att juni 2026 blev den starkaste junimånaden i Sverige någonsin. Det beror på flera faktorer enligt Visit Sweden.
-
Karta med 206 besöksmål ska locka fler att upptäcka Sveriges kulturarv
Statens fastighetsverk har i sommar släppt en karta som pekar ut 206 besöksmål i Sverige som på olika sätt berättar historia.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 30 2026
Nyhetsfattig vecka men mest är det om Destination, Boende, Evenemang samt Konstateranden/beslut/rapporter
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Visit Sweden – rekordstark juni för turism i Sverige
Den svenska turismstatistiken för juni 2026 har nu publicerats av Tillväxtverket. Den visar att juni 2026 blev de...
-
Karta med 206 besöksmål ska locka fler att upptäcka Sveriges kulturarv
Statens fastighetsverk har under sommaren släppt en ny besöksmålskarta “Välkommen till din histo...
-
Det är inte för många turister. Det är för lite styrning
Johan Engström, generalsekreterare, Naturturismföretagen gör en personlig reflektion efter två veckor...
-
Mathias Dahlgren – Del 5 i serien ”Goda hållbara exempel”
Foto: Gustaf Björlin. Blåmussla aromatiskdressing, Hängmörad öring, sikrom, wasabi, Venusmussla, sock...
-
-
Gästbloggare
-