-
Vrak – Museum of wrecks i samarbete med The museum of World War II i Gdansk
I samband med ett kundevent i Gdansk i maj 2024 hade Marknadsutvecklare Annika Torstenson från Vrak – Museum of wrecks och Affärsutvecklare Mathias Andersson från Vasamuseet ett möte med museikollegor som arbetar med liknande arbetsuppgifter på The Museum of WWII.
Nu har mötet och samtalen utmynnat i ett gemensamt konferensevent som sker på WWII museum i Gdansk den 25 januari.
”Den här typen av samarbeten är oerhört värdefulla för oss på Vrak. Vi delar inte bara vår historia med Polen, vi delar även hav. På Vrak berättar vi historien under och över Östersjöns yta och via våra marinarkeologers arbete kan vi hålla ämnet aktuellt.” Säger Odd Johansen, Museichef på Vrak.
Att tillsammans sprida information och forskning
Temat för konferensen är: The Batic World Wars Legacy. Konferensen öppnas av SMTM:s Överintendent Lars Amréus.
Vraks marinarkeologer Patrik Höglund och Susana Vallejos kommer hålla föredrag. ”Bridging the Depths: From Research to Mediation at Vrak – Museum of Wrecks”. Övriga talare kommer från National Maritime Museum in Gdansk och Polish Academy of Sciences – Institute of Oceanograph.
Vrak tar även med sitt VR set för att erbjuda nyfikna besökare ett provdyk i Östersjön. Samt erbjuder försäljning av produkter från museets butik.
”Både Vrak och Museum of WWII är nyöppnade museer( 2021, 2017) och det är av stor vikt att vi tillsammans sprider information och forskning via gemensamma aktiviteter. Dessutom är vi väldigt glada över att se en ökning av polska besökare både på Vrak och Vasamuseet.” Avslutar Odd Johansen.
Läs mer om Vrak – Museum of wrecks på Turismnytt här.
- Text: Vrak
- Foto: Vrak
-
Läckö-Kinnekulle söker Operativ Marknadskommunikatör och Vikarierande Destinationsutvecklare
Destination Läckö-Kinnekulle söker två nya kollegor. En operativ marknadskommunikatör och en vikarierande destinationsutvecklare.
-
Swedish Lapland – Norrbottniska smakvägar synliggör matdestinationer
Norrbottens livsmedelsstrategi; Nära Mat och Swedish Lapland Visitors Board krokar arm i ett projekt för att öka matproducenters synlighet.
-
Katrineholm syns i Stockholms tunnelbana igen
I sommar är Katrineholm återigen synlig på reklam i Stockholms tunnelbana – denna gång för att lyfta fram boendemöjligheter.
-
Nöjda besökare och goda effekter av Ishockey-VM i Stockholm
Stockholm får högt betyg som värdstad för Ishockey-VM. En ny rapport visar att den turismekonomiska effekten var 729,9 miljoner kronor.
-
Fem nya reseguider gör det enklare att hitta sitt Järvsö
Nu har det blivit enklare att hitta rätt i Järvsö. Med fem nya reseguider vill destinationen göra det roligare att planera sin vistelse.
-
The Crane Hotel – ett nytt hotellkoncept i Hudiksvall
Där den första hydrauliska kranen uppfanns i Hudiksvall växer The Crane Hotel fram. Ett hotell med fokus på gemenskap och återhämtning.
-
Yrkeshögskolan satsar på gårdsförsäljning – ny kurs får grönt ljus
Hållbar affärsutveckling inom gårdsförsäljning från YH Akademin har nu fått ett positivt beslut från Myndigheten för yrkeshögskolan.
-
Krönika: OS i Göteborg – Starten för framgångssagan om evenemangsstaden
Stefan Gadd, fram till nyligen presschef på Göteborg & Co, berättar minnen från destinationens resa till det den är idag
-
Turismforskare prisas för metod att mäta det icke mätbara
De har kommit ett steg längre i jakten på att förstå samhällsvärdet av evenemang genom att mäta mjuka värden i kronor och ören
-
Topp 5 populäraste plattformarna för drömboende i Åre
Var bokar vi helst våra Åre-äventyr? Här listar vi de fem mest populära bokningsplattformarna just nu
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Turismnytts sammanfattning av Almedalsveckan 2025 – del 1
Vi gör det enkelt. Istället för att skriva ihop något analytiskt om Almedalsveckan som aldrig blir klart eller bl...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 26 -25
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan mest under Destination, Boende, Evenemang, H...
-
Jämtland Härjedalen – värdet av infrastrukturen i naturen
Vandringen i Jämtland Härjedalen är den största reseanledningen inom besöksnäringen och sannolikt den viktigaste ...
-
SkiStar och Kairos Future samlar branschen kring framtidens resande
Under Almedalsveckan samlade SkiStar och Kairos Future branschen i ett rundabor...
-
-
Gästbloggare
-