-
Östersund på topp 40 listan över hållbara destinationer
Östersund tar ett stort kliv framåt i årets Global Destination Sustainability Index (GDSI) och avancerar 16 placeringar. Resultatet ökar från 65,7 procent 2024 till 72,7 procent 2025, vilket gör Östersund till en av nio nya destinationer som kvalar in på den prestigefyllda topp 40-listan.
Högst upp återfinns Helsingfors med 93,5 procent, följt av Göteborg och Köpenhamn. Resultaten presenterades av Global Destination Sustainability Movement den 23 september 2025.
Tar ett tydligt och långsiktigt ansvar för hållbarhetsfrågor
GDS-Index är ett internationellt program som hjälper destinationer att mäta, jämföra och utveckla sitt arbete med hållbarhet inom besöksnäring och evenemang. Bedömningen utgår från fyra kategorier baserade på internationella riktlinjer och standarder. Bland annat FN:s globala mål, GSTC:s kriterier för destinationer och Världsturismorganisationen UNWTO.
För att nå en hög placering krävs inte bara ett starkt engagemang från besöksnäringen. Utan också att staden som helhet tar ett tydligt och långsiktigt ansvar för hållbarhetsfrågorna.
”We are delighted to see Östersund’s impressive progress in only their second year of the GDS-Index. Moving from 52nd to 36th place, the city shows how the index can accelerate sustainability work, help inspire a new sustainability strategy and greater industry engagement throughout local initiatives like Glocal Hero Östersund.” Säger Marta Mills, kontaktperson för de nordiska destinationerna i GDS Movement.
Supplier Performance och Destination Management förbättring
Efter Östersunds första mätning 2024 kunde flera utvecklingsområden identifieras. Under 2025 har dessa stått i fokus – och resultaten visar tydliga framsteg.
Särskilt framträdande är förbättringarna inom Supplier Performance, som handlar om att följa upp hur lokala leverantörer inom besöksnäringen arbetar och visa hur deras insatser bidrar till en mer hållbar destination. Här ökade resultatet från 50 till 61,5 procent.
Även inom Destination Management – som fokuserar på hur man tillsammans planerar och utvecklar Östersund för företag, invånare och besökare på ett hållbart och långsiktigt sätt – har siffrorna stärkts från 65,7 till 73,6 procent.
Har arbetat målmedvetet med en ny strategi
Arbetet har letts av Destination Östersund i nära samarbete med Östersunds kommuns hållbarhetsgrupp. GDSI mätningen görs för Östersunds del inom ramen för projektet Bättre Besöksnäring. Det finansieras av Region Jämtland Härjedalen, Europeiska regionala utvecklingsfonden och Destination Östersund.
”Förra året fick vi en tydlig utgångspunkt och kunde se var det fanns störst utrymme för förbättring. Sedan dess har vi arbetat målmedvetet med en ny strategi, fördjupat samarbetet med kommunen och engagerat våra branschråd i frågor som är viktiga för näringen. Samtidigt som vi lyft fram starka Glocal Hero-initiativ. Det är fantastiskt att se att arbetet redan efter två år gjort så stor skillnad.” Berättar Joanna Gustafsson, processledare för hållbar platsutveckling på Destination Östersund.
En mindre stad kan spela en viktig roll i den globala omställningen
Deltagandet i GDS-Index och nätverket inom GDS-Movement stärker inte bara Östersund som attraktiv destination för företag, invånare och besökare. Det sätter också staden på den internationella kartan och visar att även en mindre stad kan spela en viktig roll i den globala omställningen.
Under det senaste året har arbetet med en ny strategi för upplevelse- och platsutveckling med sikte på Östersund 2030 pågått. Resultaten från GDSI fungerar som ett viktigt verktyg för att sätta riktning och prioritera insatser framåt.
Här kan ni läsa mer om Östersund på Turismnytt.
- Text: Destination Östersund
- Foto: Destination Östersund
-
Replik: Rätt med investeringar men inte högre skatter
Replik från Visita på Lars-Börje Erikssons artikel "Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den".
-
Ko-llegor gör sommarcomeback i Järvsöbacken
Efter fjolårets premiär är de fyrbenta sommarjobbarna tillbaka i Järvsöbacken. Anläggningen fortsätter sitt prisade hållbarhetsarbete.
-
Flygplatsernas framtid diskuterades i Almedalen
Bostadsminister Andreas Carlson (KD), gav ett positivt budskap när flygplatsernas framtid diskuterades under Almedalsveckan.
-
Ny Youtube-serie guidar till Göteborgs bästa matupplevelser
Göteborg stärker sin position som matdestination med en ny internationell Youtube-serie ”Where to eat? Gothenburg!”.
-
Debatt: Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den
I debattartikeln lyfts hur besöksnäringen kan ta makten över utformningen av en turistavgift så att både besökare, företag och kommuner/regioner gynnas
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 25 2026
Mest om Destination, Evenemang och Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Sveriges Bussföretag – Regeringen vill skärpa reglerna för busscabotage
Nyligen remitterade regeringen ett förslag om att skärpa reglerna för busscabotage i Sverige. Sveriges Bussföretag välkomnar beskedet.
-
Marcus Ståhl: Sex lärdomar från Finland för dig som arbetar med platsutveckling
Turismnytts bloggare Marcus Ståhl har varit i Finland och fascineras av hur deras platser och miljöer fungerar inbjudande och bidrar till platsutveckling
-
Fler skolbarn får uppleva världsarvet Höga Kusten
Under 2025 har destinationsbolaget tagit emot frivilliga swishbidrag som nu möjliggör skolutflykter till naturum Höga Kusten.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – maj 2026
Månadsvis delar Göteborg en analys om besöksnäringen. Efterfrågan var stark under maj, även om nyckeltalen minskade något.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Visita – sval utveckling på hotellmarknaden i maj
I maj 2026 ökade antalet belagda hotellrum med knappt 1 procent jämfört med motsvarande månad 2025. Genomsnittspr...
-
Destination Sigtuna utvecklar värdskapet – samverkar med lokala aktörer
Ett starkt värdskap formas i varje möte mellan människor. I Destination Sigtuna pågår ett långsi...
-
SkiStar fortsätter att satsa på prisvärda SkiPass‑alternativ
Efter fjolårets lyckade lansering av resmålspass för Högfjället i Sälen samt Klövsjö och Storhogna i Vemdalen for...
-
Med rätt kunskap kan besöksmålen välkomna fler bussgrupper
Bussresearrangörer skulle kunna vara en större målgrupp för många besöksmål. Med större kunskap om deras beho...
-
-
Gästbloggare
-