-
Är folkparken på väg tillbaka?
På Djurö, öster om Stockholm, skall en folkpark byggas.
Det är hotellanläggningen Djurönäset som bygger en folkpark som kommer att inhysa en dansbana, en scen, aktivitetsstånd, en bar och en restaurang.
Evenemang som skall arrangeras, både av hotellet och av externa aktörer, är midsommarfirande, after-sail evenemang, konserter, julmarknader och Skärgårdsfestivalen .
Folkparken kommer att stå klar i maj 2016.
”- Med vår stora ökning av antalet gästnätter, idag är över 40 000 per år, så känns det helt naturligt och jätteroligt att vi investerar i denna form av upplevelser, just sommartid när skärgården är som vackrast”, säger Anders Wahlsten.
”- Genom att bygga folkparken öppnar vi upp möjligheten till företagsevent med artister, underhållning, mat, dryck och aktiviteter på hav och land. Den kompletterar även vår succé Sjöboden som rymmer lite mindre sällskap. Så passa på att boka upp sommarfesten, kräftskivan eller den stora kundvisningen och skapa en äkta skärgårdsupplevelse”, säger Anders.
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Djurönäset
-
Dundret tar plats på världsscenen – världscupfinalen i skicross
När världscupfinalen i skicross avgörs på Dundret 27–29 mars är det ett bevis på att Gällivare är tillbaka i det alpina finrummet.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – februari 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen. Februari visade på en stabil och bred tillväxt för hotellmarknaden.
-
Marie Linde ny VD på Turistrådet Västsverige
Marie är i dag vice VD i bolaget och efterträder Fredrik Lindén, som går i pension efter 12 år
-
Daftö Resort utsedd till en av Europas högst klassade campingplatser 2026
Daftö Resort har utsetts till en av de högst klassade campingarna i Europa 2026 av ADAC. Enda i Sverige som tilldelats titeln.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 10 -26
Mest under Destination, Boende och Evenemang
-
Stort intresse för kommande Halmstad Outdoor Weekend
Den 11–12 april är det premiär för Halmstad Outdoor Weekend. Intresset för helgen är stort – över 15 utställare är bekräftade.
-
Svenska Turistföreningen utökar med 24 nya boenden
Det är alltifrån skärgårdsöar, fyrplatser och herrgårdar till fjällnära stugor och små personliga hotell
-
Östersund satsar på att locka fler möten och kongresser
Östersund är redan en stark evenemangsstad. Nu tas nästa steg – en satsning för att stärka destinationen som mötes- och kongresstad.
-
Naturturism i form av terränglöpning tar plats i Nyköping
Nyköping positionerar sig allt tydligare som frilufts-och naturdestination. Området utvecklas till ett nav för terränglöpning.
-
Så kan tång bli västkustens nästa (besöks-)näring
Tång kan bli en ny grund för mat, turism och livskraftiga kustsamhällen
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Svenska Turistföreningen utökar med 24 nya boenden
Skärgårdsöar, fyrplatser, herrgårdar, fjällnära stugor och små personliga hotell. Under året har 24 nya b...
-
Från lokal samsyn till global världsklass – lärdomar från Stockholm Archipelago
Hur går en destination från att vara relativt okänd internationellt till att bli utsedd av National Geographi...
-
Så kan tång bli västkustens nästa (besöks-)näring
För många är tång något man kliver över på väg till badet. För andra kan den bli en ny grund för mat, t...
-
Affärsutveckling som stärker platsen och företagen
Vilken kunskap saknas för att möta efterfrågan på natur- och kulturupplevelser och samtidigt gynna platse...
-
-
Gästbloggare
-