-
Air Leap utökar med tre nya destinationer från Bromma Flygplats
Från och med den 10 augusti utökar Air Leap sitt linjenät från Bromma med destinationerna Göteborg, Malmö och Ängelholm. Air Leap har då totalt sju destinationer från Bromma och nu börjar Air Leaps vision av det nya svenska inrikesflyget att ta form; Air Leap ska förbli en ledande aktör på Bromma Flygplats som för svenska städer närmare varandra och ger människor möjligheter till nya möten och upplevelser.
Linjerna utgår från Göteborg, Malmö samt Ängelholm och kommer till en början att bestå av en tur och retur, på morgonen och en tur och retur på eftermiddag/kväll, måndag till fredag samt söndag. Flygplanstypen kommer vara en Saab 2000 med plats för 50 passagerare.
-Det är fantastiskt roligt att vi nu kan erbjuda våra kunder ytterligare flyglinjer till och från vår huvudstad. Air Leap fortsätter bygga det nya svenska inrikesflyget och satsar långsiktigt på den svenska och nordiska flygmarknaden. Med tanke på den tuffa tid som flygbranschen befinner sig i så känns det speciellt värdefullt för oss att kunna satsa på de många destinationer som saknat eller varit underförsedda med flygkapacitet. Vårt mål är att bli en ledande aktör på den nordiska flygmarknaden, säger Jon Melkersson, VD Air Leap.
-Vi är väldigt glada att välkomna Air Leap till Ängelholm Helsingborg Airport. Två dagliga flygningar till Bromma kommer att vara av stor vikt för både näringslivet och privatresenärer. Det är även en tydlig och viktig signal i den pågående debatten om flygplatsens behov för nordvästra Skåne, säger Christian Ziese, VD Ängelholm Helsingborg Airport.
Air Leap har från och med den 10 augusti sju destinationer från Bromma till: Visby, Göteborg, Malmö, Ängelholm/Helsingborg, Halmstad, Ronneby och Kalmar. Air Leap flyger även till: Mariehamn, Åbo och Örnsköldsvik från Arlanda samt Ørland och Rørås från Oslo/Gardermoen.
De nya destinationerna blir bokningsbara från och med 17 juni och biljetter bokas på www.airleap.se eller hos din lokala resebyrå.
- Text: Air Leap
- Foto: Gustav Karlström
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 19 -25
Mest under Destination, Boende samt Stöd/Insatser/Utmärkelser/Initiativ
-
Countryside Hotels – ny ordförande och reseprofil i styrelsen
Ledarskapet på Countryside Hotels förstärks med Malin Västerteg som ny ordförande och Lottie Knutson som ny styrelsemedlem.
-
Visita – en nedgång för hotellmarknaden i april
Totalt minskade logiintäkterna för hotellmarknaden under april med 9 procent enligt Visita. ”Påskeffekter” påverkade resultatet.
-
Strömma – Våren spirar på historiska Birka
Våren är här, och det är dags att upptäcka Birka. Strömmas turbåtar tar besökare till ön som bjuder in till upptäcktsfärder och evenemang.
-
Med hotell- och resortsystemet Moder får du allt i ett – Läs hur!
Ett modernt, intuitivt bokningssystem utformat för att förena alla verksamhetsområden i en intelligent plattform
-
Destination Jönköping satsar på ett stärkt värdskap
Nu nylanserar Destination Jönköping sin turistwebb, utbildar fler InfoPoints och tar fram inspirerande filmer om värdskap.
-
Madeleine Brehmer och Caroline Cederblad är Årets kvinnor i besöksnäringen
Visitas utmärkelse "Årets kvinna i besöksnäringen" tilldelas Madeleine Brehmer och Caroline Cederblad, ägare av familjeföretaget Sabis.
-
Sjuhäradsrundan har invigts – ny regional cykelled i Västsverige
Den 9 maj invigdes Sjuhäradsrundan, en ny regional cykelled i Västsverige som bjuder på skogar, sjölandskap och landsbygd.
-
SJ och SkiStar samarbetar – fler ska kunna välja tåg till fjällen
SJ och SkiStar inleder ett samarbete för att få fler att välja tåget till skid- och sommarsemestern i de svenska fjällen.
-
Två länder på en resa: Gränslandet – där Norge och Sverige möts
Gränslandet är området där Norge och Sverige smälter samman. Här är tips på unika boenden och upplevelser där.
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Visit Sweden – upplev Sverige och Bara bada bastu
I vår tar den heta bastukulturen plats i rampljuset inför hela Europa. Med låten Bara bada bastu bjuder gruppen K...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 18 -25
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan mest under Destination, Boende samt Konstate...
-
Två tyska kryssningsfartyg kommer till Härnösand och Höga Kusten
De två tyska rederierna Phoenix Reisen och Hapag Lloyd kommer till Härnösand i år. Därmed blir det totalt åtta kr...
-
Destination Östersund vinner värdskapspris för personliga AI-guider
Destination Östersund har tilldelats Visitas pris ”Bästa värdskap inom turistinformation 2024”. ...
-
-
Gästbloggare
-