-
Auktoriserade turistguiderna i Stockholm: Katastrofläge för många – noll uppdrag och nedlagda företag
Stockholms auktoriserade turistguider är en grupp inom besöksnäringen som drabbats hårt av den pågående pandemin. I takt med de senaste årens starkt ökade globala turism har denna yrkesgrupp expanderat kraftigt.
Flera guider lever nästan hela året på högsäsongens inkomster och detta år är en helt förlorad säsong för alla, med noll uppdrag och inga inkomster. Eftersom många guider bedriver sin verksamhet i enskilda firmor kan de inte få del av bidrag och samtidigt behålla sina företag.
Ingen möjlighet att få stöd av staten
Den övervägande delen av guiderna är egna företagare i olika former. Många har inga möjligheter att få stöd av statens erbjudanden som huvudsakligen designats för större bolag med anställd personal och fasta kostnader.
De guider som har enskild firma är särskilt hårt drabbade. För att kunna utnyttja sin A-kassa måste de lägga sitt företag vilande. Det gör det svårt att planera för kommande säsonger och arbeta med sin egen marknadsföring. Det omöjliggör framförallt att ta de få uppdrag som finns och hitta nya arbetssätt.
Ett förslag från moderaterna till Regeringen att kunna kombinera A-kassa på max 50% med företagande i enskild firma skulle förenkla denna situation.
”Det är ett väldigt svårt läge denna säsong för våra medlemmar, och vi försöker att ta oss igenom den här tiden och vara bättre rustade när pandemin är över. Vår förening har ett upparbetat samarbete med Stockholms stad och besöksnäringens aktörer i staden. Syftet är att underlätta för varandra under högsäsong och dela erfarenheter och identifiera var förändringar och förbättringar kan göras för oss och för besökare till Stockholm. Och vi har viss kontakt även i dessa tider. Men nu ser vi kollegor och samarbetspartners som förlorat sina arbeten. Företag har lagts ned och försvunnit. Ibland finns våra kontaktpersoner inte ens kvar i branschen.” Säger Karin Olsson Trollmo, talesperson för FSAG (Föreningen Stockholms Auktoriserade Guider).
Kreativ grupp hittar nya lösningar
Nu gäller det för många att se till att det egna företaget överlever till nästa säsong, och det är svårt om man tvingats lägga ned eller ha bolaget totalt vilande. Guiderna är kreativa och reder ut säsongen på olika sätt.
En del, men de är få, tar ut sin A-kassa och låter sitt enskilda företag vila, några har andra verksamheter i sina bolag som de kan ägna sig åt, några söker andra anställningar inom andra branscher och en del guider satsar på att utveckla säkra vandringar utomhus. Guiderna är ett kollektiv med många olika kompetenser och erfarenheter och dessutom goda språkkunskaper. Föreningens knappt 400 medlemmar talar tillsammans 29 olika språk.
Tusentals guideuppdrag som inte efterfrågas i år
De auktoriserade turistguiderna arbetar som mest intensivt under perioden april till oktober. Förra året kom 228 kryssningsfartyg till Stockholm. Denna sommar var 288 anlöp planerade, med över 700 000 passagerare, men det blev noll. En fjärdedel av alla besökare till Sverige kommer till Stockholms län som hade mer än 15 miljoner gästnätter 2019.
”Vi är inte ensamma med svårigheter under denna pandemi. För oss skulle det underlätta med förändringar i reglerna för särskilt enskilda företagare. Vi behöver ha våra företag igång för att kunna förbereda oss och ta nya tag när allt detta är över. Vi behöver också ha möjlighet att tillsammans med besöksnäringen kunna skapa hållbara arbetssätt, bredda våra målgrupper och fortsätta att visa upp vårt Stockholm på bästa sätt.” Säger Karin Olsson Trollmo.
- Text: Stockholms Auktoriserade Guider
- Foto: Lieselotte Van Der Meijs.
-
Vrak – Skeppsholmens dolda historia avslöjas i ny ljudvandring
Upptäck en ny sida av Skeppsholmen via Vrak. En gratis ljudvandring med marinarkeologen Jim Hansson tar en genom historia.
-
Ny busslinje stärker resandet mellan Kiruna och Narvik
En ny busslinje - Kiruna och Narvik gör det enklare att resa mellan Sverige och Norge. Det innebär en förbättrad tillgänglighet.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – juni 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen. En ökad internationell efterfrågan skapar goda förutsättningar.
-
Den största outnyttjade resursen i besöksnäringen finns redan på lönelistan
Företag i besöksnäringen kan lyfta fram outnyttjade resurser genom att ge personalen möjlighet att utbilda sig på arbetstid, det är en bra investering
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 2026
Mest om Destination, Boende samt Konstateranden/beslut/rapporter
-
Almedalsveckan 2026, del 1: Tillgänglighet har blivit besöksnäringens viktigaste tillväxtfråga
Sammanställning av de två första dagarna av Almedalsveckan 2026 utifrån Turismnytts och Jakob Norrbys perspektiv med benägen hjälp av AI
-
Sjätte året i rad – Älvan i Stöten är Sveriges bästa pist!
Stöten i Sälen har återigen kammat hem en guldmedalj i Freerides omröstning där svenska skidorter tävlar om åtråvärda titlar
-
Starkt bokningsläge på camping – bättre än rekordåret 2025
69 procent av medlemsföretagen i Svensk Camping har ett bättre eller lika bra bokningsläge som rekordåret 2025
-
SkiStar skapar Sveriges bredaste backe och upplevelser i Sälen
Inför vintern satsar SkiStar stort i Lindvallen i Sälen. I centrum står en ny storskalig nedfart som kommer bli Sveriges bredaste.
-
Ny satsning på Business Intelligence stärker Norrbottens besöksnäring
Arctic Sweden Visitors Board skapar ett nytt Business Intelligence-team som ska bidra med kunskap till besöksnäringen.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Ny satsning på Business Intelligence stärker Norrbottens besöksnäring
Arctic Sweden Visitors Board tar nästa steg i arbetet med att stärka besöksnäringens internation...
-
SkiStar skapar Sveriges bredaste backe och upplevelser i Sälen
Inför vintern 2026/2027 satsar SkiStar stort i Lindvallen i Sälen. Satsningarna bygger på vad gä...
-
Billingen och Billingehus är Skaraborgs kandidat till Årets Hållbarhetskliv 2026
Billingen Skövde och Billingehus har utsetts till Skaraborgs kandidat till Årets Hållbarhetskliv...
-
Almedalsveckan 2026, del 1: Tillgänglighet har blivit besöksnäringens viktigaste tillväxtfråga
Som alltid när AI är med i sammanställningen av en artikel så blir det ganska generellt och sammanfattande men be...
-
-
Gästbloggare
-