måndag 12 maj 2025
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Countryside Hotels – ny ordförande och reseprofil i styrelsen
    • Visita – en nedgång för hotellmarknaden i april
    • Strömma – Våren spirar på historiska Birka
    • Med hotell- och resortsystemet Moder får du allt i ett – Läs hur!
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 17 -25
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 17-25
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 -25
    • Camping Västkust rekryterar 1000 personer till sommaren
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 7 2025
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 6 2025
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 3 2025
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2025
    • Göteborg & Co söker Kommunikationsstrateg med pressansvar
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 51 -24
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • BRA - På marken
    2020-03-19 23:06

    Avrådan från icke nödvändiga inrikesresor påverkar BRA och SJ

    Folkhälsomyndighetens rekommendation att alla skall överväga om resor inrikes är nödvändiga har fått flygbolaget BRA och SJ att vidta åtgärder. BRA har nu beslutat att att dra ned och endast upprätthålla trafik som är på en samhällskritisk lägstanivå. SJ lättar på ombokningsreglerna men har redan dragit ned sin trafik i viss omfattning.

    Såhär skriver SJ i sitt pressmeddelande:

    Med anledning av Folkhälsomyndighetens nya rekommendationer om att överväga icke nödvändiga inrikes resor har SJ beslutat att göra ett tillfälligt undantag från gällande av- och ombokningsregler för Ej ombokningsbara biljetter.

    Beslutet innebär att resenärer som har en bokad resa med SJ, oavsett flexibilitetsnivå, kan avboka resan och få ett värdebevis på motsvarande belopp. Värdebeviset gäller som betalning vid senare resa. Beslutet omfattar resor som skulle ha påbörjats efter klockan 14.00 torsdagen den 19 mars, den tidpunkt då Folkhälsomyndigheten lämnade sin rekommendation.

    – Det är naturligt för oss på SJ att tillfälligt göra undantag från ordinarie regler i och med myndighetsrekommendationen som säger att man ska överväga icke nödvändiga inrikesresor. Vi har samtidigt gjort det billigare att köpa ombokningsbara och återbetalningsbara resor med SJ. Det är viktigt att vi som ett stort reseföretag bidrar till att dämpa smittspridningen av Covid-19, säger Madeleine Raukas, tillförordnad vd för SJ.

    Beslutet gäller redan bokade biljetter för resor med avgång efter 14.00 den 19 mars och fram till och med 19 april. Instruktioner för hur avbokning går till finns på sj.se

     

    BRA ger tydliga besked om samtliga sina linjer

    Bolaget fortsätter att flyga mellan Stockholm Bromma och Malmö, Göteborg, Ängelholm, Visby, Umeå och Östersund. Nu endast en eller två gånger om dagen i vardera riktningen. Bolaget pausar i och med detta 12 av sina 18 inrikes året-runt-linjer.

    BRA som står för 30 % av inrikesflyget med flyglinjer till flest städer i landet drar ned antalet avgångar och flyglinjer från måndag 23 mars.

    Resenärer som påverkas av förändringen kontaktas som vanligt av BRA. Bolaget börjar med att kontakta de som påverkas i närtid och därefter alla i turordning.

    BRA gör allt i sin makt för att upprätthålla ett absolut minimum vad gäller den samhällsviktiga och allmännyttiga flygtrafiken och infrastrukturen inom landet.

    Bolaget har under hela den pågående Coronakrisen löpande anpassat antal avgångar utifrån efterfrågan, för att i största möjliga mån kunna erbjuda flyg inom landet och i minsta möjliga mån flyga med tomma flygplan.

    Rent ekonomiskt för BRA, som är ett privatägt, helsvenskt och ej börsnoterat bolag är läget mycket, mycket ansträngt men fortsatt stabilt.

    – Även om resenärer uteblir, ser vi fortsatt ett visst behov för att flyga inom landet, säger Geir Stormorken som är VD för flygbolaget BRA.

    – Vi förstår att detta blir ett väldigt hårt slag mot landets tillgänglighet men vi har i nuläget inget val. Vi hoppas på att vi snart kan se en ljusning, säger VD Geir Stormorken.

    – Svenska regeringens till synes generösa stödpaket att ställa upp som garant för nya och dyra lån är på inget sätt tillräckligt för flygbolagen och för BRA. Det vi behöver är kostnadsminskningar och finansiellt stöd som gör att vi och inrikesflyget överlever krisen, säger Geir.

    BRA flyger fortsatt följande inrikeslinjer från måndag 23 mars:

    De nya flygtiderna håller på att uppdateras på www.flygbra.se

    • Malmö – Stockholm Bromma
    • Göteborg – Stockholm Bromma
    • Visby – Stockholm Bromma
    • Umeå – Stockholm Bromma
    • Ängelholm/Helsingborg – Stockholm Bromma
    • Östersund – Stockholm Bromma

    Säsongslinjer:

    • Östersund – Göteborg, flygs vintersäsongen ut till vecka 15.
    • Sälen – Stockholm Bromma, flygs 2/gr/vecka vintersäsongen ut till vecka 15.
    • Sälen – Malmö, flygs 1/gr/vecka vintersäsongen ut till vecka 15.
    • Sälen – Ängelholm/Helsingborg, flygs 1/gr/vecka vintersäsongen ut till vecka 15.

    BRA har tidigare kommunicerat att man har flyttat fram premiärerna för sina nya utlandslinjer till sommaren och bolaget har pausat sina utrikeslinjer efter UD:s avrådan för utlandsresor.

    Samtidigt som BRA nu aviserar en dramatisk neddragning av sin flygkapacitet, har bolaget internt gått ut med att alla 600 medarbetare kommer att korttidspermitteras och gå ned i arbetstid, enligt regeringens tidigare presenterade modell för företagsstöd.

    Coronautvecklingen med medföljande restriktioner och begränsningar som påverkar nationer, samhällen, företag och individer, påverkar så klart även flyget. Både utrikes och inrikes. Och det har gått mycket, mycket fort.

    – Vi på BRA beklagar alla innerligt att situationen ser ut som den gör och vi siktar på att så snart som förutsättningar finns kunna öka vår trafik igen, avslutar Geir Stormorken.

    BRA:s ordinarie inrikes flyglinjer:

    • Umeå – Bromma
    • Visby – Bromma
    • Kalmar – Bromma
    • Växjö – Bromma
    • Ronneby – Bromma
    • Kristianstad – Bromma
    • Malmö – Bromma
    • Ängelholm – Bromma
    • Halmstad – Bromma
    • Göteborg – Bromma
    • Trollhättan – Bromma
    • Östersund – Bromma
    • Örnsköldsvik – Bromma
    • Sundsvall – Bromma
    • Östersund – Malmö
    • Östersund – Göteborg
    • Visby – Malmö
    • Visby – Göteborg

    Under sommarsäsong (startar ca maj)

    • Visby – Umeå
    • Visby – Sundsvall
    • Visby – Östersund
    • Visby – Ängelholm
    • Visby – Norrköping

    Under vintersäsong (avslutas ca mars/april)

    • Sälen – Bromma
    • Sälen – Malmö
    • Sälen – Ängelholm
    • Sälen – Göteborg
    • Sälen – Växjö
    • Text: BRA och SJ
    • Foto: BRA
    Tweet
  • Malin Västerteg, ny ordförande i styrelsen för Countryside Hotels.
    2025-05-11 19:20

    Countryside Hotels – ny ordförande och reseprofil i styrelsen

    Ledarskapet på Countryside Hotels förstärks med Malin Västerteg som ny ordförande och Lottie Knutson som ny styrelsemedlem.

  • Hotell Eggers i Göteborg. Visitas statistik visar en nedgång för hotellmarknaden under april.
    2025-05-11 18:43

    Visita – en nedgång för hotellmarknaden i april

    Totalt minskade logiintäkterna för hotellmarknaden under april med 9 procent enligt Visita. ”Påskeffekter” påverkade resultatet.

  • Åk med Strömma och upplev den magiska och historiska vårkänslan på Birka.
    2025-05-11 18:15

    Strömma – Våren spirar på historiska Birka

    Våren är här, och det är dags att upptäcka Birka. Strömmas turbåtar tar besökare till ön som bjuder in till upptäcktsfärder och evenemang.

  • Personalen på Moder
    2025-05-10 10:42

    Med hotell- och resortsystemet Moder får du allt i ett – Läs hur!

    Ett modernt, intuitivt bokningssystem utformat för att förena alla verksamhetsområden i en intelligent plattform

  • Destination Jönköping nylanserar nu sin turistwebb, utbildar fler InfoPoints och tar fram inspirerande filmer om värdskap för besöksnäringen att använda.
    2025-05-09 17:01

    Destination Jönköping satsar på ett stärkt värdskap

    Nu nylanserar Destination Jönköping sin turistwebb, utbildar fler InfoPoints och tar fram inspirerande filmer om värdskap.

  • Caroline Cederblad, Maud Olofsson, Madeleine Brehmer. Systrarna vann Visitas årliga utmärkelse "Årets kvinna i besöksnäringen".
    2025-05-09 16:17

    Madeleine Brehmer och Caroline Cederblad är Årets kvinnor i besöksnäringen

    Visitas utmärkelse "Årets kvinna i besöksnäringen" tilldelas Madeleine Brehmer och Caroline Cederblad, ägare av familjeföretaget Sabis.

  • Louis Monville, projektledare för cykelleder på Västkuststiftelsen, är redo att inviga Sjuhäradsrundan med en cykeltur runt den.
    2025-05-09 15:59

    Sjuhäradsrundan har invigts – ny regional cykelled i Västsverige

    Den 9 maj invigdes Sjuhäradsrundan, en ny regional cykelled i Västsverige som bjuder på skogar, sjölandskap och landsbygd.

  • SJ arbetar för att sätta in fler avgångar och snabbtåg mellan Stockholm och Åre. SkiStar möter därmed gästens behov bättre.
    2025-05-07 14:44

    SJ och SkiStar samarbetar – fler ska kunna välja tåg till fjällen

    SJ och SkiStar inleder ett samarbete för att få fler att välja tåget till skid- och sommarsemestern i de svenska fjällen.

  • Gränslandet erbjuder mycket. Exempelvis flytande igloos utanför Årjäng. Krappeto i norska Haldenkanalen. Eller vandring i Finnskogen.
    2025-05-07 14:12

    Två länder på en resa: Gränslandet – där Norge och Sverige möts

    Gränslandet är området där Norge och Sverige smälter samman. Här är tips på unika boenden och upplevelser där.

  • Den 22 september besöker både rederiet Birka Gotland och Hapag Lloyd Härnösand i Höga Kusten.
    2025-05-07 12:25

    Två tyska kryssningsfartyg kommer till Härnösand och Höga Kusten

    De två tyska rederierna Phoenix Reisen och Hapag Lloyd kommer till Härnösand i år. Därmed blir det åtta kryssningsanlöp under säsongen.

  • Veckans profil

    Teres Gärdin, VD Jämtland Härjedalen Turism

    Teres Gärdin

    VD för Jämtland Härjedalen Turism

    Efter fem år på posten berättar Teres hur hon jobbar, vad som är viktigt för destinationen och var hon får sin energi

  • Nyheter från Tillväxtverket

    • Tillväxtverket

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet, 29 april

    • Film att använda: Så bidrar globala gäster till din affär

    • Delta på Swedish Workshop Storbritannien 2025

    • Digitala föreläsningar om den globala resenären

  • Händelser i branschen

    • Svenska Resebranschföreningens vårmöte
      2025-05-13
      • Stockholm
    • Besöksnäringsforum – Destination Eskilstuna
      2025-05-22
      • Eskilstuna
      • form.apsis.one
    • Almedalsveckan 23-27 juni
      2025-06-23
      • Visby
      • www.almedalsveckan.info/
    • Svensk mountainbikekonferens – Platsutveckling med cykling som medel 1-2 september
      2025-09-01
      • Järvsö
      • cykelframjandet.se/svensk-mountainbike-konferens/
    • Besöksnäringsforum – Region Västerbotten Turism 1-2 oktober
      2025-10-01
      • Lycksele
    • BarCamp – Nätverket Hållbar Besöksnäring 6-7 oktober (save the date)
      2025-10-06
      • Skaraborg
    • Turismdag – JHT (save the date)
      2025-10-16
      • Jämtland
    • Stockholm Beer & Whisky Festival, 24-25 oktober
      2025-10-24
      • Stockholm (Nacka Strand)
      • stockholmbeer.se/om-massan/
    • Visit Smålandsdagen – Save the date
      2025-11-06
      • Växjö
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2025-05-05 00:06

      Visit Sweden – upplev Sverige och Bara bada bastu

      I vår tar den heta bastukulturen plats i rampljuset inför hela Europa. Med låten Bara bada bastu bjuder gruppen K...

    • 2025-05-05 03:39

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 18 -25

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan mest under Destination, Boende samt Konstate...

    • 2025-05-03 23:36

      Nytt förmånskort från Sweden by Bike lanseras våren 2025

      En ny produkt som inte enbart berör Sweden by Bike och alla cykelturister, utan även besöksnärin...

    • 2025-05-03 00:45

      Kungliga Djurgårdens Intressenter tar sikte på 2030

      På Djurgården har kultur, natur och människor mötts i generationer. Nu tar Kungliga Djurgårdens Intressen...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      Jag har funderat mycket på vad det är som gör att vissa paket blir succé och andra blir liggande på en undangömd del av hemsidan....

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      Så stärker du din synlighet i digitala kanaler som småskalig dryckesproducent – med gårdsförsäljningen som språngbräda ...

    • Andrea Hartmann Jovell bloggar om svensk besöksnäring

      Andrea Hartmann Jovell

      Bloggar om utmaningar och framgångsfaktorer för svensk besöksnäring

      Besöksnäringen lyfts ofta fram som tillväxtmotor. Många är de kommuner och regioner som stångas med att formulera tillväxtstrategier för jus...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, trender och hållbara måltidskoncept

      Trenderna 2025 visar på en stark efterfrågan på autenticitet, hållbarhet och innovation. Genom att satsa på hyperlokala smaker, förstklassig...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2025 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet