-
Det satsas på hemester i sommar i Karlskrona
Sommaren 2020 liknar ingen annan, därför har Visit Karlskrona i år anpassat sina marknadsföringsinsatser efter rådande situation, rekommendationer och riktlinjer. Efter beskedet om fritt resande inom Sverige, producerades på rekordtid ett inspirationsmagasin med tema ”Karlskronahemester”.
Magasinet har levererats ut till samtliga hushåll i kommunen och bjuder på inspiration och tips riktade både till de som tänker tillbringa semestern på hemmaplan, och tillresta turister som väljer att besöka staden.
”Vi hoppas självklart att fler kommuninvånare ska få upp ögonen för vilka fantastiska möjligheter som finns precis utan för dörren.” Säger Terje Viblom Pedersen, Turistchef i Karlskrona. ”Allt stöd vi kan ge till våra lokala företag i dessa tider är dessutom oerhört värdefullt på kort och längre sikt.”
Så tryggt som möjligt för alla
Karlskrona kommun lägger mycket kraft på att staden ska kännas så trygg som möjligt för invånare och besökare. ”Trygghetsvärdar” som påminner människor om att hålla avstånd och visa hänsyn, rör sig ute på välbesökta platser. Det finns även stationer där handsprit erbjuds på flera platser.
”Denna sommar står säkerhet och trygghet i fokus, och en enkätundersökning som vi har gjort, visar att folk uppfattar Karlskrona som en trygg plats att vistas på.” avslutar Terje.
Destinationsbolaget brinner för ett gott värdskap och har som ambition att erbjuda högklassig besöksservice när och var besökaren önskar. I dagsläget sker detta genom en fysisk Turistbyrå, InfoPoints, guider, sommarvärdar, stadsvärdar och ferieungdomar – och i nära samarbete med näringen och invånarna. Turism är en stark tillväxtmotor och genererar intäkter och arbetstillfällen, som inte kan flyttas ut från kommunen.
- Text: Visit Karlskrona
- Foto: Visit Karlskrona
-
Visit Skaraborg lanserar ”Vandra med barn i Skaraborg”
Visit Skaraborg har lanserat ett nytt spår inom sitt etablerade vandringskoncept. Vandra med barn i Skaraborg.
-
ESS Group – en pressrelease som blev ett brev om 116 000 kg plast
Ett brev från ESS Group som handlar om något viktigt de bestämt sig för att göra. Något som de uppmanar andra att hänga på.
-
Från värdskap till internationella affärer – årets Forum för naturturism pekade framåt
Forum för naturturism 2026 blev en mötesplats där internationella trender omsattes i konkreta verktyg och utvecklande diskussioner
-
Grant Thornton: Lönetransparens i besöksnäringen – är ni redo?
Lönetransparensdirektivet från EU träder i kraft nästa år. Det kommer ställa ökade krav på företag. Grant Thornton erbjuder rådgivning.
-
Tillväxtverket – vinterturismen till Sverige fortsätter öka visar statistik
Under vintern 2025–2026 registrerades det 22,1 miljoner gästnätter i Sverige enligt Tillväxtverket. Det visar att vinterturismen ökar.
-
Agility-SM 2026 kommer till Jönköping för första gången
Jönköping är värdstad för ett av Sveriges största hundsportevenemang när Agility-SM avgörs den 25–28 juni.
-
Svensk Handel och Visita välkomnar upphävandet av miljözon 3 i Stockholm
Länsstyrelsen har upphävt beslutet om att införa miljözon 3 i Stockholms innerstad. Det välkomnas av besöksnäringen.
-
SkiStar – 1000-metersliften återvänder till Åre i vinter
SkiStar har beviljats bygglov för att återuppbygga den klassiska 1000-metersliften i Åre inför kommande vintersäsong.
-
Invite Guest Technology blir strategisk teknologileverantör för Strawberry Livings nya satsning
Ett av Nordens största boendeprojekt för anställda inom byggindustrin tar i bruk Invites norskutvecklade gästportallösning
-
Turism i Sverige utanför sommarhögsäsongen växer snabbast
Sedan 2015 har antalet gästnätter ökat snabbare utanför sommarhögsäsongen än under den enligt Visit Sweden.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Svenska Regionala Flygplatser: Ett flyg för alla, eller bara för vissa?
I en artikelserie kommer Svenska Regionala Flygplatser berätta om krisen för inrikesflyget och hur de regionala f...
-
Världscupen i orientering sätter Skara och Lidköping på den internationella kartan
Den 28–31 maj riktas världens orienteringsögon mot Skaraborg när världscupen i orientering avgör...
-
Kiruna hyllas som ”the best Swedish Workshop ever”
Swedish Workshop 2026 genomfördes i Kiruna den 21-22 april. Det samlade cirka 200 deltagare från...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 21 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Konstaterande...
-
-
Gästbloggare
-