-
Detta bör besöksnäringen prioritera i år
När UNWTO:s generalsekreterare Taleb Rifai talade under ITB-mässan i Berlin var det ett riktat budskap till näringen som tog plats.Besöksnäringen måste i år prioritera säkerhet, teknologi och hållbarhet, tyckte Rifai.Säkerhet
För att uppnå bra säkerhet så måste aktörer samarbeta mer.Teknologi
Man måste ta till sig och implementera teknologin i verksamheten. För att få fram ny teknologi krävs fler innovationer. Det gäller att ta hjälp av teknologin för att maximera möjligheter, både när det gäller konkurrensen på marknaden och omsättning.Hållbarhet
Alla i branschen bör driva sin verksamhet på ett så naturligt sätt som möjligt. Här behövs både affärsstrategier och policys så att man kan uppnå sina uppsatta mål.Om man lyckas med sitt hållbarhetsarbete vilket ger marknadsfördelar och dessutom kan bidra till att att fattigdomen kan minskas genom att fler får arbete.
Vad behöver branschen göra för att lyckas?
Turismaktörerna bör närma sig varandra och samarbeta mer, både nationellt och över gränserna. Det blir allt viktigare för turister att resa till platser som har hög säkerhet, utan att det inskränker på upplevelsen, och ger en miljö med lite hälsofaror.Taleb tror att det internationella resandet kommer att öka med 4% under 2016.
Källa: UNWTO- Text: Maria Lindqvist
- Foto: UNWTO
-
Nya satsningar på Kinnekulle stärker destinationens attraktivitet
Det puttrar på Kinnekulle. Flera entreprenörer har de senaste åren valt att utveckla nya besöksverksamheter i destinationen.
-
Norrbottniska smakvägar lanseras – guide till länets matupplevelser
Norrbottniska smakvägar är en guide som samlar matupplevelser från länet. Framtagen av Arctic Sweden Visitors Board och Nära Mat.
-
Göteborgs evenemang genererar miljarder år efter år visar rapport
Nio återkommande evenemang i Göteborg lockar årligen nära en miljon besökare, vars konsumtion uppgår till ca 2,3 miljarder kronor.
-
Replik: Rätt med investeringar men inte högre skatter
Replik från Visita på Lars-Börje Erikssons artikel "Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den".
-
Ko-llegor gör sommarcomeback i Järvsöbacken
Efter fjolårets premiär är de fyrbenta sommarjobbarna tillbaka i Järvsöbacken. Anläggningen fortsätter sitt prisade hållbarhetsarbete.
-
Flygplatsernas framtid diskuterades i Almedalen
Bostadsminister Andreas Carlson (KD), gav ett positivt budskap när flygplatsernas framtid diskuterades under Almedalsveckan.
-
Ny Youtube-serie guidar till Göteborgs bästa matupplevelser
Göteborg stärker sin position som matdestination med en ny internationell Youtube-serie ”Where to eat? Gothenburg!”.
-
Debatt: Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den
I debattartikeln lyfts hur besöksnäringen kan ta makten över utformningen av en turistavgift så att både besökare, företag och kommuner/regioner gynnas
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 25 2026
Mest om Destination, Evenemang och Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Sveriges Bussföretag – Regeringen vill skärpa reglerna för busscabotage
Nyligen remitterade regeringen ett förslag om att skärpa reglerna för busscabotage i Sverige. Sveriges Bussföretag välkomnar beskedet.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Marcus Ståhl: Sex lärdomar från Finland för dig som arbetar med platsutveckling
Efter en weekend i Helsingfors tillsammans med min pappa och bror har jag gått och funderat på vad svenska kommun...
-
Med rätt kunskap kan besöksmålen välkomna fler bussgrupper
Bussresearrangörer skulle kunna vara en större målgrupp för många besöksmål. Med större kunskap om deras beho...
-
Debatt: Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den
Sverige behöver en öppen diskussion om hur framtidens destinationer ska finansieras. Inte en debatt där varje for...
-
SkiStar fortsätter att satsa på prisvärda SkiPass‑alternativ
Efter fjolårets lyckade lansering av resmålspass för Högfjället i Sälen samt Klövsjö och Storhogna i Vemdalen for...
-
-
Gästbloggare
-