-
Grand Hotel Saltsjöbaden är 130 år – firar storslaget
Grand Hotel Saltsjöbaden byggdes med en dröm om att skapa Sveriges motsvarighet till Franska Riverian. 1893 invigdes hotellet och är än idag en plats där drömmar förverkligas och nya väcks till liv. I år fyller hotellet 130 år och bjuder in till ett storslaget jubileumsfirande.
Har storslagna planer gällande renovering och utveckling
I år är det 130 år sedan den kungliga invigningen av Grand Hotel Saltsjöbaden gick av stapeln. Den här dagen hade Oscar II kommenderat hela den svenska flottan att ankra upp i den glittrande Baggensfjärden för att avfyra salut. Sedan dess har hotellet med sitt natursköna läge och sin praktfulla elegans varit en populär destination. För både grannar i närområdet och långväga resenärer.
”I år firar vi Grand Hotel Saltsjöbadens historia och framtid. Jag känner en stor stolthet över att tillsammans med alla medarbetare på hotellet fortsätta Grand Hotel Saltsjöbadens resa in i framtiden. Det är en spännande tid vi går till mötes med storslagna planer vad gäller både renovering och utveckling av koncept.” Säger Erik Pändel, VD på Grand Hotel Saltsjöbaden.
Jubileumsfirandet bjuder på liveframträdanden och aktiviteter
Under Grand Hotel Saltsjöbadens 130 år har historia skapats innanför dess anrika väggar. Fredsförhandlingar har hållits under krigstider, det historiska Saltsjöbadsavtalet har undertecknats och vinterolympiadernas föregångare, de Nordiska spelen, har arrangerats. Framför hotellet finns än idag en skulptur av en skridskoåkare samt två antika flaggstänger utanför entrén som ett minne av tävlingarna.
Jubileumsfirandet äger rum lördagen den 13 maj. Dörrarna öppnas för allmänheten och bjuder på liveframträdanden i trädgården, storband, DJ, snittar, bubbel samt aktiviteter och överraskningar för hela familjen. Utmana varandra i en tipspromenad, spela en omgång boule och mingla med trollkarlar och cirkusartister. En ny uteservering kommer även att invigas med havet som ridå.
- Text: Grand Hotel Saltsjöbaden
- Foto: Erik Pändel
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 19 -25
Mest under Destination, Boende samt Stöd/Insatser/Utmärkelser/Initiativ
-
Countryside Hotels – ny ordförande och reseprofil i styrelsen
Ledarskapet på Countryside Hotels förstärks med Malin Västerteg som ny ordförande och Lottie Knutson som ny styrelsemedlem.
-
Visita – en nedgång för hotellmarknaden i april
Totalt minskade logiintäkterna för hotellmarknaden under april med 9 procent enligt Visita. ”Påskeffekter” påverkade resultatet.
-
Strömma – Våren spirar på historiska Birka
Våren är här, och det är dags att upptäcka Birka. Strömmas turbåtar tar besökare till ön som bjuder in till upptäcktsfärder och evenemang.
-
Med hotell- och resortsystemet Moder får du allt i ett – Läs hur!
Ett modernt, intuitivt bokningssystem utformat för att förena alla verksamhetsområden i en intelligent plattform
-
Destination Jönköping satsar på ett stärkt värdskap
Nu nylanserar Destination Jönköping sin turistwebb, utbildar fler InfoPoints och tar fram inspirerande filmer om värdskap.
-
Madeleine Brehmer och Caroline Cederblad är Årets kvinnor i besöksnäringen
Visitas utmärkelse "Årets kvinna i besöksnäringen" tilldelas Madeleine Brehmer och Caroline Cederblad, ägare av familjeföretaget Sabis.
-
Sjuhäradsrundan har invigts – ny regional cykelled i Västsverige
Den 9 maj invigdes Sjuhäradsrundan, en ny regional cykelled i Västsverige som bjuder på skogar, sjölandskap och landsbygd.
-
SJ och SkiStar samarbetar – fler ska kunna välja tåg till fjällen
SJ och SkiStar inleder ett samarbete för att få fler att välja tåget till skid- och sommarsemestern i de svenska fjällen.
-
Två länder på en resa: Gränslandet – där Norge och Sverige möts
Gränslandet är området där Norge och Sverige smälter samman. Här är tips på unika boenden och upplevelser där.
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Visit Sweden – upplev Sverige och Bara bada bastu
I vår tar den heta bastukulturen plats i rampljuset inför hela Europa. Med låten Bara bada bastu bjuder gruppen K...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 18 -25
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan mest under Destination, Boende samt Konstate...
-
Nytt förmånskort från Sweden by Bike lanseras våren 2025
En ny produkt som inte enbart berör Sweden by Bike och alla cykelturister, utan även besöksnärin...
-
Kungliga Djurgårdens Intressenter tar sikte på 2030
På Djurgården har kultur, natur och människor mötts i generationer. Nu tar Kungliga Djurgårdens Intressen...
-
-
Gästbloggare
-