onsdag 24 juni 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Ko-llegor gör sommarcomeback i Järvsöbacken
    • Flygplatsernas framtid diskuterades i Almedalen
    • Ny Youtube-serie guidar till Göteborgs bästa matupplevelser
    • Debatt: Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 24 2026
    • Vidbynäs Gård & Konferens söker efter en driven VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
    • HOUSE OF PEOPLE söker MICE säljare och Bokning & Säljkoordinator
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
    • Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 14 2026
    • Kommunikatör sökes till Upplev Norrköping
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 12 2026
    • Arctic Sweden Visitors Board söker ny organisationskommunikatör
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • matkultur
    2015-12-01 15:10

    Här är regionernas vinnare i Mathantverk 2016

    Tävlingen Mathantverk 2016, som arrangeras av Gastronomiska samtal, har utsett de regionala vinnarna.

    Bohuslän
    Tångkrydda från Grebbestad.
    Linnea Sjögren och Jonas Pettersson driver Catxalot, som från början var ett dyk- och kajakföretag. Då var tång en bisyssla, idag är det tvärtom.
    Juryns motivering: ”Bohus Furikake är en innovativ produkt som höjer det kulinariska i det egna köket och på exklusiva restauranger. Produkt och tillverkning ligger rätt i tid med stor miljömässig hänsyn. Produkten lyfter fram de unika regionala/lokala naturresurserna där produktutveckling och storytelling går hand i hand. Stor marknadspotential för en unik produkt.”

    Dalsland
    Ekopops, äkta pinnglass.
    I nära samarbete med Artisan glass utvecklades en vinnande pinnglass till Gunnebo Kaffehus och Krog.
    Juryns motivering: ”Ecopops är en klassiker gjord på råvaror med höga KRAV och vars smakkombination är hämtad i trädgården. Där smak, färg och struktur attraherar alla åldrar och förenar nytta med nöje. Marknadspotentialen ökar ytterligare tack vare den ärliga förpackningen som uppskattas av både öga och miljö.”

    Gotland
    Ramslöksgremolatan.
    Henrik Westerlund från Restaurang Rosengården och Tomas Pettersson från Stenhuse Gård.
    Juryns motivering ”En lättanvänd produkt vars doft och smak fick hela juryn på fall. En ekologisk gremolata med en tydlig regional koppling som fyller ett hål i marknaden.”

    Gästrikeland
    Nordic Wagyu-burgare med Martin Sonefors från Reco Meat som förädlare, Patrik Eriksson från Hambrunge Säteri, uppfödare och Malin Eriksson som jobbat med förpackningen.
    Juryns motivering: ”En enkel, publik, men ändå lyxig produkt med hög kvalitet, att äta med gott samvete – och samtidigt oerhört god”!

    Halland
    Morpekorven, en färskkorv som innehåller griskött, persilja, timjan och soltorkade tomater.
    Laget bakom Morpekorven består av Jeanette Högberg från Gårdsbutik Thuresson samt Sven Isaksson och Mats-Ola Rosgardt från Morpegrisen.
    Juryns motivering: ”Av gris, kryddor och tomat har ni skapat en produkt med en regional förankring, som kompletterar och utvecklar en befintlig marknad.”

    Hälsingland
    Hälsinge Boost, en energibar av hemkokt messmörskola och göbb, alltså rörost, torkad till en nötig konsistens.
    Juryns motivering: ”En naturlig produkt med rötter i Hälsinglands fäbodar, rätt i tiden – på språng”!

    Närke
    Vildsvinsbröd.
    I laget har Gunnar och Ellinor Persson från Råberga Ekoprodukter odlat och valt ut vetet. Rågen kommer från Anders Östlund på Källsprångs Gård medan Martin Holmberg från Bergslagsdelikatesser har förädlat vildsvinet.
    Juryns motivering: ”Lokal Ekologiskt surdegsbröd har samlat många olika producenter i länet och tillsammans med dem skapat ett innovativt bröd, hantverksmässigt bakat av äldre spannmålssorter i smaklig kombination med rökt vildsvin. Det lokala brödet jäser bra av surdeg, samarbete och entreprenörskap.”

    Sörmland
    Skogskorv.
    Laget bakom består av tre företag, Högtorps Gård, Vrena Viltslakteri och Mälarchark. Fotograf Jonas Hammar.
    Juryns motivering: ”I denna produkt möts smaker från den sörmländska skogens Flora och Fauna. Flera generationers charkuterihantverk parat med kemistens kunskapsregister och en passionerad viltförädling ger här en gedigen, välbalanserad produkt med stort användningsområde. Teamet bakom produkten besitter både nätverk o kanaler för att göra denna kökets ”vardagsvara” till en sörmländsk storsäljare.”

    Värmland
    Aronia Ginger Lemonade av Solbacka Källa och Skogsmat.
    Juryns motivering: ”Med strävhet, elegans och fyllighet tar denna dryck en naturlig plats både vid minglet och på det dukade bordet”.

    Västerbotten
    Souvasburgaren.
    Renägaren Anders Skum från Fjällvilt Ammarnäs och kocken Jan Diehl.
    Juryns motivering: ”100 % Västerbotten. Produkt i tiden både för konsument och restaurang. Med rätta tillbehör komplett snabbmat eller gourmetmiddag.”

    Västmanland
    Ett mustigt, välbakat Blågrova bröd.
    Innovatörerna Markus Johannisson och Nicolai Vrbanc på Skeppshandelns Stenugnsbageri har samarbetat med Ingvar Pettersson som levererat det ekologiska mjölet från Stora Hällsta Kvarn.
    Juryns motivering: ”Blågrova har en klar regional förankring i ett omsorgsfullt val av råvaror. Produkten känns genuin och tillverkad med ett gediget hantverkskunnande med respekt för hantverket och råvarorna. Blågrova har en potential att nå ut på marknaden och med sina breda kvalitéer som bröd passar det till dagens alla måltider”.

     

    Källa: Gastronomiska Samtal

     

    • Text: Maria Lindqvist
    • Foto: Gastronomiska samtal
    Tweet
  • Kossor är tillbaka som sommarjobbare i Järvsöbacken för att beta och bidra till den biologiska mångfalden.
    2026-06-24 21:03

    Ko-llegor gör sommarcomeback i Järvsöbacken

    Efter fjolårets premiär är de fyrbenta sommarjobbarna tillbaka i Järvsöbacken. Anläggningen fortsätter sitt prisade hållbarhetsarbete.

  • Flygplatsernas framtid diskuterades i Almedalen. I mitten: Andreas Carlson med regeringens nya strategi. Till vänster: moderator Fredrik Kämpfe, branschchef Transportföretagen flyg. Till höger Jonas Hagelqvist, VD Transportföretagen.
    2026-06-24 18:47

    Flygplatsernas framtid diskuterades i Almedalen

    Bostadsminister Andreas Carlson (KD), gav ett positivt budskap när flygplatsernas framtid diskuterades under Almedalsveckan.

  • Alica Andersson med den lokala stjärnkocken Sofia B. Olsson på restaurang Vrå. De är med i en Youtube-serie om Göteborgs matupplevelser.
    2026-06-23 23:58

    Ny Youtube-serie guidar till Göteborgs bästa matupplevelser

    Göteborg stärker sin position som matdestination med en ny internationell Youtube-serie ”Where to eat? Gothenburg!”.

  • Bulan i debattartikel om turistavgift
    2026-06-22 20:57

    Debatt: Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den

    I debattartikeln lyfts hur besöksnäringen kan ta makten över utformningen av en turistavgift så att både besökare, företag och kommuner/regioner gynnas

  • Visit Halland - Varberg - besöksnäring
    2026-06-22 04:02

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 25 2026

    Mest om Destination, Evenemang och Konstateranden/Beslut/Rapporter

  • Sveriges Bussföretag meddelar att Regeringen vill skärpa reglerna för busscabotage. Ett förslag som de välkomnar.
    2026-06-21 21:47

    Sveriges Bussföretag – Regeringen vill skärpa reglerna för busscabotage

    Nyligen remitterade regeringen ett förslag om att skärpa reglerna för busscabotage i Sverige. Sveriges Bussföretag välkomnar beskedet.

  • Marcus Ståhl har varit i Finland och inspirerats till platsutveckling av bland annat deras bibliotek
    2026-06-21 21:24

    Marcus Ståhl: Sex lärdomar från Finland för dig som arbetar med platsutveckling

    Turismnytts bloggare Marcus Ståhl har varit i Finland och fascineras av hur deras platser och miljöer fungerar inbjudande och bidrar till platsutveckling

  • Tack vare frivilliga swishbidrag för Höga Kustens kartmagasin, så kan flera skolklasser i området få en utflykt till naturum och lära sig mer om världsarvet.
    2026-06-20 18:44

    Fler skolbarn får uppleva världsarvet Höga Kusten

    Under 2025 har destinationsbolaget tagit emot frivilliga swishbidrag som nu möjliggör skolutflykter till naturum Höga Kusten.

  • Järntorget i Göteborg. Destinationsbolaget har släppt maj månadens lägesbild om besöksnäringen.
    2026-06-20 17:59

    Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – maj 2026

    Månadsvis delar Göteborg en analys om besöksnäringen. Efterfrågan var stark under maj, även om nyckeltalen minskade något.

  • Sveriges Bussföretag - bussgrupper
    2026-06-20 00:39

    Med rätt kunskap kan besöksmålen välkomna fler bussgrupper

    Bussresearrangörer skulle kunna vara en större målgrupp för många besöksmål om de hade större kunskap om behoven så att de kunde träffa rätt från början

  • Veckans profil

    Sylvia Nylin Destination Sigtuna en hållbar destination

    Sylvia Nylin

    VD Destination Sigtuna

    Från starka enskilda aktörer till en kraftfull helhet – där samverkan skapar en destination som ger mer än den tar

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    • Sweden Event Expo
      2027-05-12
      • Nacka Strand
      • swedeneventexpo.se
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-06-15 04:29

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 24 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende och Ev...

    • 2026-06-16 23:50

      Visita – sval utveckling på hotellmarknaden i maj

      I maj 2026 ökade antalet belagda hotellrum med knappt 1 procent jämfört med motsvarande månad 2025. Genomsnittspr...

    • 2026-06-17 23:22

      Destination Sigtuna utvecklar värdskapet – samverkar med lokala aktörer

      Ett starkt värdskap formas i varje möte mellan människor. I Destination Sigtuna pågår ett långsi...

    • 2026-06-18 23:06

      SkiStar fortsätter att satsa på prisvärda SkiPass‑alternativ

      Efter fjolårets lyckade lansering av resmålspass för Högfjället i Sälen samt Klövsjö och Storhogna i Vemdalen for...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      Jag har jobbat som naturguide i 23 år och tagit emot besökare från mer än 75 länder. En sak har blivit väldigt tydlig f...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      I stora delar av Norden har mörkret länge setts som ett problem. Något som ska lysas bort, förkortas eller uthärdas. Men tänk om vi har tänk...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      Välkommen tillbaka till serien Goda hållbara exempel, där jag lyfter aktörer inom svensk besöksnäring som visar vägen inom hållbarh...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet