-
Hellstens Glashotell byggs i Stockholm
Hellsten Hotels* har öppnat ett nytt hotell på Wollmar Yxkullsgatan på Södermalm i Stockholm.
Bolaget driver hotell som är belägna i historiska byggnader, så sker också denna gång. Hotellet har en glasfasad och kommer att ha starka inredningsfärger blandat med antika detaljer.
I byggnaden har det funnits ett metallgjuteri i tegel vilket man har nyttjat vid ombyggnationen. Det har också funnits en teaterverksamhet och en bilverkstad i fastigheten. Under en tid var huset känt som ett centrum för modern danskultur i Stockholm då dansgruppen Vindhäxor drev en danslokal där.
Det nya hotellet, Hellstens Glashus, har 44 rum i olika storlekar, några mindre konferensrum, en restaurang och en bar där det skall framföras livemusik.
”- Rummen har inretts i samma tradition som de övriga Hellstenhotellen. Varje gäst ska överraskas och inspireras av hotellets atmosfär och inredning”, säger Per Hellsten, ägare.
Källa: Hellsten Hotels
*Hellsten Hotels ägs och drivs av Per Hellsten. Hotellgruppen har nu fem hotell i Stockholm: Hellstens Glashus, Hotel Hellsten, Rex Hotel, Hotel Hellstens Malmgård och Rex Petit. Hellsten Hotels driver även en fjällstation i Kvikkjokk, tre hotell i Finland och ett strandhotell i Brasilien.
Läs också artiklarna:
Ny mötesplats & mässa för beslutsfattare inom hotell och konferens
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Hellsten Hotels
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 6 2025
Mest under Destination och Transport/Infrastruktur/Mobilitet samt Evenemang, men även Museer/Utställningar, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering och Konstateranden/Beslut/Rapporter.
-
Förutsättningarna när gårdsförsäljning av alkoholdrycker är på plats
Visita listar de ganska tuffa villkoren för att man ska få bedriva gårdsförsäljning av alkohol från 1 juni
-
Swedish Lapland söker två stjärnor till spännande tjänster
Swedish Lapland söker en Content Production Officer och en Online Communications Officer
-
Marcus Ståhl: Vad skapar en attraktiv plats att bo på och besöka?
Ett nytt blogginlägg från Turismnytts flitigaste bloggare Marcus Ståhl
-
Nya kontakter mellan studenter och besöksnäring under Möteslänken
Den 30 januari genomförde JHT och Handelskammaren Mittsverige Möteslänken. Ett tillfälle för studenter att möta aktörer från besöksnäringen.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – januari 2025
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild och analys om besöksnäringen i regionen baserad på preliminär data.
-
Järvsö Sustainable Tourism Summit 2025 – framtidens turism möts här
Järvsö Sustainable Tourism Summit är tillbaka! Mellan den 27 och 29 augusti samlas besöksnäringen i hjärtat av Hälsingland.
-
SAS har lanserat flyglinjer till Kalmar och Halmstad
SAS tar ännu ett steg i sin expansion av inrikestrafiken. Den 27 januari började de att trafikera Arlanda – Kalmar och Arlanda – Halmstad.
-
Bothnian Coastal Route inleder samarbete med Best of Scandinavia
Bothnian Coastal Route presenterar stolt sitt senaste samarbete med Umeå-baserade företaget Best of Scandinavia.
-
Cityindex – mat och hotell lyfter Östersund till nya höjder
Nyligen presenterades Cityindex rapporten för Östersund. Omsättningen för stadskärnan ökade med 4 procent under 2023.
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Nya kontakter mellan studenter och besöksnäring under Möteslänken
Den 30 januari genomförde Jämtland Härjedalen Turism (JHT) tillsammans med Handelskammar...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 5 2025
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan mest under Destination och Mat/Dryck, men äv...
-
Grand Travel Award – Ekoturismpriset samt pris till hotell och transportörer
Den 13 februari 2025 arrangeras Grand Travel Award för 33 gången. Reseindustrins egen Oscarsgala går som vanligt ...
-
Sylvia Nylin lämnar Destination Kalmar för nytt uppdrag i Sigtuna
I september 2022 började Sylvia Nylin som VD för Destination Kalmar med uppdraget att ta fram en...
-
-
Gästbloggare
-